Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uczniowie SP 19 poznawali Polskę w Warszawie

Uczniowie szkoły Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju uczestniczyli w wycieczce do stolicy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”. Dzięki temu mogli przekonać się, jakie atrakcje kulturalne oferuje Warszawa.

Uczniowie SP 19 poznawali Polskę w Warszawie
Uczniowie SP 19 poznawali Polskę w Warszawie. Fot. SP 19

Uczniowie SP 19 poznawali Polskę w Warszawie

Chociaż wycieczka była jeszcze pod koniec ubiegłego roku szkolnego, 31 maja - 2 czerwca, to na długo zapadnie w pamięci jej uczestników. Młodzież mogła przekonać się, czy posiada zadatki na biologa, fizyka lub technika dzięki eksperymentom przeprowadzanym w Centrum Nauki Kopernik. Jak działa iluzja? Czy mogę stworzyć wiersz we współpracy z robotem? Kolejne stacje doświadczalne przyciągały jak magnes, a dreszcz emocji po bliskim spotkaniu z elektrycznością dodawał energii do kolejnych działań.

Później młodzież odwiedziła Łazienki Królewskie, gdzie wysłuchała ciekawych anegdot związanych z tym miejscem. Z zaciekawianiem przyglądała się barwnym klombom, Pałacowi na Wodzie, a Belweder widziany na żywo rozbudził w wyobraźnię związaną z nocą listopadową.

Wizyta w Centrum Nauki Kopernik była okazją do eksperymentów. Fot SP 19

W Muzeum Narodowym uczniowie wzięli udział w warsztatach zatytułowanych „Muzealne Przeboje”, w trakcie których dyskutowano o roli sztuki, rozwiązywano quizy, poznawano kilka receptur na malarski sukces. Duże wrażenie na młodzieży zrobił obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” oraz „Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego” Canaletta.

Drugi dzień wycieczki to spacer po Starym Mieście i najważniejsze atrakcje z nim związane, czyli Dzwon Kanonii, Barbakan Warszawski, Kolumna Zygmunta, Pomnik Syreny na rynku.

- W drodze przystanęliśmy na dłużej przy jednej z pozostałości getta warszawskiego - małego fragmentu muru, wąskiej linii, która osiemdziesiąt lat temu oddzielała świat żywych od świata umarłych za życia. O dramatycznych wydarzeniach czasu wojny przypominały również monumentalny Pomnik Powstania Warszawskiego oraz Pomnik Małego Powstańca - relacjonują uczestnicy wycieczki.

Nie mogło obyć się bez wizyty na Zamku Królewskim, gdzie największe wrażenie zrobiła Sala Rycerska oraz Sala Tronowa. Później przyszła kolej na Pałac Prezydencki, Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego, Bazylikę Świętego Krzyża, gdzie znajduje się serce wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Przechadzka zakończyła się na Placu Piłsudskiego. Dużą atrakcją była zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Dzień zakończył się mocnym akcentem – wizytą w warszawskim Teatrze Ateneum. Podczas spektaklu pt. „Alicja w Krainie Snów” jastrzębianie zachwycali się grą aktorską na światowym poziomie.

- W trzecim dniu wycieczki pierwszym punktem programu był  cmentarz wyznaniowy na Powązkach. Spacerując po nim, rozmyślaliśmy nad losem poległych żołnierzy i uczestników powstania. Odwiedziliśmy grób patrona naszej szkoły - Juliana Tuwima. Zapaliliśmy znicze, przypomnieliśmy sobie najbardziej znane fragmenty jego twórczości, zmówiliśmy ciche modlitwy w intencji spokoju jego duszy. Był to czas głębokiej zadumy nad ludzkim losem i nieuchronnie mijającym czasem. Niezapomnianym przeżyciem było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki tej wizycie poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat powstania i życia w okupowanej Warszawie. Po tak trudnej i wartościowej lekcji historii udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki. Po wjechaniu na taras widokowy, mieszczący się na 30. piętrze budynku, poczuliśmy, że górujemy nad stolicą. Ten wyjazd zapamiętamy na długo. To po prostu trzeba zobaczyć, tam po prostu trzeba być. My mieliśmy to szczęście! - relacjonują uczestnicy wycieczki

 

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Roboter (194.99. * .90) 03.10.2023 20:15
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~zbulwersowanyInternauta (46.204. * .221) 03.10.2023 18:23

Nikt nie jest doskonały .

~Chusteczkahigieniczna (54.36. * .39) 03.10.2023 16:43
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu