Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Święto Niepodległości. Zatańczyli poloneza na 500 par [ZDJĘCIA]

Świętowanie Dnia Niepodległości w „Korfantym” przybrało w tym roku szkolnym wyjątkowy charakter. Rozpoczęto od uroczystego tańca narodowego - poloneza. Ze względu na dużą liczbę uczestników - około 1 tysiąc, rolę sali balowej przejęło boisko sportowe. Piękna, jesienna aura stanowiła naturalną scenografię dla tego wydarzenia.

 Święto Niepodległości. Zatańczyli poloneza na 500 par [ZDJĘCIA]
Z okazji Święta Niepodległości uczniowie „Korfantego” zatańczyli poloneza. Fot. Magda Stropa, Tomek Kuczyński

Święto Niepodległości. Zatańczyli poloneza na 500 par

- Spotkaliśmy się w tutaj, aby w sposób wyjątkowy rozpocząć obchody Święta Niepodległości. Rok Szkolny 2023/2024 jest dla nas szczególny, ponieważ obchodzimy jubileusz 50-lecia szkoły. „Korfanty”, to szkoła z tradycjami, szkoła, która wychowuje w duchu patriotyzmu i wzajemnego szacunku. Dlatego za chwilę zatańczymy niezwykle ważny dla Polaków taniec, jakim jest polonez. Polonez od wieków jest integralną częścią polskiej tradycji i kultury. Wykonamy ten narodowy taniec z dumą, podkreślając w ten sposób naszą radość z tego, że jesteśmy Polakami  - zwracała się do uczniów dyrektor szkoły Ewa Mentel.

Druga część uroczystości odbyła się w piątek w sali kinowej. Tradycyjnie już uczniowie wraz z seniorami wspólnie wystąpili w programie poetycko-muzycznym. Nie mogło zabraknąć utworów, które tak bardzo związane są z tą szczególną rocznicą - „My, Pierwsza Brygada”, ale także „Rota”, „Wojenko, wojenko”, „Piechota”.

Seniorzy z chóru „Melodia” wystąpili w ZS nr 2. Fot. nph

- Dla nas to zawsze duże przeżycie, kiedy występujemy publicznie. Możemy wspólnie z młodymi ludźmi cieszyć się z tego, że mamy niepodległą Polskę. Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego rokrocznie gości nas, a grono nauczycielskie i młodzież potrafią stworzyć niezapomnianą atmosferę – mówiła Krystyna Lisowska z chóru „Melodia”.

Oprócz seniorów w sali kinowej zaprezentowali się również uczniowie szkoły, którzy pod kierunkiem pana Dariusza Gruszczyka, przygotowali program artystyczny. Nawiązywał on nie tylko do tradycji legionowej Józefa Piłsudskiego, ale również utworów XIX-wiecznych romantyków polskich czy z czasów II wojny światowej, jak na przykład „Testament mój”. „Dziś idę walczyć mamo”, „Rozkwitały pąki białych róż”.

Uczniowie „Korfantego” przygotowali specjalny program artystyczny. Fot. nph

O tym, że szczególnie w dniu Święta Niepodległości Polacy cieszą się z wywalczonej przed laty wolności - mówiła dyrektor Ewa Mentel.

- Jesteśmy Polakami niezależnie od tego, ile mamy lat i jakie pokolenie reprezentujemy. W takim dniu, jak 11 listopada czujemy wdzięczność dla naszych przodków za wywalczenie niepodległości. Jesteśmy dumni z ich dokonań i naszej historii - podkreślała dyrektor.

Obchodom Święta Niepodległości w szkole towarzyszy wystawa wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, poświęcona Wojciechowi Korfantemu. Ten wybitny Ślązak i Polak jest uznawany za jednego z Ojców Niepodległości. Był przywódcą III Powstania Śląskiego i zwolennikiem przyłączenia tej ziemi do odrodzonego państwa polskiego. Jest też patronem Zespołu Szkół Nr 2.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Marekkkk (85.202. * .83) 12.11.2023 07:33
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~mieszkaniec3465 (89.77. * .147) 11.11.2023 22:23

Bardzo ciekawy pomysł. Brawo!