Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pijani kierowcy doprowadzili do śmierci 11 osób. Policja zainaugurowała kampanię "Prowadzę jestem trzeźwy" [ZDJĘCIA]

Codziennie na drogach naszego województwa policjanci zatrzymują kilkudziesięciu kierowców pod wpływem alkoholu. O tym, jak duże zagrożenie stanowią, nie trzeba nikogo przekonywać. W pierwszych trzech kwartałach tego roku w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców zginęło 11 osób, a 80 zostało rannych.

Pijani kierowcy doprowadzili do śmierci 11 osób. Policja zainaugurowała kampanię "Prowadzę jestem trzeźwy" [ZDJĘCIA]Śląska Policja
Zakaz jazdy pod wpływem alkoholu dotyczy także użytkowników rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

"Prowadzę jestem trzeźwy" to kampania społeczna, której organizatorem jest Województwo Śląskie, Fundacja Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, a partnerem merytorycznym Śląska Policja. Akcja ma na celu przedstawienie zagrożeń na drodze powodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu i środków odurzających.

O tym, jak duże zagrożenie na drodze stanowią pijani kierowcy, nie trzeba nikogo przekonywać. Wsiadając za kierownicę po alkoholu, narażamy życie swoje, naszych bliskich i innych uczestników ruchu drogowego.

W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku śląscy policjanci zbadali trzeźwość ponad 1,8 mln kierujących. Dzięki temu uniemożliwili dalszą jazdę ponad 9 tysiącom kierowców pod wpływem alkoholu. W analizowanym okresie bieżącego roku nietrzeźwi kierujący spowodowali 69 wypadków, w których zginęło 11 osób, a 80 zostało rannych. Pijani kierowcy byli też sprawcami 745 kolizji. W analogicznym okresie roku ubiegłego nietrzeźwi kierujący spowodowali 915 kolizji i 80 wypadków, w których 9 osób zginęło i 93 zostały ranne.

- Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu upośledza nasze zmysły i wpływa na sposób jazdy, a to przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Apelujemy też do członków rodzin, pasażerów i znajomych. Nie bądźmy bierni i nie pozwalajmy na stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez nieodpowiedzialnych kierujących! - przekazuje Śląska Policja.

Zakaz jazdy pod wpływem alkoholu dotyczy także użytkowników rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Za jazdę w stanie nietrzeźwości narażamy się na mandat w wysokości 2500 złotych, a w stanie po użyciu alkoholu 1000 złotych.

źr. Śląska Policja, oprac. sqx

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SzaryKierowca76 (5.173. * .123) 07.11.2023 12:45

@ Snypka
Dlaczego karać kierowców któremu pieszy czy rowe.. pedalarz wpieprzył się na maskę na czerwonym? To raczej takiego traktować za próbę wyłudzenia odszkodowania i to kierowca powinien dostać odszkodowanie za zniszczone auto. Pieszym WMÓWIONO że mają pierwszeństwo - a potem lezie taka łajza często z nosem w komórce. Nie patrzy gdzie idzie, jakie ma światło. Rozejrzeć się - a po co? Zatrzymać się i sprawdzić czy coś nie jedzie? - to niech kierowca się martwi! I tak on będzie winny. Karać pieszych i pedalarzy - za przejście/przejazd na czerwonym powinno być 1500 zł kary, 1000 zł za wtargnięcie (stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa), a za używanie komórki (co idzie łatwo sprawdzić - gry, czaty, fejsbuki, sriktoki, paplanie) minimum 500 zł. Brak odblasków? - 300 zł! Policja niech się ustawi PO CYWILNEMU (bo na widok munduru jakoś są grzeczni) pod galeriami w Rybniku, Żorach, Jastrzębiu, Wodzisławiu - braknie bloczków mandatowych... Teraz mamy jesień później zima i droga hamowania się znacznie wydłuża. Nawet jadąc 30 km/h potrzebujesz 17 metrów przy idealnej pogodzie (jakie masz szanse jak ci wejdzie 5 m przed pojazd?).

~Snypka (31.223. * .109) 07.11.2023 10:01

Do ilu śmiertelnych wypadków doprowadzili trzeźwi kierowcy?
Potrącenie ze skutkiem śmiertelnym na przejściu dla pieszych powinno być traktowane jak morderstwo, minimum 25 kat więzienia. A potrącenie na przejściu traktować jak usiłowanie zabujstwa. Wtedy się niedojdy pędzące w terenie zabudowanym setką naucza jeździć.

~SzaryKierowca76 (5.173. * .123) 05.11.2023 18:04

@ Perfektmen
Niestety - mamy chore prawo które daje większe prawa bandziorom niż pokrzywdzonym. Bandzior może cię napaść z widłami ale jak go w samoobronie zranisz widelcem to ty idziesz siedzieć...

~Perfektmen (46.134. * .29) 05.11.2023 12:09

~SzaryKierowca76,
A prawa bandziorów? Hahahahah

~SzaryKierowca76 (94.254. * .183) 04.11.2023 19:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kary dla pijaków powinny być jeszcze wyższe - 1000 zł ZA KAŻDE 0,1 promila (0,5 promila - 5000 kary, 3 promile - 30 TYS zł kary), wiadomo - odebranie prawa jazdy na WSZYSTKIE kategorie. Recydywistów traktować surowiej - podwojenie kary finansowej - trudno - będzie musiał sprzedać samochód, mieszkanie/dom. W przypadku wypadku a zwłaszcza śmiertelnego - przymusowe wszycie esperalu, przymusowy odwyk i skierowanie do kilkuletniej pracy przy rehabilitacji ofiar wypadków. Bo wsadzanie do więzień gdzie będzie miał prawie jak w domu to trochę rozmija się z celem - bo trzeba utrzymać z naszych podatków pasożyta - a tak niech przynajmniej zarobi na siebie. W drastycznych przypadkach - dawać pijacką mordę na bilboardy - nie bawić się w ODO, (może jeszcze tatuować na czole ale nie tędy droga). W carskiej Rosji pijakom mocowano do szyi stalowy medal "za pijaństwo" o wadze ponad 6 kg...