Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Izabela Kloc: Zielony Ład stał się zielonym chaosem

W Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach odbyła się jubileuszowa, 10. Konferencja Śląski Ład, której pomysłodawczynią jest Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego ze Śląska. Debacie towarzyszyło pytanie: „Ład czy chaos - dokąd zmierza świat, Europa, Polska i Śląsk?” W Konferencji wzięli udział, m.in. Jacek Sasin – minister Aktywów Państwowych, Janusz Cieszyński – szef resortu Cyfryzacji i prof. Andrzej Zybertowicz – doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Izabela Kloc: Zielony Ład stał się zielonym chaosem

Do uczestników konferencji listy skierowali premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

- Praktyczne, polityczne ubezwłasnowolnienie nienależących do starego jądra Unii państw członkowskich poprzez likwidację zasady jednomyślności w dziedzinie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa oraz w sferze podatkowej – to, przypomnijmy wizja nowego ładu na naszym kontynencie, jaką ostatniej wiosny na forum Parlamentu Europejskiego przedstawił kanclerz Olaf Scholz. Za tą koncepcją kryje się – jak można mniemać – jakaś forma powrotu do zacieśnionej współpracy z Rosją – przestrzegł prezes Jarosław Kaczyński.

- Naszym zdaniem przyjęty przez Unię Europejską kierunek realizacji celów klimatycznych wiąże się ze znacznym obciążeniem społecznym i nie jest prawidłowy. Może wcale nie przynieść oczekiwanych efektów środowiskowych, a nawet obniżyć poziom społecznej akceptacji dla działań klimatycznych – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Od tematu energetyki i jej transformacji swoje wystąpienie rozpoczął Jacek Sasin, minister Aktywów Państwowych.

- Śląsk zmienia się, bo zmienia się polska gospodarka i rzeczywistość, w której funkcjonujemy. Zmiany są bardzo dynamiczne. Wiele czynników na to wpływa, wymusza je po pierwsze konieczność realizacji europejskich polityk dotyczących, m.in. klimatu, zielonego ładu i transformacji energetycznej. Staramy się wpisać w te polityki, chociaż nie jest to łatwe. Staramy się również tłumaczyć naszym partnerom w Unii, że nie można wszystkich mierzyć tą samą miarą - mówi Jacek Sasin.

Kolejnym punktem X Konferencji Śląski Ład była rozmowa o cyfryzacji i wyzwaniach wynikających z nowej rewolucji technologicznej.

- Badania pokazują, że jest bardzo duży potencjał przed sztuczną inteligencją i technologiami pozwalającymi przetwarzać gigantyczne zbiory danych. Uważam, że niezastosowanie tego w przemyśle, z którego słynie Śląsk, to byłby duży grzech. Gdy uda się zaprzęgnąć te technologie do tego, żeby pomogły zbudować przewagę konkurencyjną działających tu firm, to pozycja gospodarczego serca Europy jest nie tylko do utrzymania, ale do ugruntowania – mówił Janusz Cieszyński, minister Cyfryzacji.

Ogromne zainteresowanie uczestników konferencji wywołało wystąpienie profesora Andrzeja Zybertowicza, doradcy społecznego Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Tłumaczył, jak powinna wyglądać strategia Polski w obliczu współczesnych przemian na świecie oraz na czym polega różnica, między niepodległością a suwerennością, która wciąż dostępna jest tylko dla niewielkiej grupy państw na świecie.

Europoseł Izabela Kloc negatywnie oceniła kierunek zmian, w jakim zmierza obecnie Unia Europejska.

- Pytanie towarzyszące naszej konferencji „Ład czy chaos?”, nie jest figurą stylistyczną, ale opisem współczesnych czasów. Weźmy przykład największego projektu w historii Unii Europejskiej. Miał być Zielony Ład, a jest Zielony Chaos. Bruksela, a raczej Berlin chciał oprzeć europejski system energetyczny na dwóch filarach: rosyjskim gazie i energetyce odnawialnej. Do czego to doprowadziło? Putin dostał z zachodu polityczno-gospodarcze wsparcie i poczuł się na tyle silny, że rozpętał wojnę. O zawodności energetyki odnawialnej można mówić długo, ale zamiast tego lepiej obejrzeć w internecie zdjęcie przewróconej turbiny wiatrowej, w której miejscu ma ruszyć eksploatacja złóż węgla brunatnego. Tak wygląda Zielony Ład w niemieckim wydaniu – mówiła Izabela Kloc.

O sprawach na styku transformacji energetycznej Unii Europejskiej i Śląska, mówili Piotr Pyzik, wiceminister Aktywów Państwowych i Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski.

- Dziś możemy się pochwalić, że nasze PKB to ok. 350 miliardów złotych rocznie jako województwo śląskie. Możemy powiedzieć, że bezrobocia na Śląsku praktycznie nie ma wcale. Jest na poziomie 5 procent, to tylko wskazuje, że transformując się, przechodząc z jednej branży do drugiej potrafimy znaleźć naszą niszę i odnaleźć perspektywy dla regionu pomimo tego, że wzrasta aktywność zawodowa - mówił Jarosław Wieczorek.

- Wojna, która się toczy o węgiel pokazuje jedno - państwo polskie jest przygotowane do tego, żeby stanąć w szranki i bufor węgla obronić. Światowe rynki wskazują, że był to dobry kierunek - Niemcy robią rebuilding swojej brudnej gospodarki, a o Chińczykach i Hindusach nie wspomnę. Hindusi zwiększają wydobycie z 900 milionów do 1,5 miliarda w tym roku, w związku z czym węgiel jest dalej w miksach energetycznych wielu krajów. Energetyka i przemysł wydobywczy determinują działalność gospodarczą w bardzo wielu przestrzeniach, zwłaszcza na Śląsku - wyjaśnił Piotr Pyzik.

Na zakończenie konferencji głos zabrali przedstawiciele energetyczno-surowcowych spółek Skarbu Państwa.

Tomasz Rogala, szef Polskiej Grupy Górniczej, przypomniał, że w Polsce elementem wprowadzającym rzeczywisty ład jest umowa społeczna o funkcjonowaniu górnictwa do 2049 r., gdyż pozwala w miarę racjonalnie inwestować w tę branżę. Produkcja węgla jest dla kraju zabezpieczeniem, którego wartość wyrazić można np. kosztem ekwiwalentu energii z węgla rodzimego w gazie ziemnym (200 mld zł drożej) czy w węglu importowanym (50 mld zł drożej).

Mariusz Wielkopolan, prezes spółki JSW Nowe Projekty, zwrócił uwagę na znaczenie wydobycia węgla koksowego – surowca niezbędnego do budowy technologii OZE.

- Europejska polityka klimatyczna zaczyna się tysiąc metrów pod ziemią, w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej – powiedział Wielkopolan.

Artur Warzocha, wiceprezes Tauron Polska Energia, omówił ambitne i kosztowne zamierzenia inwestycyjne w uelastycznienie i inteligentne opomiarowanie sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej.

Przemysław Kołodziejak – Wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej przedstawił plany PGE na najbliższe lata, w tym inwestycje w energetykę jądrową. Mówił o sytuacji geopolitycznej, w jakiej musi działać spółka, m.in. o wojnie w Ukrainie i roli jaką spełnia w niej energetyka.

Tekst sponsorowany

Ludzie

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.