Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

1,8 miliona turystów spędziło wakacje nad Bałtykiem. Które miejscowości cieszyły się największym zainteresowaniem?

Liczba turystów zmniejszyła się w porównaniu do wyniku z poprzedniego roku o 0,6%, spadła też liczba noclegów o 4,5%. Dane przeanalizował Główny Urząd Statystyczny, dotyczą dwóch wakacyjnych miesięcy - lipca i sierpnia.

1,8 miliona turystów spędziło wakacje nad Bałtykiem. Które miejscowości cieszyły się największym zainteresowaniem?ilustracyjne freepik
W odniesieniu do analogicznego okresu 2022 r. liczba turystów krajowych była niższa o 3,6%, natomiast liczba turystów zagranicznych była wyższa o 16,1%.

1,8 miliona turystów skorzystało z 8 milionów noclegów

To niższy wynik w porównaniu do tego z 2022 roku, podaje GUS. Statystycy poddali analizie dane z lipca i sierpnia dotyczące obiektów posiadających do najmniej 10 miejsc noclegowych.

Zgodnie z metodologią Eurostatu, do obszarów nadmorskich zalicza się łącznie 55 gmin z pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego. - Obszar ten stanowi 2,5% powierzchni Polski, zamieszkuje go 4,2% ludności kraju, co przekłada się na 1,6 miliona osób - wyliczają badacze na wstępie raportu.

Na tym terenie naliczono 2286 obiektów turystycznych, co daje prawie 1/4 wszystkich obiektów w Polsce. Najwięcej z nich stanowią pokoje gościnne i kwatery prywatne, to blisko 37%. 19,2% to ośrodki wczasowe. Z kolei najmniejszą grupę stanowią kempingi i pola biwakowe - 2,9%.

źr. GUS

- W końcu lipca 2023 r. turystyczne obiekty noclegowe położone w gminach nadmorskich dysponowały 217,7 tys. miejsc, co stanowiło 27,5% wszystkich miejsc w obiektach noclegowych w Polsce i było to o 1,7 tys. więcej niż przed rokiem (tj. o 0,8%) - prezentuje GUS. Największą liczbę miejsc noclegowych oferowały ośrodki wczasowe - ącznie 70 tysięcy.

Więcej niż rok wcześniej turystów z zagranicy

W lipcu i sierpniu w nadmorskich obiektach przebywało kolejno 909,3 i 859,3 tysiące turystów, co stanowi 21,3% wszystkich turystów nocujących w tym okresie w obiektach turystycznych na terenie całego kraju.

Dodajmy jeszcze, że 1,5 mln to turyści krajowi, natomiast 0,3 mln - turyści zagraniczni.

- W odniesieniu do analogicznego okresu 2022 r. liczba turystów krajowych była niższa o 3,6%, natomiast liczba turystów zagranicznych była wyższa o 16,1% - porównuje urząd.

Z danych wynika również, iż najliczniejszą grupę stanowili goście z Niemiec, na kolejnych miejscach uplasowali się odwiedzający z Czech, Szwecji i Norwegii.

Turyści w kraju wypoczywali w przeważającej części krótkoterminowo, chociaż średnia znad Bałtyku i tak jest nieco wyższa od średniej dla całego kraju. średni pobyt turystyczny w Polsce wyniósł w badanym okresie 3 noclegi, w obszarach nadmorskich - 4,6 noclegu.

Pierwsza "10-tka" przyciągnęła większość turystów

W raporcie GUS wyszczegółowiono również, które miasta cieszyły się największą popularnością wśród turystów. I tak na pierwszym miejscu znajduje się Kołobrzeg (miasto), a za nim Gdańsk i Rewal. Miejsca poza podium zajęły Mielno, Władysławowo, Świnoujście, Ustronie Morskie, Kołobrzeg (wieś), a pierwszą dziesiątkę zamyka Łeba. Te 10 miast przyjęło 60% całego nadmorskiego ruchu turystycznego.

Żródło danych GUS

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].