Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dożynki Miejskie w Jastrzębiu-Zdroju. Ponad 30 wozów w korowodzie [ZDJĘCIA, WIDEO]

W ramach obchodów 60-lecia Jastrzębia-Zdroju odbyły się tradycyjne Dożynki Miejskie. W tegorocznej edycji dożynek udział wzięło ponad 30 wozów dożynkowych oraz innych pojazdów, które przejechały ulicami Jastrzębia-Zdroju, od ul. Północnej, przez al. Piłsudskiego do Jaru Południowego. 

Dożynki Miejskie w Jastrzębiu-Zdroju. Ponad 30 wozów w korowodzie [ZDJĘCIA, WIDEO]Szymon Kamczyk
Świętowanie rozpoczęło się od barwnego korowodu.

Dożynki Miejskie w Jastrzębiu-Zdroju. Ponad 30 wozów w korowodzie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Uczestnicy wydarzenia wzięli udział w oficjalnej części uroczystości, podczas której starostowie dożynek Iwona i Jerzy Rajwa z sołectwa Bzie wręczyli prezydent Annie Hetman chleb dożynkowy, wypieczony z mąki z tegorocznych plonów. Ponadto przedstawiciele wszystkich sołectw oraz ogródków działkowych wręczyli symboliczne kosze ze zbiorami. 

Prezydent Anna Hetman wraz z wiceprezydentem Romanem Foksowiczem wręczyli starostom dożynek odznaczenia za godne reprezentowanie rolników, a także pamiątkowe statuetki dla sołtysów. 

- Święto plonów to wyjątkowa okazja, bo to dzięki tej ziemi, na której żyjemy, mamy chleb i wszystko co z tej ziemi pochodzi. Słowa podziękowania kieruję do wszystkich mieszkańców, którzy choć cząstkę swoich sił i potu włożyli w to, by te plony zbierać, by ubogacać naszą ziemię i nasze miasto – powiedziała prezydent Anna Hetman. - To bardzo ważne, abyśmy tutaj w Jastrzębiu wszyscy o tym wiedzieli, że to z naszej ziemi pochodzą wyjątkowe miody, wyjątkowe wypieki, wina czy piwa – to wszystko, co na tej ziemi się rodzi i rękami jastrzębian jest wyrabiane, produkowane, zbierane – nawiązała do jastrzębskich produktów regionalnych prezydentka.

Przedstawicielki kół gospodyń wiejskich zaproszono na scenę, aby odebrały certyfikaty rekordu Polski, który pobity został w czerwcu podczas Festiwalu Śląskie Smaki. Wykonano wówczas rekordowy szałot, który ważył 132,8 kg. Do przygotowania sałatki jarzynowej zużyto wówczas m.in. 21 kg marchewki, 20 kg pietruszki, 6 kg pora, 20 kg selera, 75 ziemniaków, 100 szt. jajek, 18 puszek groszku, trzy duże wiadra ogórków kiszonych, a do tego majonez, musztarda i przyprawy. 

Prezydent Anna Hetman wręczyła także symboliczną "jaklę" dla KGW. Tego typu stroje regionalne otrzymały jastrzębskie koła, aby gospodynie mogły reprezentować swoje sołectwa podczas różnego rodzaju uroczystości. 

W ramach dożynek zaplanowano także występy artystyczne i wieczór z muzyką. Na scenie zaprezentują się zespoły regionalne: Druga Młodość, Jastrzymbioki, Niezapominajki oraz Orkiestra Dęta KWK JAS-MOS. Zagrali także zespół Weź nie pytaj i Damian Holecki. 

27 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do_robi (46.204. * .28) 26.09.2023 14:20
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Do_robi (46.204. * .28) 26.09.2023 14:03
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~robi (84.234. * .218) 26.09.2023 12:30

czy Jasttrzębie to wieś , aby się odbywały dożynki-- przecież dożynki to święto na wsiach po zakończeniu żniw. brak słów..

~Oligarcha (31.179. * .1) 19.09.2023 21:50

@Atreks
Nie interesują mnie twoje dożynki i Jastrzębie. Zauwazylem tylko, że jesteś chory i masz problemy.
Tak po ludzku, jest mi ciebie najzwyczajniej żal

Arteks 19.09.2023 21:38

@Oligarcha - ok, znikam i nie psuję... wiejsko-sielskiej atmosfery po dożynkach. Oby sława jastrzębskich dożynek prześcignęła wszystkie inne wiejskie imprezy w Polsce! Śpiewajcie, bawcie się w otoczeniu płodów rolnych i furmanek. Dożynki jastrzębskie to największa impreza tego typu i jak bardzo pasuje do Jastrzębia. Wieś pracuje i wieś się bawi!

~GłupolkinaNichZagłosują (46.204. * .148) 19.09.2023 21:01

PiSPO KOalicje w Jastrzębiu. Anna Hetman z PO jeździ w bryczce z PiSuarem Matusiakiem twu twu
Kaczyński się dowie i Rudy Tusk

~Oligarcha (31.179. * .1) 19.09.2023 20:31

O kurcze, znowu ten rybnicki heretyk w akcji? Chlopie wyjdź z domu na świerze powietrze...
Aaaa, zapomniałem, Rybnik i świerze powietrze to antonimy:):):)

Arteks 19.09.2023 20:15

@Gwidon - dlaczego uważasz, że nikt nie przyjeżdża skoro Jastrzębie ma do zaoferowania tylko wiejskie dożynki, podstawowe markety i kopalnie? Nic innego tam nie ma? Jak można nie przyjeżdżać do Rybnika prowadząc jakąś firmę skoro tylko w tym mieście są instytucje obejmujące Jastrzębie? Z Jastrzębia niektórzy przyjeżdżają do Rybnika nawet na kawę... bo zwyczajnie jest miejsko. Co do jakości powietrza - nie ma żadnej różnicy.

~Gwidon (46.204. * .154) 19.09.2023 19:48

Już prawie nikt nie przyjeżdża do polskiego Czarnobyla zwanego Rybnikiem. Jastrzebie ma tyle szczęścia, ze nie leży na lini najczęstszych wiatrów, jakie występują w Polsce czyli zachodnie i południowo-zachodnie.
Rybnicką śmierć, zatem muszą czasami wdychać żorzanie.
Wspólczuję!

Arteks 19.09.2023 19:00

@Gwidon - takie same wyniki byłyby gdyby zbadali dzieci w Jastrzębiu, Mszanie, Zabrzu czy Raciborzu.

Co powiesz o europejskim rankingu umieralności według którego Jastrzębie jest na 6. miejscu? Ranking jest świeży i pochodzi z 2021 roku. Jeśli już mieszkać w zanieczyszczonym Śląsku to jednak chyba lepiej w mieście niż we wsi Jastrzębia. Poziom zanieczyszczenia taki sam i tak samo ulega poprawie.

~Gwidon (46.204. * .154) 19.09.2023 18:36

.."Nigdy czegoś takiego nie widzialem"..
Powiedział francuski epidemiolog prof Tim Nowrot, komentując badania na rybnickich dzieciach, u ktorych wykryto srednio 5-KROTNIE większe stężenie rakotwórczej sadzy, niż u innych dzieci. Francuscy naukowcy przyjechali do Rybnika w 2020 roku, aby przeprowadzić badania. Warto zaznaczyc, ze w niektórych przypadkach stęzenie rakotworczej sadzy w moczu rybnickich dzieci było nawet 9-krotnie wyższe niz u innych dzieci.......
Nawet jesteście "atrakcją" dla zachodnich naukowców. Coś, jak Czarnobyl.

Masz Arteks te twoje eldorado sciekami, sadzą i smogiem płynące. Dalej palcie w tym Rybniku gumowcami z kopalń, oponami i plytami meblowymi. Nie chciał bym nawet minuty przebywac w skażonym Rybniku.

Arteks 19.09.2023 17:54

@Gwidon - nie wiem dlaczego się dąsasz. Słusznie zwróciłem uwagę, że Jastrzębie świętuje dożynki jak... każda polska wieś - hucznie i radośnie. I niech się bawi. Inni w tym czasie wolą skupiać się na rozwoju miast.

Jaka umieralność dzieci??? Jastrzębie jest tak samo zanieczyszczone jak Rybnik czy Żory, a może nawet bardziej. Przypomnę wyniki z 2021 kiedy Jastrzębie zajęło 6. miejsce w Europie jeśli chodzi o UMIERALNOŚĆ LUDZI Z POWODU SMOGU. Fragment pochodzi z artykułu w jastrzębskich mediach:

"Ranking obejmuje 858 miast – od najbardziej zanieczyszczonych po najczystsze
Zestawienie zamykają skandynawskie miasta, a najniższy wskaźnik zgonów związanych ze smogiem jest w Rejkiawiku. Na szczycie listy znalazła się natomiast włoska Brescia. Na kolejnych miejscach mamy Karwinę w Czechach i Vicenzę we Włoszech. Na piątej pozycji znalazła się Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Ruda Śląska, Katowice, Gliwice, Chorzów i Bytom). Według rankingu gdyby normy WHO nie zostały przekroczone można by tam uniknąć 1739 zgonów. Szóste miejsce zajęła Ostrawa, a siódme Jastrzębie-Zdrój ze średnim stężeniem rocznym 23,3μg/m³. W naszym mieście liczba przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniami to 71 rocznie."

Myślę, że świadomość różnych spraw w tym stanu zanieczyszczenia i wielu inna jest w Jastrzębiu niższa niż w miastach województwa. Jastrzębie mentalnie to jednak bardziej poziom Mszany niż np. Pszczyny, nie mówiąc o większych miastach. Dożynkujcie zamiast troszczyć się o środowisko!

~Gwidon (46.204. * .28) 19.09.2023 11:59

@SJZwstyd
A twój Rybnik to najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie, gdzie jest największa umieralność dzieci.
Jak chcesz cos pisać o Jastrzębiu to otrzep głowę z pyłu i odgazuj organizm.

~SJZwstyd (46.134. * .28) 19.09.2023 11:08

Jastrzębie to polska stolica obciachu.

~Gwidon (46.204. * .154) 19.09.2023 09:11

@Arteks
Wszystko co napisałeś to są twoje marzenia. Rybnik jest smutnym i szarym miasteczkiem z którym nikt sie nie liczy.

A co do wyśmiewania się z rolników.
Gdyby nie oni, nie miał byś produktów zeby robić pizze w tej twojej upadajacej pizzeri.

~Hahah (89.64. * .223) 19.09.2023 06:58

Pierwsze 2 powozy ,a tam pełno meneli .

Arteks 18.09.2023 22:47

@Gwidon - zawsze wytyczał wzorce, a pośmiewiskiem było i jest Jastrzębie. Tak jak teraz: u was świętowanie dożynek, a w Rybniku kręci się film fabularny. U was jakaś łaźnia, a u nas budowa dwujezdniowej bezkolizyjnej obwodnicy. U nas na w komunikacji miejskiej elektrobusy, u was dogorywające dizle... U was posucha inwestycyjna, a u nas właśnie otwarto największy na Śląsku salon Toyoty. Budują się całe nowe osiedla. Swoje nowe inwestycje zapowiedzieli: DB Cargo, Panattoni, Polsat, Orlen, Tauron, TDJ Estete - kogo jeszcze bardziej znanego można sprowadzić?! Pośmiewiskiem jest Jastrzębie w którym wszystko jest na poziomie... wiejskiej zabawy i wszystko takie byle-jakie jak w PRL.

~Gwidon (46.204. * .28) 18.09.2023 17:29

@Arteks
Prosze cię! Rybnik?
Rybnik to obecnie pośmiewisko dla całego regionu.
Tyle planów mieliście w tym Rybniku, wizualizacji, przechwalania się, nadętej klaty, ohów-achów, a dalej nic się nie zmieniło i jesteście jak zawsze smutnym szarym i bez życia miasteczkiem.

~To_sem_ja (31.0. * .14) 18.09.2023 16:38

Upaina to upaina, moderatorze z bożej łaski...

Arteks 18.09.2023 12:42

Rybnik inwestuje, a Jastrzębie dożynkuje i śpiewa "Tańcowała baba z wickiem, wybiła mu zęby cyckiem" łojej łojej ;PPP

~1sewcio (188.137. * .95) 18.09.2023 12:16

"Niektóre firmy sprowadzające zboża z Ukrainy były związane z partią PiS — donosi Wirtualna Polska. Listę firm portal pozyskał z Głównego Inspektoratu Weterynarii." kto miał zarobić zarobił

~To_sem_ja (31.0. * .26) 18.09.2023 12:06
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Skarbnik (79.184. * .70) 18.09.2023 10:01

Kijów pozwie Polskę w/s. embarga. Planowane są też restrykcje na import polskich owoców i warzyw. - Jeśli Warszawa nie zrezygnuje z tych dodatkowych zakazów, będziemy zmuszeni do działań odwetowych na dodatkowe produkty i zabronimy importu owoców i warzyw z Polski. Mówiłem i ostrzegałem , że jeszcze wbiją nam widły w plecy .

~rurururu (80.49. * .45) 18.09.2023 09:21

Żenada!!!

~Pył (89.25. * .86) 18.09.2023 07:30

europejska stolica kultury... zróbmy se dożynki!

~Festyn (85.202. * .149) 18.09.2023 04:23

Yyyyy, trzeba było kupić dom na wsi i tam zamieszkac

~Yyyyyy (89.64. * .169) 17.09.2023 20:25

Ktoś wie do której będą jeszcze darli mordę? Co za dureń wymyśli żeby to było w okolicy bloków? Okna otworzyć nie idzie, dziecka położyć spać…