Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy Żor i Jastrzębia-Zdroju zapłacą więcej za wodę i ścieki

Nie jest to dobra wiadomości dla mieszkańców Żor i Jastrzębia-Zdroju. Wraz z końcem listopada zaczną obowiązywać wyższe ceny za dostawę wody i odprowadzanie ścieków. Średnio o niecałe 2 zł.

Mieszkańcy Żor i Jastrzębia-Zdroju zapłacą więcej za wodę i ściekiJustyna Koniszewska
Mieszkańców zasilanych w wodę przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) Żory już z końcem listopada dotknie podwyżka cen za wodę i ścieki.

Mieszkańców zasilanych w wodę przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) Żory dotknęła podwyżka cen za wodę i ścieki. Informacja pojawiła się właśnie na stronie internetowej PWiK-u, a nowe taryfy zaczną obowiązywać już za kilka dni.

Gdzie i od kiedy?

Jak podaje zarząd żorskiego PWiK, na którego czele stoi prezes Michał Pieczonka, zgodnie z Decyzją Dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, od 29 listopada na okres trzech lat, obowiązywać będą nowe taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Gdzie? Zmiany dotyczą miasta Żory oraz ulic: Osińskiej, Myśliwskiej i Rajskiej w Jastrzębiu-Zdroju.

Nowe stawki

Od końca listopada opłata za wodę wyniesie 7,79 bądź 7,80 zł/m3 (w zależności od grupy odbiorców). Od listopada 2024 r. do listopada 2025 r. woda zdrożeje już do 8,01 bądź 8,02 zł/m3, a między 2025 a 2026 r. cena wzrośnie do 8,12 lub 8,13 zł/m3. Jeszcze trzy lata temu mieszkańcy zaczynali od stawki 6,21 zł/m3, a obecnie płacili 6,35 zł/m3. W analogicznych czasach (2023/24, 2024/25, 2025/26) stawka za m3 ścieków wyniesie - 11,96, 11,94 zł i 12,00 zł. Ostatnia stawka za ścieki wynosiła 10,01 zł/m3. Stawki opłat abonamentowych uzależnione są od poszczególnych grup taryfowych. Szczegółowe taryfy dostępne są na internetowej stronie przedsiębiorstwa.

Jest coraz drożej

Zwróćmy uwagę, że taryfy cen za dostawę wody i odbiór ścieków zatwierdza Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Zgodnie z przepisami ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, taryfę cen za te usługi przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, którymi przeważnie są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należące do gmin, muszą zatwierdzać w Wodach Polskich, które są podobnym regulatorem rynku dla konsumentów jak np. URE w zakresie taryf na energię elektryczną i gaz dla gospodarstw domowych. W przeciwieństwie jednak do prądu i gazu ceny wody i odprowadzania ścieków ustalane są na trzy lata, a nie na rok. W warunkach stabilnych rynków nie było z tym problemu, bo prognozę ewentualnych zmian w kosztach ustalić nie jest trudno. Wszystko jednak skomplikowało się wskutek inflacji a wcześniej pandemii.

27 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~65latek (89.77. * .248) 27.11.2023 08:07

Jak to jest ze w w woj wielkopolskim np.w Kaliszu gdzie jest deficyt wody płaci się razem ze ściekami 11,20zl za m3 tzn 4,10zl za wodę a za scieki7 10zl m3 czemu na slasku w Zorach jest prawie 2razy drozej to się nadaje do trybunału w Strasburgu .Średnia cena w Polsce to ok.13zl za m3wody i ścieki a my już niedługo bedziemy20zl za m3 płacić, Zbieram podpisy pod petycja żeby złożyć skargę do Strasburga

~JulkaJulka (193.161. * .11) 26.11.2023 12:19

Kaczyński
przez całe swoje nikczemne życie knuje, szczuje, podsłuchuje, jątrzy, pomawia i zbija kapitał na najbardziej prymitywnych instynktach prymitywnych ludzi. Wśród takich niedouczonych, zawistnych i prymitywnych ludzi lubi przebywać i do nich przemawiać bo wie, że ludziom inteligentnym nie ma nic do zaoferowania. PiS zadłuża na potęge przyszłe pokolenia Polaków, wydaje miliardy na tępą propagandę, kupuje poparcie szamanów w sutannach, kupuje głosy bezrobotnych od pokoleń patologii i emerytów za pieniądze uczciwie pracujących i doi państwo poprzez spółki skarbu państwa, agencje, komisje, fundacje itp. Powtórzę: PiS to największa tragedia, jaka spotkała Polskę w ostatnim półwieczu!!!!

~CzasPOmyslec (46.204. * .38) 26.11.2023 10:22

800+ ,czas zbierac..Co by Pan powiedział gdyby okazało sie ze jakis oszust i złodziej ukradl Panu znaczna część Wyplaty i Oszczednosci, i następnie robiąc sie dobrym rozdawal je rzekomo wg niego biednym aby utrzymać sie na fali poparcia spolecznego. Czy popierał by Pan Jego dzialania?!Morawiecki nie byl pierwszym ktory wywolal inflacje ,ale byl pierwszym ktory przez rozdawanie jak swoje powiedział "to dobrze ze ceny rosną bo wówczas wiecej z VATu do budzetu wpada" ,a ze ludzie tracą oszczednosci co go to obchodzi.

~hmm (85.202. * .83) 26.11.2023 10:17

do Restaurator..a jak sądzisz z czego rozdawnictwo 800+ ktorykolwiek czy to PO czy to PISu sfinansuje.Rzucali lekka reka nie swoimi pieniedzmi prowadzac do zlodziejskiej inflacji i przez nią okradania spoleczenstwa z oszczednosci i dochodow, no to sa skutki picia wódki..Kto jest winny?!czy napewno Tusk?!

~Skarbnik (79.184. * .70) 26.11.2023 10:08

~Restaurator (5.173. * .78)... obudż sie ! narobiłeś do łóżka

~Restaurator (5.173. * .78) 26.11.2023 10:04

Jeżeli zapowiedziane podwyżki przez Tuska na prąd i żywność wejdą w życie od nowego roku to zamykam biznes i dam wszystkim pracownikom wypowiedzenia. Pojadą na szparagi do bauera w Niemczech, znowu pojedzie tania siła robocza do Niemiec. Już raz jechali za Tuska i zaś pojadą.

~Kubaaa (85.202. * .83) 26.11.2023 08:58

Dla mnie wszyscy (obojętnie z ktorej opcji) ktorzy wywołali inflacje (nie mylić z -drożyzną- przejściowy stan - z przyczyn niezaleznych),to przestępcy i złodzieje ktorzy powinni gnić w wiezieniu a ich majątki powinny byc skonfiskowane.
Do takich nalezy takze PIS. Inflacja to przestępstwo spolecznie szkodliwe wielkiej wartosci przeciwko społeczeństwu i nie powinna podlegać jako przestępstwo przedawnieniu..

~do_skarbnik (93.179. * .78) 26.11.2023 08:46

dolicz jeszcze pensje i odprawy " pisowskiego rządu 14-dniowego"
i kolejne (po 8 latach) 2 tygodnie nie działające państwo

~Skarbnik (79.184. * .70) 26.11.2023 08:30

~GłupiCzyUdajeszGłupiego (89.64. * .241) Której części nie zrozumiałeś

~GłupiCzyUdajeszGłupiego (89.64. * .241) 26.11.2023 08:18

Do Skarbnik:
POWIEDZIAŁ TO JACEK ROSTOWSKI Z PO

~Skarbnik (79.184. * .70) 26.11.2023 08:08

~Pieniędzy_nie_ma_i_nie_bedzie (5.173. * .158)
Pamiętasz kto to powiedział ...
Pokora, praca, umiar, roztropność w działaniu i odpowiedzialność, a przed wszystkim słuchanie obywateli’, „koniec z arogancją władzy i koniec z pychą, polska polityka musi być inna.
A co mieliśmy ....
-30 milionów na centrum krucjaty i wyzwolenia człowieka
-20 milionów na kampanie promujące działania rządu
-15,5 miliona na Świątynie opatrzności Bożej
-10 milionów na widowiska Orzeł i krzyż
-6 milionów na park pamięci o.Rydzyka
-7,7 miliona na centrum formacji duchowej
-6,5 miliona na centrum wsparcia "Za życiem"
-5 milionów na patriotyczne ławeczki
-6,5 miliona na organizację kongresu 590
-5,7 miliona na projekt fundacji T .Sakiewicza
-4,3 miliona na projekt fundacji Kukiza
-2,5 miliona na projekt narodowców "Kużnia
70 milionów wybory kopertowe
300 mln zł respiratory , które nigdy nie dotarły


~Noi (46.204. * .113) 25.11.2023 13:31

do@Pieniędzy_nie_ma_i_nie_bedzie --no no ,zapomniales dodac ,chyba ze dodrukujecie i dodrukowali! a VAT na zywnosc przeciez kiedys musi wrócić i jak narazie jeszcze rzadzi .Pamiętajcie Kochani , podwyżki cen to jest jak " kac po piciu", czyli to są skutki rozdawnictwa Waszych pieniedzy. PIS miał na rozdawnictwo dla wszystkich kombinatorow i cwaniakow ,rozdawali jak swoje a nie mieli za swojej kadencji nawet na emerytury stażowe dla robotników z 47 letnim stazem pracy którzy często nie dożywają emerytur.Niech juz nigdy takie typy nie dochodza do władzy ,bo za nich Nikt kto ma rozum nie bedzie chcial uczciwie legalnie pracowac.W Policji juz nie ma Kto pracowac gdyz Slaska Policja drukuje nekrilogi.Widac za PISu bardziej oplaca sie byc oszustem ,cwaniakiem , ko kombinatorem ,zlodziejem.

~Pieniędzy_nie_ma_i_nie_bedzie (5.173. * .158) 25.11.2023 12:38

Miało być tak pięknie a tu cyk PO zapowiedziało wrócenie do VATU na żywność 5 % i znowu wszystko zdrożeje, Paliwo za PIS było po 5.99 za PO jest już po prawie po 7 zł

~PIStozgorszenie (46.204. * .113) 25.11.2023 12:28

Pamiętajcie Kochani , podwyżki cen to jest jak " kac po piciu", czyli to są skutki rozdawnictwa Waszych pieniedzy.

~OwocePIS (85.202. * .83) 25.11.2023 11:52

PIS miał na rozdawnictwo dla wszystkich kombinatorow i cwaniakow ,rozdawali jak swoje a nie mieli za swojej kadencji nawet na emerytury stażowe dla robotników z 47 letnim stazem pracy którzy często nie dożywają emerytur. Piotr Duda jak ten adwokat z kawału podobnie na walce o emerytury stażowe po 40latach od postulatu wychowa dzieci ,a gdy wszyscy tacy spracowani po 50 lat stażem pracy umrą jego syn zakończy w jeden dzien temat ogłaszając zwycięstwo.Minely dwie kadencje PISu a stazowek nie ma ale mają inni wszystko a my podwyżki cen..

~Kuballla (85.202. * .83) 25.11.2023 11:31

Pytałeś sie kiedys mnie co zrobię?,jak PIS bedzie dalej robił to co robi, odpowiedziałem" nic" ,i nic nie zrobiłem i przegrali i wystarczylo ze "nic"nie zrobiłem bo nieroby na Nich nie poszły glosowac .I niech juz nie wracaja do wladzy bo tylko zgorszenie dla ludzi uczciwie pracujacych przyniesli.Gdyby PIS mial racje to by wygral a tak ludzie zdecydowali ze nie ma wygrac

~Marrrrrek (46.204. * .235) 25.11.2023 10:59
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Marrrrek (46.204. * .235) 25.11.2023 10:57
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Mareek (46.204. * .235) 25.11.2023 10:53

Jak legalnie kraść pieniadze. Sposób sprawdzony i stary jak starożytność. Zostajesz człowiekiem władzy i obiecując ze bedziesz rozdawał pieniadze no 800+...Wielu głosując na Ciebie jest przekonanych że bedziesz rozdawal jak Sw.Mikolaj swoje, ale jak bardzo sie mylą odczują po słowach "to dobrze ,ze ceny rosną bo wowczas wiecej z VATu do budzetu wpada- ,rozumiecie", a potem szach rach ,Kto to wszystko policzy . Wy zamieniacie sie z dochodami i oszczędnościami w dziadów nawet gdy Wam płacą czternastki a Oni , Oni już dawno zapomnieli czym jest Ustawa Kominowa którą kiedyś dawno temu sami tak bardzo promowali. Jest legal -jest ,a co Im zrobicie jak Ich złapiecie, najpierw łapcie się sami za kieszenie.

~BiedaZPO (89.64. * .241) 25.11.2023 07:51

To oczywiste prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój z PO no i KO będzie tworzyć rząd a więc czasy drożyzny i biedy nadchodzą.
Do tego już za kilka chwil przyjadą wasi bracia z afryki,azji itp.

~Kuballlla (85.202. * .83) 25.11.2023 06:33

800+ ,czas zbierac..Co by Pan powiedział gdyby okazało sie ze jakis oszust i złodziej ukradl Panu znaczna część Wyplaty i Oszczednosci, i następnie robiąc sie dobrym rozdawal je rzekomo wg niego biednym aby utrzymać sie na fali poparcia spolecznego. Czy popierał by Pan Jego dzialania?!Morawiecki nie byl pierwszym ktory wywolal inflacje ,ale byl pierwszym ktory przez rozdawanie jak swoje powiedział "to dobrze ze ceny rosną bo wówczas wiecej z VATu do budzetu wpada" ,a ze ludzie tracą oszczednosci co go to obchodzi.

~Antyryży (31.0. * .72) 25.11.2023 03:50
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Ryży dopiero pokaże co to jest drożyzna. Jeszcze będziemy tęsknić za PISEM

~zawiedzionyWyborca (46.204. * .42) 24.11.2023 19:12

A mówił Tusk ze drożyzna i ze jak wygra wybory wszystko będzie tańsze a do szpitala nie będzie kolejki jak zwykle wszystko ściema !!!!!!

~Skarbnik (79.184. * .70) 24.11.2023 19:05

~Adam75 (31.0. * .76) To autobusy na wodę będą jeżdzić ? hmm ... jest progres

~Violkal (89.64. * .97) 24.11.2023 18:19

No podwyżki nam pisiaki zafundowały do wyborów cichutko a po wyborach wulkan wybuchł wszystko w górę oby odeszli w zapomnienie

~Adam75 (31.0. * .76) 24.11.2023 17:14

Chcieliście biletów zadarmo wybraliście hetmanówne to macie.... Brawo !

~PO (46.204. * .90) 24.11.2023 12:38

Złodzieje