Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Od starożytności do nowoczesności: Zamek Piastowski i Muzeum w Raciborzu

Odwiedzamy miejsca na mapie Krainy Górnej Odry, których bogata i atrakcyjna oferta daje gwarancję dobrze spędzonego czasu. Byliśmy już w Rybniku i Żorach, dziś zapraszamy Was do Raciborza. Miłośnicy historii Piastów, zamkowych klimatów, opowieści o królach i książętach mogą się wygodnie rozsiąść i zobaczyć, co ciekawego odkryją na Zamku Piastowskim. Zaraz potem przeniesiemy się do raciborskiego Muzeum, którego wystawy stałe są prawdziwą gratką dla amatorów ciekawostek, artefaktów z przeszłości oraz tajemnic starożytnego Egiptu.

Od starożytności do nowoczesności: Zamek Piastowski i Muzeum w Raciborzu

Poczuj klimat Zamku Piastowskiego w Raciborzu

Odwiedziny na Zamku to prawdziwa uczta dla każdego pasjonata historii, regionu, czy produkcji kostiumowych. Zachwyci Cię otoczenie, wnętrza i ciekawe opowieści przewodników o miejscu, którego początki sięgają co najmniej XI wieku! Na Zamku organizowane są również imprezy, które skupiają amatorów kwiatów, gier komputerowych, tańca czy muzyki.

Można także nasycić ducha w odnowionej kaplicy, gdzie - tak jak przed wielu laty - również i dziś odbywają się śluby i chrzty. Śmiało można stwierdzić, że to nowoczesna epoka świetności Zamku Piastowskiego w Raciborzu, patrząc jak pięknieje i słuchając o dalszych planach rozwoju. Zobacz w przygotowanym dla Ciebie filmie, a później zaplanuj wizytę w murach pamiętających czasy książąt piastowskich.

Egipska piękność w Muzeum w Raciborzu

Bogactwo i różnorodność zbiorów raciborskiego muzeum sprawia, że chce się tu wracać, by poznawać i chłonąć ich historie - sama tematyka rozbudza ciekawość. Zaś ducha eksploracji rozbudza już sam wygląd budynku i wnętrza Muzeum. Dziewięć wystaw stałych? To robi wrażenie na odwiedzających. A są i takie, które mogą przyprawić o drżenie i mamy tu na myśli choćby tę dotyczącą dawnych technik dentystycznych.

Dla wielu jednak punktem kulminacyjnym jest wizyta w dziale poświęconym starożytnemu Egiptowi, gdzie można zobaczyć mumię Egipcjanki, która żyła kilkaset lat przed Chrystusem oraz jej sarkofag. Dzięki zaangażowaniu nowoczesnej nauki odtworzono wygląd kobiety - zdjęcie zobaczysz zarówno w naszym filmie, jak i na miejscu. Na wizytę w Muzeum Miejskim w Raciborzu warto zarezerwować więcej czasu. Zapewniamy, że nawet się nie obejrzycie, kiedy upłynie.

SOWA mądra głowa - dzieci uwielbiają to miejsce

SOWA - Strefa Odkrywania, Aktywności i Wyobraźni to raj dla najmłodszych, głodnych poznawania świata, rekordzistów w ilości zadawanych pytań "jak coś działa" oraz samodzielnego sprawdzania różnych zjawisk. To miejsce pobudza mózg do myślenia, zmusza do szukania kreatywnych rozwiązań i wyjaśnia w prosty sposób, dlaczego coś funkcjonuje tak, a nie inaczej.

Nie ma nudy - również dla dorosłych, którzy sami chętnie próbują swoich sił, spędzając wartościowy czas z dziećmi. Pamiętaj o tym miejscu planując wolne popołudnia i weekendy, sprawdzaj też bogate kalendarium wydarzeń, by nie przegapić ciekawych warsztatów czy zajęć, w których Twoje dziecko chętnie weźmie udział.

***

Piękno Krainy Górnej Odry można odkrywać w wielu miejscach - w kolejne zabierzemy Was już jutro!

Polecamy cały cykl:

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pasażer57 (5.184. * .22) 28.09.2023 11:49

A jaka linia autobusowa można dojechać z tej osady do Raciborza , a może pociągiem

~Pasażer57 (5.184. * .22) 28.09.2023 11:46

A może byście sie obudzili i napisali o zmianie organizacji ruchu z okazji budowy ronda na skrzyżowaniu w Zdroju od 2 października bo ludzie utkną w korkach

~Komentatorr (89.64. * .98) 28.09.2023 09:51

Racibórz fajny jest :) Jak ktoś lubi spacery na łonie przyrody to warto też odwiedzić Arboretum Bramy Morawskiej