Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

JSW Koks z gazu koksowniczego będą wydzielać wodór. "To projekt unikatowy na skalę Europy" [ZDJĘCIA]

W Koksowni Przyjaźń powstanie instalacja badawcza separacji wodoru - paliwa wykorzystywanego w samochodach z ogniwami paliwowymi PEM. Działania w efekcie mają służyć zwiększeniu przychodów.

JSW Koks z gazu koksowniczego będą wydzielać wodór. "To projekt unikatowy na skalę Europy" [ZDJĘCIA]Jerzy Pikuła
Gaz koksowniczy zawiera w sobie ponad 50 proc. wodoru, czyli ekologicznego paliwa przyszłości. Dlatego chcemy go odseparować, a potem osiągnąć skalowalność – powiedział Wojciech Kałuża, zastępca prezesa zarządu JSW ds. rozwoju.

12 października 2023 r. w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej została podpisana umowa pomiędzy JSW KOKS SA i Instytutem Technologii Paliw i Energii, której przedmiotem jest wybudowanie i uruchomienie instalacji badawczej do wydzielania wodoru z gazu koksowniczego.

Wybudowana instalacja będzie miała na celu uzyskanie wodoru o jakości spełniającej wymagania normy ISO 14687:2019, która określa typ i klasę dla gazowego paliwa wodorowego stosowanego w samochodach z ogniwami paliwowymi typu PEM (z ang. proton exchange membrane - ogniwa paliwowe polimerowe z membraną). Jest to projekt unikatowy w skali koksownictwa europejskiego. Na obecnym etapie przedsięwzięcie będzie polegało na modernizacji i dostosowaniu istniejącej instalacji adsorpcji zmiennociśnieniowej (PSA - z ang. pressure swing adsorption), służącej do rozdziału gazów, w tym do produkcji wodoru, będącej własnością Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) oraz jej adaptację do warunków i specyfiki Koksowni Przyjaźń (produkcja wodoru w skali 0,5 kg H2/h).

– Rezultatem tych działań będzie opracowanie i pozyskanie technologii do oczyszczania odseparowanego wodoru o wysokiej czystości, co w przyszłości umożliwi dywersyfikację produktową, a tym samym poszerzenie struktury przychodów Grupy Kapitałowej JSW poprzez sprzedaż wodoru – powiedziała Iwona Gajdzik-Szot, prezes JSW KOKS SA.

Za realizację projektu będzie odpowiedzialne konsorcjum: Instytut Technologii Paliw i Energii z Zabrza - jako Lider, a także Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Nowych Syntez Chemicznych z Puław - jako Partner.

– Gaz koksowniczy zawiera w sobie ponad 50 proc. wodoru, czyli ekologicznego paliwa przyszłości. Dlatego chcemy go odseparować, a potem osiągnąć skalowalność, co pozwoli na zwiększenie i dywersyfikację gamy produktów, a co za tym idzie - przychodów Grupy Kapitałowej JSW. Życzę sygnatariuszom umowy powodzenia i jestem przekonany, że ten projekt przyczyni się do rozwoju całej Grupy Kapitałowej JSW – powiedział Wojciech Kałuża, zastępca prezesa zarządu JSW ds. rozwoju.

Wartość umowy to 9 504 000,00 zł plus ewentualnie 1 425 600,00 zł z tytułu tzw. success fee, czyli dodatkowego wynagrodzenia, które Wykonawca może otrzymać w przypadku osiągnięcia przez niego parametrów premiowanych (tzn. oczekiwanej jakości wodoru, zgodnie z normą ISO 14687:2019).

Całkowita wartość realizacji przedmiotu zamówienia może zatem stanowić maksymalną kwotę 10 929 600,00 zł.

Termin realizacji ma być nie dłuższy niż 24 miesiące od dnia podpisania umowy, w tym na prowadzenie badań przewidziano maksymalnie 6 miesięcy. Umowę podpisano w obecności m. in. przedstawicieli Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej i Dyrekcji Głównego Instytutu Górniczego.

fot. Jerzy Pikuła

źr. JSW

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~PiSdzielce (91.192. * .92) 21.10.2023 18:02

PiS dzielce mają mistrzostwo świata w okradaniu budżetu i malwersacjach.

~Troskliwyobywatel (188.137. * .181) 20.10.2023 14:40

Panie Kałuża......jest procka na pudełka......polecam przydadzą się...