Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czar węgla i natury. Carbonarium, Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju, Opactwo Cystersów w Rudach, Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu

W gęsto zaludnionej Krainie Górnej Odry znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc zaprojektowanych i stworzonych przez jej mieszkańców, ale i tych ukształtowanych przez naturę. Można więc zachwycać się realizacjami człowieka i korzystać z oferowanych przez nie możliwości. Zaś szukając wytchnienia znajdziemy je wśród bogatych zielonych przestrzeni, których nie brak w naszym regionie. Odwiedziliśmy je z kamerą, by pokazując Wam ich uroki, zachęcić do ich odwiedzenia.

Czar węgla i natury. Carbonarium, Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju, Opactwo Cystersów w Rudach, Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu

W tym tygodniu byliśmy z kamerą w wielu niezwykle ciekawych miejscach, w których historia przeplata się z teraźniejszością, które są źródłami wiedzy podanej w nowoczesny sposób, które pozwalają rozwijać się, doświadczać, eksperymentować. Dziś, w ostatnim odcinku tego cyklu gościmy w murach Carbonarium - całkowitej nowości na mapie Krainy Górnej Odry. Później przenosimy się do Parku Zdrojowego w Jastrzębiu-Zdroju, by "podróż" zakończyć w przepięknych Rudach. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka!

Instytut Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica i Carbonarium

W historię naszego regionu nierozerwalnie wpisany jest węgiel. Czarne złoto, które stało się przyczynkiem do rozwoju, było również inspiracją do stworzenia Carbonarium. W tym miejscu, które jeszcze pachnie nowością, dzięki interaktywnej i multimedialnej wystawie otrzymujemy sięgamy do ogromnych pokładów wiedzy nt. powstania węgla, historii miasta i górnictwa, budowy kopalń czy maszyn górniczych.

Każdy związany z górnictwem, każdy kto chce poznać bliżej tożsamość naszego regionu, spędzi tu wartościowy czas pochylając się nad tematami bliskimi sercom mieszkańców Jastrzębia i okolicznych miejscowości.

Zobacz, co kryje się we wnętrzach Carbonarium i jak bardzo Instytut Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica będzie się rozwijał w kolejnych latach.

Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju

Poszukujący wytchnienia od zgiełku miasta doskonale wiedzą, że znajdą go w Parku Zdrojowym. Oaza ciszy, spokoju pozwala się zrelaksować i nabrać dystansu do codzienności. Miejsce, które wielokrotnie w ciągu roku przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, ale i regionu, dzięki niezwykle popularnym imprezom, jakie się tam odbywają.

Odwiedzający mogą podziwiać piękną, unikatową zabudowę, a już niedługo udostępnione zostaną wystawy prezentujące historię uzdrowiska. Przed nami jesień - która zamieni park w wielobarwną przestrzeń. Nie przegap odwiedzin w tym miejscu!

Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach

Dla ciała i dla ducha. Wizyta w tym miejscu wypełni cię spokojem, zaś Twoje ciało zregeneruje się i nabierze energii. Bazylika i odbudowane opactwo pocysterskie otoczone pięknymi lasami działają kojąco na odwiedzających. Można tu spędzić chwile w samotności karmiąc się obrazami bujnej roślinności, bądź wybrać się na wycieczkę z rodziną czy przyjaciółmi. Spacerować, korzystać ze ścieżek rowerowych, podglądać przeróżne gatunki zwierząt.

To tutaj znajduje się słynny dąb Cysters, który prawdopodobnie był świadkiem obecności w tym miejscu króla Jana III Sobieskiego. Poczuj wyjątkowy klimat tego miejsca, które uchwyciliśmy na zdjęciach - zobacz nasz film i zaplanuj swoją wizytę...

***

Cztery dni, cztery filmy i aż 10 propozycji dla Ciebie! Propozycji, gdzie możesz spędzić czas w różnorodny, zawsze ciekawy sposób - sam, z rodziną lub znajomymi. Piękne urokliwe zakątki, nowoczesne przestrzenie, historyczne budowle - miejsca tętniące życiem, otwarte, by Cię ugościć. Kraina Górnej Odry to bogactwo możliwości. Korzystaj, podziel się wrażeniami, oznacz nas w swoich mediach społecznościowych. I do zobaczenia!

Polecamy cały cykl:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Anka_Pisanka (91.225. * .91) 29.09.2023 09:40

Carbonarium, czar węgla...
Ja nie mogę... Lewitująca bryła węgla symbolizuje upadek Jastrzębia-Zdroju jako uzdrowiska, a "czar węgla" widać każdego dnia spoglądając w stronę hałd i szkód górniczych.