Najbardziej prestiżowa ulica Jastrzębia-Zdroju
Przez lata jej nazwy zmieniały się kilkukrotnie. Początkowo funkcjonowała jako Paulastrasse, później m.in. Korfantego. Dziś zmienioną w deptak ulicę w Zdroju znamy jako ul. 1 Maja.
Historia Jastrzębia, zwłaszcza uzdrowiskowe dzieje miasta nierozerwalnie związane są z obecną ulicą 1 Maja. To ona uchodziła za najważniejszą drogę w Jastrzębiu, gdy miasto nosiło jeszcze nazwę Bad Königsdorff-Jastrzemb. To wtedy po raz pierwszy znalazła się ona na mapach. Jeszcze nie były to mapy miejskie, bo status miasta Jastrzębiu zostanie przyznany dopiero sto lat później.
Ówczesny właściciel uzdrowiska, czyli hrabia Felix von Königsdorff, od którego nazwiska notabene pochodziła nazwa niewielkiej wówczas jeszcze wioski, postanowił, że droga będąca sercem uzdrowiska, będzie nosić nazwę od imienia wybranki jego serca, a więc Paulastrasse.
Wprawdzie niektóre źródła sugerują, że przebieg głównej zdrojowej drogi wytyczony był jeszcze przed wykupieniem miejscowości przez niemieckiego hrabiego, jednak przeciwnicy tej tezy wskazują na staranne poprowadzenie osi drogi tak, aby wpisywała się w powstające, a następnie rozwijające się uzdrowisko.
Paulastrasse „rosła” wraz z powiększającym się uzdrowiskiem, stając się coraz bardziej prestiżową. Pojawiały się przy niej kolejne budynki służące kuracjuszom. W ten sposób znalazła się tam: willa Karola, willa Anna, czy hotel Königsdorff. Wszystkie z nich, choć już spełniające inne funkcje: usługowo-mieszkalne i użyteczności publicznej - wciąż można oglądać, przechadzając się po Zdroju.
Kiedy w 1868 roku hrabia Felix von Königsdorff ze względów finansowych zdecydował się na sprzedaż uzdrowiska, Paulastrasse była już na tyle rozwinięta i miała taką renomę, że nawet nie zmieniła swojej nazwy. Ta nastąpiła dopiero w okresie międzywojennym, gdy przemianowano ją na ul. Mikołaja. Niezmienny pozostał też jej rozwój, który wydaje się, przyspieszył jeszcze bardziej, gdy uzdrowisko weszło w posiadanie rodziny Witczaków pod koniec XIX wieku.
Wówczas wzniesiono Dom św. Józefa, Dom Aniołów Stróżów, a także zakład leczniczy Betania III - obecna „Dąbrówka” i sanatorium Spółki Brackiej. Pojawiło się także wiele nowych willi, jak willa Wojciech, willa Łucja, willa Europejska. One również do dziś funkcjonują w Jastrzębiu, jako biura i punkty usługowe.
Kto wie, jakie byłyby dalsze losy zdrojowej ulicy, gdyby nie wybuch II wojny światowej, który przerwał rozwój całego uzdrowiska. Już po zakończeniu wojny nastąpiły dwie kolejne zmiany nazwy ulicy. Najpierw na ul. Korfantego, a następnie na ul. 1 Maja, pod którą funkcjonuje do dziś.
Ciekawostką jest fakt, że obecna ul. 1 Maja, jako Paulastrasse była otoczonym zielenią deptakiem. I teraz obecna ul. 1 Maja znów nawiązuje do swojego pierwotnego charakteru za sprawą wybudowanego deptaka. Ten jest już gotowy. I jest przekonanie, że dzięki niemu, niczym za najlepszych uzdrowiskowych lat, Zdrój znów będzie się rozwijał, a zwłaszcza znajdujące się przy ul. 1 Maja restauracje, czy hotele.
źródło: UM Jastrzębie-Zdrój
Zobacz również:
Jak na Jastrzębie to może jest to ulica reprezentacyjna ale pokazać ją komuś spoza miasta może budzić politiwanie lub obciach. Lepiej z góry powiedzieć że Jastrzębie jest szpetne i nikt się przynajmniej nie zawiedzie.
Ile tych hoteli jest w Zdroju, w ogole w J-biu? Przy samej 1-maja to chyba liczba pojedyncza a nie mnoga.
Tam jest ochydnie.
Brak drewnianych ławek.
Trzeba stać na nogach albo siedząc nabawić się hemoroidów.
Pewnie pani prezydent myślała jak by tu pacjentów do szpitala zwerbować.
Do Jana.
No i co z tego,że to teren prywatny to może tam być syf i malaria jak w całym mieście..
Jar południowy to własność prywatna.
Pani Hetman zrobi sobie zdjęcia ,tylko tyle umie ,a Jar południowy to skansen upadłego miasta. Wstyd!
~SeG (83.22. * .42),
Przy której siedzibę miało Hitlerjugend
Fakt: Ciekawostką jest fakt, że obecna ul. 1 Maja, jako Paulastrasse była otoczonym zielenią deptakiem.
Fałsz: I teraz obecna ul. 1 Maja znów nawiązuje do swojego pierwotnego charakteru za sprawą wybudowanego deptaka.
Deptak: jest. Zieleń: nie ma.
A co ciekawe, w trakcie II WŚ ulica ta nosiła nazwę Hitlerstraße
Ta ulica ma potencjał na centrum miasta. Gdyby tylko miasto się bardziej rozwinęło gospodarczo to mogłoby być naprawdę fajnie