Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Polityka została tak obrzydzona, że ludzie nie chcą o niej słyszeć. A to jest złe... Wywiad z posłem Markiem Krząkałą

O wciąż tych samych twarzach w wyborach do Sejmu, reparacjach od Niemiec i kampanii wyborczej "w starym stylu" rozmawiamy z posłem Markiem Krząkałą - posłem Koalicji Obywatelskiej i kandydatem w wyborach do Sejmu.

Polityka została tak obrzydzona, że ludzie nie chcą o niej słyszeć. A to jest złe... Wywiad z posłem Markiem Krząkałą
- Walczymy o czwarty mandat. Uważam, że on jest w zasięgu ręki. PiS na pewno straci jeden mandat. Obstawiam, że Konfederacja i Trzecia Droga mogą zdobyć mandat, ale my o ten czwarty mandat też walczymy - mówi poseł Marek Krząkała.

Ankieta

Na kandydata, którego ugrupowania oddasz głos w wyborach do Sejmu 15 października 2023 r?
Zobacz więcej

- Czy jako Koalicja Obywatelska, tu w naszym regionie, chcecie wygrać wybory?

- Dlaczego pan zadaje takie pytanie?

- Bo odnoszę wrażenie, że wszystko postawiliście na kartę z napisem "Marsz w Warszawie", a potem się zobaczy. Wasza codziennia kampania jest praktycznie niewidoczna.

- Nie jestem dzisiaj liderem listy, a co za tym idzie, nie dźwigam ciężaru prowadzenia kampanii w całym regionie, wspomagając wszystkich kandydatów. Osobiście staram się być widoczny. Nie tylko w Rybniku, ale również w powiecie rybnickim i Mikołowie, bo tutaj jest elektorat, który – mam nadzieję – na mnie zagłosuje. Nie wchodzę tam, gdzie aktywni są pani poseł Gabriela Lenartowicz, pan poseł Krzysztof Gadowski czy pan Mieczysław Kieca. Ja mogę mówić tylko za siebie.

- Wiceministrowie z Raciborza organizują konferencję za konferencją, wchodzą głęboko w region, nie patrzą na to, czyj to teren. Wszędzie ich pełno.

- Są wszędzie, bo wiele z tych banerów jest rozwieszonych nieprzepisowo. Ci kandydaci, wśród nich i wiceministrowie, powinni dać przykład, a rozwieszają się nielegalnie. Dla mnie byłby to powód do wstydu.

- Mówi pan o rozwieszaniu banerów np. na elementach infrastruktury drogowej.

- Oczywiście, muszą mieć zgodę, a oni tej zgody nie mają. Ja się tam nie rozwieszam i nie łamię prawa, a oni bezczelnie wykorzystują swoją pozycję, bo wiedzą, jak wyglądają procedury. Procedury są takie, że gdy komitet dostaje zawiadomienie o nielegalnym rozwieszeniu materiałów wyborczych ma obowiązek to ściągnąć, ale kary administracyjne nigdy nie zostaną wyegzekwowane, bo po 15 października nie będzie już takiej możliwości prawnej. Jeżeli wykorzystują to wiceministrowie tego rządu, to jest dla mnie żenujące.

- No dobrze, ale popatrzmy na kampanię wyborczą Koalicji Obywatelskiej w Rybniku. Miesiąc temu ogłaszaliście skład listy na wybory, przyjechał Borys Budka. Co się wydarzyło później? Jedna konferencja prasowa o kobietach z Anną Gaszką, a potem jeszcze krótka akcja z Aleją Milionerów PiS.

- Pan mówi o tych zewnętrznych przejawach kampanii wyborczej, ale nie dostrzega pan tego, że rozwieszam swoje banery (zazwyczaj robię to osobiście), rozdaję ulotki. To jest ta praca codzienna.

- Kampania w starym stylu.

- Wiem, że media i media społecznościowe też są ważne, ale tego "starego stylu" bym nie lekceważył. Wolę osobiście rozdać mniej ulotek niż wrzucić ich większą liczbę do skrzynek pocztowych, gdzie nie spotkałbym się z człowiekiem i bym z nim nie porozmawiał. Uważam, że bezpośrednia kampania jest bardziej skuteczna.

- Czy naprawdę myśli pan, że takie mniej spektakularne działania przyniosą skutek? Bo ja patrzę na waszych głównych oponentów i widzę premiera Mateusza Morawieckiego, który odwiedził Racibórz. W regionie gościli też ministrowie Cieszyński i Buda.

- Siłą rzeczy ekipa rządząca ma więcej argumentów, bo ma premiera, bo ma ministrów. My, jakby nie było, nie rządzimy od 8 lat, więc ja nie mogę ściągnąć tu ministra czy wiceministra.

- Oczywiście, że nie, ale może pan ściągnąć tu jakieś głośne nazwisko z Koalicji Obywatelskiej.

- Tak, tylko, że my jako Koalicja Obywatelska skupiliśmy wysiłek na tych obszarach, gdzie tracimy poparcie. Odpukać, ale w naszym regionie wyniki nie są złe. Proszę zauważyć, że wybór miejsc, które odwiedzają Donald Tusk i Rafał Trzaskowski, to są głównie mniejsze miejscowości czy też takie, w których w poprzednich wyborach wynik Koalicji Obywatelskiej był niezbyt dobry.

- Czyli jesteście spokojni o wynik w naszym regionie. Macie trzy mandaty niemalże pewne, a cudów nie ma się co spodziewać.

- To nie jest tak. Nie jesteśmy spokojni. Walczymy o czwarty mandat. Uważam, że on jest w zasięgu ręki. PiS na pewno straci jeden mandat. Obstawiam, że Konfederacja i Trzecia Droga mogą zdobyć mandat, ale my o ten czwarty mandat też walczymy. Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że codziennie jestem w terenie, w różnych miejscach i uważam, że to przyniesie pozytywny skutek.


Ludzie

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do_trolla_nizej (91.230. * .38) 07.10.2023 22:57
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

a kto cię ośle uratuje przed tymi w pontonach pis?

Jak kaczynski się nawet Tuska boi w debacie a przed czarnymi cie ma obronić?
ochłoń trollu bo ta nienawiść nie pozwala ci nawet myśleć

~Donald_Tusk (5.173. * .250) 07.10.2023 21:47
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~WujStaszek (195.254. * .225) 07.10.2023 17:47
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Polityka od zawsze była brudną świnią. Tyle.

~To_sem_ja (31.0. * .228) 07.10.2023 16:27
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Należałoby nanieść na te serduszka, typowe dla bandy ryżego, osiem gwiazdek. Pomijam biorców socjalu od pisu, ale motywów głosowania na peło nie można pojąć rozumem. Żaden (z tych, z którymi rozmawiałem) nie przedstawił mi powodu, dla którego należy na nich oddać głos. Tylko medialne frazesy z wiadomej tv... i tacy ludzie głosują...
Ot, chora demokracja, a raczej mediokracja...

~Dziękuję (89.200. * .30) 07.10.2023 16:13
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Brakuje pytania najważniejszego czy jest pan za przymusowym przyjęciem migrantów . Dlaczego nie padło te pytanie . Niech ludzie wiedzą że PO chce stawiać obozy w każdym mieście dla afrykańskich migrantów i płacić na nich z naszych podatków.

~Wyborca2023 (85.202. * .235) 07.10.2023 15:19
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ludzie są zniesnaczeni polityką i zawiedzeni politykami. Wieczne spory, gierki, odgrywane teatrzyki. A Polska cierpi. Poziom debaty w telewizji jest poniżej krytyki. Te kłótnie i spory w mediach niestety przechodzą na nasze ulice. Ludzie skaczą sobie do oczu. "Człowiek człowiekowi wilkiem." Czas z tym skończyć. Trzeba wprowadzić do Sejmu i naszego życia nowy porządek, porządek Boży, prawo Boże, gdzie nasze postępowanie powinno opierać się na miłości bliźniego. Proste zasady : nie zabijaj, ( zakaz aborcji i eutanazji) nie kradnij, nie cudzoloz, nie mów fałszywego świadectwa przeciw blizniemu ( nie osądzaj, nie oczerniaj) szanuj swoich rodziców, i przede wszystkim miłuj bliźniego swego jak siebie samego. I te zasady promuje ( oprócz oczywiście Kościoła) partia Polska Jest Jedna!!
Oni będą wierni tym zasadom, bo nie stoją za nimi żadne układy, jakieś powiązania, bo to jest ruch oddolny.