Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Składka solidarnościowa nie bez znaczenia dla wyników finansowych JSW

W trzecim kwartale 2023 roku Grupa Kapitałowa JSW osiągnęła stratę netto w wysokości 1,2 mld zł. Istotny wpływ na taki wynik netto miało ujęcie składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł (wpływ składki na wynik netto po uwzględnieniu efektu podatkowego to 1,3 mld zł). Mimo tego, wynik netto po dziewięciu miesiącach tego roku wyniósł ponad 0,8 mld zł.

Składka solidarnościowa nie bez znaczenia dla wyników finansowych JSW
Mimo składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł, wynik netto grupy kapitałowej JSW po dziewięciu miesiącach tego roku wyniósł ponad 0,8 mld zł.

Składka solidarnościowa nie bez znaczenia dla wyników finansowych JSW

EBITDA (bez zdarzeń jednorazowych) ukształtowała się w trzecim kwartale na poziomie 1 mld zł, tj. o 37,5 proc. mniej niż w poprzednim kwartale tego roku. Produkcja węgla ogółem w kopalniach JSW w trzecim kwartale tego roku wyniosła 3,4 mln ton (w tym 2,8 mln ton stanowił węgiel koksowy) i była wyższa o 3 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału.

W trzecim kwartale 2023 roku nieznacznie obniżyła się produkcja koksu i osiągnęła poziom 0,9 mln ton.

Sprzedaż węgla do odbiorców zewnętrznych wyniosła w trzecim kwartale 2023 roku 2,1 mln ton i była wyższa o 6,2 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału tego roku. Natomiast niższa o 8,8 proc. była sprzedaż koksu, która wyniosła w trzecim kwartale 0,8 mln ton.

W omawianym okresie w porównaniu do poprzedniego kwartału, ceny węgla koksowego i koksu obniżyły się, odpowiednio o 20,7 proc. i 20 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Średnia cena węgla koksowego wyniosła 979,78 zł za tonę, natomiast średnia cena koksu osiągnęła wartość 1 358,99 zł za tonę. To skutkowało niższymi o 17,8 proc. łącznymi przychodami ze sprzedaży, które ukształtowały się na poziomie ponad 3,4 mld zł.

- Pomimo niższej w trzecim kwartale tego roku o prawie 10 proc. produkcji stali w UE, konsekwentnie realizowana strategia handlowa pozwala utrzymać wysoką sprzedaż węgla. Obecnie rynek koksu jest trudniejszy niż węgla, większość koksowni handlowych nie jest

w stanie uzyskać pozytywnych wyników finansowych. Model biznesowy Grupy JSW oparty na dwóch głównych segmentach: węglowym i koksowym sprawdza się, ich synergia stabilizuje przychody Grupy – zwrócił uwagę Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW SA. – W skali globalnej, wojna na terytorium Ukrainy przełożyła się na mniej stabilną sytuację gospodarczą, wzrost inflacji oraz wzrost stóp procentowych. Na bieżąco monitorujemy sytuację gospodarczą, aby uniknąć negatywnego wpływu na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW. Do tej pory radziliśmy sobie w bardzo zmiennym i nieprzewidywalnym otoczeniu geopolitycznym i jestem przekonany, że tak pozostanie – dodał prezes Tomasz Cudny.

Warto podkreślić ponad trzyprocentowy wzrost wydatków na inwestycje w Grupie Kapitałowej JSW w ujęciu gotówkowym porównując trzeci kwartał do drugiego kwartału 2023 roku. Wydatki te wyniosły łącznie w trzecim kwartale 2023 roku ponad 1 mld zł. Natomiast porównując dziewięć miesięcy 2023 roku do analogicznego okresu roku poprzedniego – to wzrost aż o 50,4 proc., czyli do poziomu ponad 3 mld zł. 

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Skarbnik (79.184. * .70) 24.11.2023 12:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

JSW sygnalizuje problem z kopalnią. Niemożliwe wydobycie 2,5 mln ton.Związkowcy do zarządu JSW: wasze działania tak naprawdę prowadzą do likwidacji Ruchu Bzie
Zarzucają wiceprezesowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej Edwardowi Paździorko, że ten kieruje się "fałszywą troską" o Bzie, kiedy żąda od dyrekcji kopalni przedstawienia analizy zatrudnienia i podjęcia działań dających perspektywę dalszego funkcjonowania ruchu jako odrębnej jednostki organizacyjnej.
A co za tym idzie działanie na tej pseudo kopalni 60 związków zawodowych .
Przecież jeszcze w fazie planowania wszyscy byli świadomi że ta kopalnia to niewypał i planowanie wydobycia na polu poprzecinanym przez uskoki jest samobójcze ! Dziś odpowiedzialnych za te wyrzucone miliardy w błoto jak zwykle nie ma winnych !!!.

~Soil (85.115. * .180) 24.11.2023 11:01

JSW prezentuje mentalność rodem z krajów afrykańskich. Mam pieniądze, to wydaje wszystko. Nie patrzę w przyszłość. Liczy się tylko dzień dzisiejszy, a jak się pogorszy, to pójdę na ulicę i zajmę się rozbojem. Jest kasa, to się wszystko wydaje na nagrody. Zero inwestycji, żadnych środków na zmianę profilu działalności. Przecież kiedyś węgiel się skończy! czy też wejdzie technologia wodorowego wytopu stali. Ale po co, jak będzie źle, to będziemy dymić, palić opony, terroryzować resztę kraju. Górniczo - związkowy układzik. Wszyscy wiemy o co chodzi.

~Skarbnik (79.184. * .70) 24.11.2023 10:51

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) "No wiesz... skoro dywidenta od akcji JSW nijak się ma do wyników finansowych spółki" Nic takiego nie powiedziałem , troszkę rzetelności .Napisałem że " wartość giełdowa nijak się ma do pensji "
Dywidenda (łac. dividendum „rzecz do podziału”) – aktywa (najczęściej pieniądze) wypłacane właścicielom (wspólnikom lub akcjonariuszom w zależności od formy prowadzenia spółki kapitałowej) jako wynagrodzenie za udzielenie kapitału.
Widzisz tu jakiś związek z pensjami .

~op (91.192. * .86) 24.11.2023 10:09

~Anka-nie czegos takiego jak ,,dywidenda od akcji'' i ,,ekonomi zwiazkowej''

~xvx (91.200. * .227) 24.11.2023 09:19

A wiecie, że są pisowcy, działacze, nie wyborcy, którzy wydzwaniają po działaczach PO, żeby ratować swoje stołki w JSW. Ciekawe, tacy dobrzy menedżerowie, a muszą szukać ratunku u działaczy PO.

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 24.11.2023 08:53

do ~Skarbnik (79.184. * .70)
No wiesz... skoro dywidenta od akcji JSW nijak się ma do wyników finansowych spółki, to dlaczego akurat pensje powinny być od nich uzależnione? Niestety, ale z tego, co widać, to ekonomia związkowa się kłania.

~Skarbnik (79.184. * .70) 24.11.2023 08:38

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) Pensje powinny być uzależnione tylko i wyłącznie od wyników finansowych , wartość giełdowa nijak się ma do pensji .

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 24.11.2023 06:11

Pensje górników powinny być uzależnione od wartości giełdowej akcji JSW.
A pensje jastrrzębskich urzędników powinny być uzależnione od ilości mieszkańców miasta, których wciąż ubywa. To zadziwiające, że nie zatrzymuje ich nawet epicka bryła węgla lewitująca w Carbonarium, będąca zarazem symbolem upadku Jastrzębia-Zdroju jako uzdrowiska.

~Pozamykaćitojuz (46.22. * .178) 23.11.2023 16:17

kiedy wreszcie pozamykają te fabryki smrodu i drenaże publicznej kasy
Czemu np. babka z "biedronki" musi finansować zachcianki górników i ich niebotyczne emerytury po 25 latach obijania?

~PeOwiec (155.133. * .231) 23.11.2023 14:27

No może teraz ja zamkną i ryle pójdą do posredniaka

~Skarbnik (79.184. * .70) 23.11.2023 13:43

Cały artykuł o sytuacji w JSW na portalu Bankier , przytoczę tylko jedno ....
Czy zatem wpływ Skarbu Państwa na nie w ubiegłym kwartale, wespół ze związkami, to nie historia, która nieco przypomina to co działo się jeszcze kilka lat temu, gdy państwo użyło pieniędzy JSW (tak naprawdę pożyczonych) do kupna (ratowania) kopalni Knurów-Szczygłowice za 1,5 mld zł? Działo się to przy gigantycznych kosztach stałych.
"Całość odbyła się bez poszanowania elementarnych zasad biznesowych i praw akcjonariuszy mniejszościowych, którym przecież w 2011 obiecywano „złote góry" – pisał wtedy Adam Torchała. Przypominać, jak w tym roku potraktowano owych akcjonariuszy mniejszościowych nikomu nie trzeba.

~Skarbnik (79.184. * .70) 23.11.2023 13:39

Skąd taki wzrost kosztów?
Spółka tłumaczy, że wzrost kosztów spowodowany jest przede wszystkim wyższym poziomem świadczeń pracowniczych. Jeszcze w ubiegłym rok świadczenia te wyniosły 1,25 mld zł, a w bieżącym roku w III kwartale, na poziomie skonsolidowanym było to już 2,03 mld zł, to wzrost o 62,4 proc. rdr.

Złożyło się na to kilka czynników jak m.in. wzrost stawek płac zasadniczych, podniesienie wysokości posiłku profilaktycznego, wzrost deputatu węglowego, większa liczba dniówek sobotnio-niedzielnych.

Wreszcie koszty podniosła motywacyjna nagroda jednorazowa dla pracowników, zgodnie z zawartym w dniu 11 lipca 2023 roku porozumieniem oraz wypłacona w październiku 2023 roku dodatkowa premia, także jednorazowa, zgodnie z porozumieniem zawartym w dniu 13 października 2023 rok. Po 9 miesiącach wydatki na świadczenia pracownicze są już na poziomie wydatków za cały 2022 r..

~Skarbnik (79.184. * .70) 23.11.2023 13:35

Cena akcji JSW spadła przed południem czwartkowego handlu do 42,60 zł i była najniżej od pierwszej połowy września. Kurs zniżkował o ponad 10,5 proc., przy największych obrotach na rynku, w reakcji na raport finansowy za III kwartał, jaki spółka ujawniła w środę po sesji..

~Skarbnik (79.184. * .70) 23.11.2023 11:33

Przytoczone w artykule tzw. ZDARZENIE JEDNORAZOWE to....motywacyjna nagroda jednorazowa w JSW w wysokości 262,3 mln zł, a szacowany koszt dodatkowej premii jednorazowej w JSW to 374,9 mln zł.
Prezes chyba nie chce powiedzieć że niedługo będzie potrzebował pomocy rządu w utrzymaniu płynności finansowej .