Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sezon grzewczy tuż-tuż. Jak oszczędzić na cieple?

Okres wakacyjno-urlopowy powoli dobiega końca. Kiedy temperatury za oknem znacząco spadną, włączymy nasze kaloryfery. Racjonalne gospodarowanie ciepłem, aby utrzymać optymalną temperaturę w domu i jednocześnie obniżyć rachunki za centralne ogrzewanie, weszło nam już w nawyk. Tym, którzy nie włączyli jeszcze trybu oszczędzania, podpowiadamy, jak mieć ciepło, a jednocześnie zadbać o swój portfel. Wyjaśniamy także, skąd biorą się ceny ciepła systemowego.

Sezon grzewczy tuż-tuż. Jak oszczędzić na cieple?Freepik
Zmiana nawyków może przynieść spore oszczędności, bez utraty komfortu.

Sezon grzewczy tuż-tuż. Jak oszczędzić na cieple?

Nasze nawyki mogą przełożyć się na oszczędności. Ostateczny kształt rachunku wynika przede wszystkim ze zużycia ciepła i zatwierdzonej taryfy. Nad cenami ciepła i rynkiem energii w naszym kraju czuwa Urząd Regulacji Energetyki (URE). Instytucja ta równoważy interesy obu stron – klientów i wytwórców energii. Pilnuje między innymi, by marża spółek nie była zbyt wysoka w stosunku do rzeczywistych cen usługi. To URE zatwierdza taryfy, chroniąc odbiorców końcowych i wspierając w rozwoju i konkurencyjności firmy energetyczne.

Skąd się bierze cena ciepła?

- Aby wytworzyć ciepło, przedsiębiorstwo energetyczne musi ponieść szereg kosztów: za paliwo (węgiel, gaz), za emisję dwutlenku węgla do atmosfery, świadectwa energetyczne, korzystanie ze środowiska, transport i rozładunek oraz wiele innych. Przez wojnę za naszą wschodnią granicą, inflację, podwyższenie ceny emisji CO2 znacząco te koszty wzrosły i diametralnie zmieniły rynek energetyczny nie tylko w Polsce. Odczuli to wytwórcy mediów, a przede wszystkim odbiorcy ciepła – wyjaśnia Zbigniew Barszczak, dyrektor Biura Korporacyjnego i rzecznik prasowy PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa SA.

Wzrosty cen dotyczą wszystkich branż, także ciepłownictwa, a jak wykazuje Zbigniew Barszczak, największą część ostatecznej ceny ciepła stanowią wspomniane koszty paliw oraz koszty emisyjne. Marża spółki stanowi tylko niewielki procent ostatecznej ceny.

Na wykresie struktura kosztów działalności ciepłowniczej w 2022 roku. Na szczególną uwagę zasługują najwyższe koszty – koszt paliwa (węgla) oraz koszt emisji CO2.

Trudny okres z lat 2021-2023 zakończył się dla wielu firm stratami, spadkiem rentowności. Nie inaczej było w Jastrzębiu-Zdroju. Cena sprzedaży była mniejsza niż koszt wytworzenia ciepła. Aby działać zgodnie z zasadami rynku, zapewnić bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom Jastrzębia-Zdroju, konieczne jest urealnienie cen poprzech ich zatwierdzenie przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Średnie miesięczne ceny węgla (w zł za tonę) pokazują duży wzrost kosztów tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego w 2022 roku, co niestety przełożyło się na ceny ciepła systemowego.

Inwestycje w jakość i środowisko – zyskują wszyscy

Pokrycie kosztów produkcji to nie jedyny cel przedsiębiorstwa ciepłowniczego. Poza wymaganiami klientów i rynku konieczne jest również spełnienie krajowych i europejskich wymogów prawnych, zwłaszcza tych dotyczących środowiska. W ostatnich latach PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa zainwestowała spore środki, które przyczyniły się do poprawienia pewności dostaw mediów do odbiorców, zmniejszenia awaryjności infrastruktury, polepszenia jakości powietrza w regionie poprzez zabudowę instalacji ograniczających emisję zanieczyszczeń gazowych i przyłączanie nowych odbiorców do sieci ciepłowniczej.

Spadek rentowności sprzedaży na wytwarzaniu i przesyle ciepła w Jastrzębiu-Zdroju


Oszczędzanie przez mądre ogrzewanie

Ograniczanie kosztów ciepła należy zacząć od termomodernizacji – inwestycji kosztownej i opłacalnej, w budynkach wielorodzinnych zależnej jednak od zarządcy. A co każdy z nas może zrobić szybko i tanio? Oto 10 sposobów na mądre oszczędzanie:

1. Nie zasłaniaj kaloryferów – odsłonięty zapewnia prawidłowe rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu.

2. Nie susz ubrań na kaloryferze – przykryty nie jest w stanie skutecznie ogrzać pomieszczenia, bo natychmiast jest chłodzony przez pranie, a nadmiar wilgoci w mieszkaniu prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów.

3. Korzystaj ze sprawnych grzejników – regularnie je odpowietrzaj i czyść z zewnątrz i między żeberkami.

4. Zamontuj ekrany zagrzejnikowe – przymocuj materiał izolacyjny odbijający ciepło na ścianie za kaloryferem i na parapecie ponad grzejnikiem.

5. Reguluj temperaturę w pomieszczeniach – dostosuj temperaturę do swoich potrzeb, spróbuj obniżyć ją o 1 lub 2 stopnie.

6. Korzystaj z zaworów i głowic termostatycznych – zmniejsz temperaturę przed snem, wyłącz ogrzewanie, kiedy wychodzisz z domu czy wyjeżdżasz na dłużej.

7. Uszczelnij okna i drzwi, wyreguluj je – unikniesz napływu zimnego powietrza przez wyeksploatowane uszczelki.

8. Wietrz mieszkanie szybko i intensywnie, przy zakręconym zaworze grzejnika – dzięki temu po zamknięciu temperatura szybko wróci do normy.

9. Korzystaj z naturalnego źródła ciepła – odsłaniaj okna w dzień, zasłaniaj na noc.

10. Kontroluj ogrzewanie części wspólnych – zamykaj okna i drzwi w pomieszczeniach wspólnych na korytarzach, w suszarniach i piwnicach.

Tekst sponsorowany