Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Polski węgiel w głębokiej defensywie. Coraz wyraźniej przegrywa z importowanym

Od stycznia do czerwca 2023 polskie kopalnie węgla kamiennego wydobyły aż o 4,7 miliona ton mniej surowca niż w analogicznym okresie 2022 r. To spadek o niemal 20%. Czy węgla na nadchodzącą zimę wystarczy?

Polski węgiel w głębokiej defensywie. Coraz wyraźniej przegrywa z importowanym
Węgiel zalega nie tylko na przykopalnianych hałdach, ale również w niektórych gminach na terenie kraju

Udzielając szybkiej odpowiedzi: węgla wystarczy, tyle że będzie on głównie pochodził z importu. I tu pojawia się pytanie o jego jakość. Jak wskazuje Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla, od stycznia do maja 2023 do Polski sprowadzono aż 10,5 mln ton tego surowca. To zaś oznacza, że import był ponad dwukrotnie większy niż w analogicznym okresie 2022 r., kiedy do Polski sprowadzono nieco ponad 5 mln ton węgla.

Wydobycie spada, sprzedaż jeszcze bardziej. Za to import węgla rośnie jak na drożdżach

Z danych Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że w poprzednim roku miesięczne wielkości produkcji i sprzedaży krajowego węgla były zrównoważone, a kopalnie z reguły na bieżąco sprzedawały całą miesięczną produkcję. W tym roku taka sytuacja należy już jednak do rzadkości, bo jedynie w styczniu i lutym miesięczna sprzedaż była wyższa od krajowego wydobycia. W pozostałych zaś miesiącach kopalnie więcej węgla wydobywały niż sprzedawały. W pierwszym półroczu tego roku wielkość krajowego wydobycia węgla przekroczyła 23,2 mln ton wobec blisko 27,9 mln ton w pierwszym półroczu 2022 r., a sprzedaż krajowego węgla wyniosła prawie 22 mln ton wobec niespełna 28,4 mln ton przed rokiem. Rok do roku wydobycie było mniejsze prawie o 17%, a sprzedaż spadła o ponad 22%. Efekt? W końcu czerwca tego roku stan zapasów węgla na przykopalnianych zwałach zbliżał się do 3,3 mln ton, wobec niespełna 1,5 mln ton rok wcześniej. W samym czerwcu tego roku na zwałach przybyło ponad 0,8 mln ton surowca, zaś od początku roku stan zapasów powiększył się o blisko 1,1 mln ton.

Zdaniem PIGSW, główną przyczyną tego stanu rzeczy jest sprowadzanie węgla z zagranicy. Importowany węgiel nadaje się głównie na potrzeby ciepłownictwa oraz energetyki i w dużej mierze wypycha z tych sektorów krajowe węgle drobnego sortymentu. - Krajowe wydobycie węgla spada z roku na rok od wielu już lat i pomimo wielu deklaracji władz o inwestycjach w krajowe wydobycie i odbudowie silnej branży węglowej w Polsce, jedyne co się zmienia to ilość węgla z importu, który dosłownie zalewa nasz krajowy rynek - zauważa PIGSW, dodając że 2022 r. do Polski przybyło około 19,4 mln ton węgla.

Węgla nie zabraknie. Z jego jakością będzie gorzej

Rząd zapewnia, że węgla w tym roku nie zabraknie, nie precyzując jednak o jaki konkretnie węgiel chodzi. - Bo w to, że na rynku nie zabraknie w sezonie grzewczym miałów węglowych nikt dzisiaj nie wątpi, jednak sytuacja z grubszymi sortymentami węgla takimi jak groszek, kostka czy orzech może być zupełnie inna - uważają sprzedawcy polskiego węgla.

Prawie 60 000 ton węgla na gminnych placach

Problem z niesprzedanym węglem mają nie tylko kopalnie, ale również... gminy. Na ich składach wciąż zalega 59 tys. ton węgla, który miał w poprzednim sezonie grzewczym trafić do mieszkańców po preferencyjnej cenie, a więc 2000 zł. Na początku sprzedaży węgla przez gminy była to cena dość atrakcyjna, w porównaniu z cenami rynkowymi. Z czasem jednak ceny rynkowe znacząco spadły i tani węgiel od gmin, stał się nieatrakcyjny cenowo. W dodatku były to głównie węgle z importu (głównie dla gmin z północnej i centralnej części kraju), często pochodzące z kopalni odkrywkowych. Taki zaś węgiel dość szybko się rozsypuje. W rezultacie po kilku miesiącach z węgla sortymentu orzech, może zostać co najwyżej miał, który jest mniej wartościowy. Przypomnijmy, że ustawowo gminy zostały zobowiązane do dystrybucji węgla wśród mieszkańców, a dystrybucja ta miała zakończyć się do końca kwietnia 2023 r. Gdy okazało się, że nie ma możliwości, aby sprzedaż cały węgiel do końca kwietnia, sprzedaż została wydłużona ustawowo do 31 lipca, jednak i to nie rozwiązało problemu.

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Zupazhipopotama (196.32. * .3) 29.10.2023 19:44

"gdzie jest Duda...piotr Duda"

Kacperka glaszcze i czerpie zyski z majatku tzw. Solidarnosci (nie mylic z ruchem wolnosciowym o tej samej nazwie).

Astronom 29.10.2023 19:11

Temat dotyczy węgla energetycznego a nie koksu. W JSW sytuacja jest dobra.

~Normalny1 (5.173. * .110) 29.10.2023 17:31

A ja się pytam gdzie jest Duda...piotr Duda,8lat siedział cicho i co...teraz zacznie dymić...

~Czlowiekzwegla (79.184. * .219) 28.10.2023 21:08

Proponuję dać górnikom 15 i 16 pensję i niech po 20 latach przechodzą na emeryturę. I jeszcze niech w biurowcu zatrudnią dodatkowo 500 osób. Na pewno wtedy prędzej uda się sprzedać węgiel ten ci zalega i ten co się wydobywa

~PeOwiec (155.133. * .231) 28.10.2023 15:17

Węgiel w gminach zostanie bo ludzie zostali zmuszeni wtym roku do zmiany ogrzewania tak samo na grubach bydzie dużo wegla na zwałach

~Skarbnik (79.184. * .70) 28.10.2023 14:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

alexachililover... 80 % kosztów w górnictwie to płace .Im mniejsze wydobycie tym wyższe premie .

alexachililover 28.10.2023 13:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~@POdPiSStop (46.204. * .241) Uściślijmy, górnictwo płaci 34 różnych podatków i opłat. Większość, bo 65 proc. kosztów ponoszonych przez branżę, to podatki i składki za pracowników, m.in.: ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, podatki od osób fizycznych, FP, FGŚP i FEP, PFRON. Do tego dochodzą podatki, opłaty i kary na rzecz gmin, następnie VAT, akcyza, opłaty i kary na NFOŚiGW oraz WFOŚiGW, podatek dochodowy od osób prawnych, wypłata z zysku i dywidenda. Kolejna płatność to opłaty za udostępnianie informacji geologicznej. Generalnie jak większość dużych firm minus kary za środowisko i udostępnianie informacji geologicznej. Największe koszty, 65% to koszty pracownicze, bo w górnictwie się dobrze zarabia i branża ma ponadprzeciętnie zatrudnienie.

~Do_nizej (93.179. * .78) 28.10.2023 11:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Koleś z mała uwagą bo węgiel z importu jest dużo lepszej jakości i TAŃSZY

~Mir6 (46.134. * .98) 28.10.2023 11:38
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jak PO i bruksela pozamyka kopalnie to tylko węgiel z importu slabej jakości, prąd od przyszłego roku ma zdrorzeć o 70%

~przedsiębiorca (188.146. * .31) 28.10.2023 08:24
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Likwidować ,prywatyzować to chore żeby za przyjście do pracy dostawać 54 zł na posiłek czy bułka z szynką i serem kosztuje 54 zł i premie co chwile nie wiadomo za co polowe załogi zwolnić a reszta do prywatyzacji

~Skarbnik (79.184. * .70) 28.10.2023 08:12
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

A to dlatego , że w kopalniach funkcjonują nadal zasady ekonomii związkowej .Zyski nasze straty wasze .
Zamiast zyski przeznaczać na modernizację , a co za tym idzie zwiększenie i obniżenie kosztów wydobycia , to zamiast tego wypłaca się tłuste premie .A jak przychodzą chude lata to związkowcy drą mordy o subwencje z pieniędzy podatników .

~POdPiSStop (46.204. * .241) 28.10.2023 02:37
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

POLSKI WĘGIEL TO 21-PODATKÓW !!!
ONE WPŁYWAJĄ DO BUDŻETU PAŃSTWA!!
CENA TONY TO 170ZŁ RESZTA TO PODATKI.
KŁAMLIWE paszkwile o tym nie mówią.
Podobnie jest z wódką cena wyprodukowania 1l wódki to 3zł reszta to podatki,podobnie z ceną za ropę i benzynę.

~Nie_jestem_robotem (195.154. * .32) 27.10.2023 18:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dajcie im jeszcze 18-tki i 19-tki za ich ciężki trud......... a babom w biurach 3 flapsy coby się najadły

~abc123 (83.26. * .90) 27.10.2023 16:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Z czego zrobisz ten prunt jak wungla nie trza.

~Hanys666 (46.204. * .241) 27.10.2023 16:02

Wszytko na prunt nie trza wungla.
Wszystko z prundu bydzie...