Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Najwięcej w powiecie wodzisławskim, najmniej w Żorach. Sprawdziliśmy, ilu mieszkańców wnioskuje o 500 plus

W tym roku rodzice z województwa śląskiego złożyli niemal 565 tysięcy wniosków o wypłatę świadczenia wychowawczego. Z tego tytułu oddziały ZUS w regionie przekazały na rachunki bankowe rodziców już ponad 3 miliardy złotych.

Najwięcej w powiecie wodzisławskim, najmniej w Żorach. Sprawdziliśmy, ilu mieszkańców wnioskuje o 500 plusLukasz Radziejewski/ pexels.com
Od przyszłego roku wysokość świadczenia wychowawczego będzie wyższa. Zwiększy się z 500 zł do 800 zł

5 mln wniosków

Od początku tego roku liczba wniosków o świadczenie wychowawcze w skali kraju przekroczyła 5 mln, które objęły ponad 7 862 tys. dzieci. Jak jest pod tym względem w województwie śląskim?

- Od stycznia do końca wakacji rodzice i opiekunowie z województwa śląskiego poprawnie wypełnili i wysłali blisko 565 tysięcy wniosków o świadczenie wychowawcze. Wnioski te dotyczyły niemal 863 tysięcy dzieci. ZUS na bieżąco przekazuje pieniądze na wskazane przez wnioskujących konta bankowe. Wartość przelewów na konta rodziców w regionie sięga obecnie 3 miliardów 51 milionów złotych - wylicza Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Gdzie najwięcej, a gdzie najmniej?

W skali województwa śląskiego najwięcej wniosków pochodzi od rodziców z Katowic, bo blisko 36 tys., następnie z Częstochowy niemal 26 tys., Bielska-Białej – ponad 24 tys., oraz z Gliwic i Sosnowca – po około 23 tys. Jeśli chodzi o Subregion Zachodni, to najwięcej wniosków złożono w powiecie wodzisławskim, a najmniej w Żorach, szczegóły:

  • W powiecie wodzisławskim złożono 19834 wnioski na 30879 dzieci, co daje 110 742 015,40 zł
  • W Rybniku złożono 17727 wniosków na 27555 dzieci, co daje 97 833 553,92 zł
  • W powiecie raciborskim złożono 11813 wniosków na 18587 dzieci, co daje 65 525 344,03 zł
  • W powiecie rybnickim złożono 10722 wnioski na 17254 dzieci, co daje 60 843 024,80 zł
  • W Jastrzębiu-Zdroju złożono 10286 wniosków na 15763 dzieci. Kwota wpłacanych świadczeń wynosi 56253 494,23 zł
  • W Żorach złożono 8840 wniosków na 13789 dzieci, co daje 48 252 267,60 zł

O 300 złotych więcej

Wnioski o świadczenie wychowawcze można składać tylko elektronicznie, przez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia oraz bankowość elektroniczną banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

- Od przyszłego roku wysokość świadczenia wychowawczego będzie wyższa. Zwiększy się z 500 zł do 800 zł. Wypłata świadczenia w zwaloryzowanej wysokości rozpocznie się nie wcześniej niż w styczniu 2024 r. - przypomina Szczurek.

Rodzice i opiekunowie nie będą musieli składać nowych wniosków, a ZUS sam podniesie wysokość wypłacanego świadczenia. Nastąpi to automatycznie i obejmie wszystkich, którzy na 1 stycznia 2024 r. będą mieli do niego prawo w okresie świadczeniowym, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

źródło: ZUS, oprac. (d)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].