Rocznicowy miting w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju
Pod koniec października 35-lecie swojego istnienia obchodziła funkcjonująca w zakładzie karnym Grupa Anonimowych Alkoholików "STOP - Nowe Życie". Grupa wsparcia to ważny element wspierający proces resocjalizacji skazanych, u których uzależnienie od alkoholu jest jednym z czynników wejścia na drogę przestępczą.
Ważna rocznica
Świętowanie rocznic powstania wpisuje się w tradycję, którą pielęgnują grupy Anonimowych Alkoholików - również te funkcjonujące w zakładach karnych. Okazję tę mieli możliwość świętować wszyscy sympatycy AA, rodziny osób uzależnionych oraz sami uzależnieni. Dla osadzonych w zakładach karnych obecność osób spoza murów więzienia jest ważnym elementem i naocznym dowodem na to, że zmiana i życie na trzeźwo jest możliwe. Miting odbył się w formule otwartej, co oznacza, że mógł w nim uczestniczyć każdy, dla którego trzeźwość jest istotna.
Jedynym warunkiem, przynależności do AA jest pragnienie zaprzestania picia. Warunek ten tylko na pozór jest łatwy do spełnienia, bowiem alkoholizm to choroba umysłu, ciała i ducha, w dodatku potencjalnie śmiertelna.
STOP - Nowe Życie
Grupa AA "STOP - Nowe Życie" powstała w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju w 1988 roku z inicjatywy Ś.P. Czesława Fojcika - funkcjonariusza zakładu, wieloletniego psychologa służącego w jednostce. To jego pamięć minutą ciszy uczcili wszyscy zebrani na mitingu.
W dalszej części uroczystości głos zabrał ppłk Krzysztof Karwowski zastępca Dyrektora, który przedstawił historię funkcjonowania AA w naszym Zakładzie i podkreślił jak ważną rolę pełni Grupa w procesie zmiany osadzonych - zwłaszcza tych, którzy borykają się z wieloma problemami w związku z piciem alkoholu.
Na zakończenie zgromadzenia odmówili modlitwę o „Pogodę ducha”, która jest stałym elementem spotkań AA.
źr. ZK Jastrzębie-Zdrój - st. szer. Justyna Pająk