Uczniowie SP 19 poznawali Polskę w Warszawie
Uczniowie szkoły Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju uczestniczyli w wycieczce do stolicy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”. Dzięki temu mogli przekonać się, jakie atrakcje kulturalne oferuje Warszawa.
Uczniowie SP 19 poznawali Polskę w Warszawie
Chociaż wycieczka była jeszcze pod koniec ubiegłego roku szkolnego, 31 maja - 2 czerwca, to na długo zapadnie w pamięci jej uczestników. Młodzież mogła przekonać się, czy posiada zadatki na biologa, fizyka lub technika dzięki eksperymentom przeprowadzanym w Centrum Nauki Kopernik. Jak działa iluzja? Czy mogę stworzyć wiersz we współpracy z robotem? Kolejne stacje doświadczalne przyciągały jak magnes, a dreszcz emocji po bliskim spotkaniu z elektrycznością dodawał energii do kolejnych działań.
Później młodzież odwiedziła Łazienki Królewskie, gdzie wysłuchała ciekawych anegdot związanych z tym miejscem. Z zaciekawianiem przyglądała się barwnym klombom, Pałacowi na Wodzie, a Belweder widziany na żywo rozbudził w wyobraźnię związaną z nocą listopadową.
W Muzeum Narodowym uczniowie wzięli udział w warsztatach zatytułowanych „Muzealne Przeboje”, w trakcie których dyskutowano o roli sztuki, rozwiązywano quizy, poznawano kilka receptur na malarski sukces. Duże wrażenie na młodzieży zrobił obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” oraz „Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego” Canaletta.
Drugi dzień wycieczki to spacer po Starym Mieście i najważniejsze atrakcje z nim związane, czyli Dzwon Kanonii, Barbakan Warszawski, Kolumna Zygmunta, Pomnik Syreny na rynku.
- W drodze przystanęliśmy na dłużej przy jednej z pozostałości getta warszawskiego - małego fragmentu muru, wąskiej linii, która osiemdziesiąt lat temu oddzielała świat żywych od świata umarłych za życia. O dramatycznych wydarzeniach czasu wojny przypominały również monumentalny Pomnik Powstania Warszawskiego oraz Pomnik Małego Powstańca - relacjonują uczestnicy wycieczki.
Nie mogło obyć się bez wizyty na Zamku Królewskim, gdzie największe wrażenie zrobiła Sala Rycerska oraz Sala Tronowa. Później przyszła kolej na Pałac Prezydencki, Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego, Bazylikę Świętego Krzyża, gdzie znajduje się serce wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Przechadzka zakończyła się na Placu Piłsudskiego. Dużą atrakcją była zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Dzień zakończył się mocnym akcentem – wizytą w warszawskim Teatrze Ateneum. Podczas spektaklu pt. „Alicja w Krainie Snów” jastrzębianie zachwycali się grą aktorską na światowym poziomie.
- W trzecim dniu wycieczki pierwszym punktem programu był cmentarz wyznaniowy na Powązkach. Spacerując po nim, rozmyślaliśmy nad losem poległych żołnierzy i uczestników powstania. Odwiedziliśmy grób patrona naszej szkoły - Juliana Tuwima. Zapaliliśmy znicze, przypomnieliśmy sobie najbardziej znane fragmenty jego twórczości, zmówiliśmy ciche modlitwy w intencji spokoju jego duszy. Był to czas głębokiej zadumy nad ludzkim losem i nieuchronnie mijającym czasem. Niezapomnianym przeżyciem było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki tej wizycie poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat powstania i życia w okupowanej Warszawie. Po tak trudnej i wartościowej lekcji historii udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki. Po wjechaniu na taras widokowy, mieszczący się na 30. piętrze budynku, poczuliśmy, że górujemy nad stolicą. Ten wyjazd zapamiętamy na długo. To po prostu trzeba zobaczyć, tam po prostu trzeba być. My mieliśmy to szczęście! - relacjonują uczestnicy wycieczki
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Nikt nie jest doskonały .
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu