Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Za nieodśnieżony samochód można dostać naprawdę wysoki mandat!

Jazda z warstwą śniegu na dachu, niedokładnie odśnieżonymi, czy pokrytymi lodem szybami, zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom takich pojazdów, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego.

Za nieodśnieżony samochód można dostać naprawdę wysoki mandat!policja
Funkcjonariusze podkreślają, by auto odśnieżać na wyłączonym silniku, w innym przypadku takie zachowanie będzie traktowane jako wykroczenie.

Po opadach śniegu każdy pojazd którym chcemy poruszać się po drodze, musi zostać odśnieżony. Nie można liczyć na to, że śnieg sam spadnie w trakcie jazdy. Spadająca bryła może uszkodzic inny samochód bądź zmusić jego kierowcę do wykonania niebezpiecznego manewru.

Przepisy prawa o ruchu drogowym jasno określają, w jaki sposób można poruszać się po drogach. Nakazują one takie utrzymanie i przygotowanie auta do jazdy, by między innymi zapewniało kierowcy dostateczne pole widzenia i nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących oraz innym uczestnikom ruchu.

- W praktyce oznacza to, że przed wyruszeniem w drogę należy cały samochód dokładnie odśnieżyć, pozbywając się śniegu nie tylko z dachu, ale także z szyb, bagażnika, maski i reflektorów. Należy przy tym pamiętać, by śnieg usunąć również z tablic rejestracyjnych. Zapewnienie czytelności tablic i innych wymaganych oznaczeń pojazdu jest bowiem kolejnym obowiązkiem kierującego, za niedopełnienie którego można otrzymać mandat - przypomina policja.

W sytuacji, gdy samochód nie jest zaśnieżony, ale ma zamarznięte lub oszronione szyby, kierowca również ma obowiązek zapewnienia sobie dostatecznej widoczności i usunięcia lodu czy też szronu z szyb i zewnętrznych lusterek.

Funkcjonariusze podkreślają, by auto odśnieżać na wyłączonym silniku, w innym przypadku takie zachowanie będzie traktowane jako wykroczenie.

Zgodnie z najnowszym taryfikatorem, za nieodśnieżenie pojazdu lub zrobienie tego w sposób niechlujny, co może zagrażać bezpieczeństwu innych uczestników ruchu, grozi mandat do 3 tysięcy złotych.

- Należy jednak odśnieżać samochód nie dla uniknięcia kary, ale przede wszystkim dlatego, aby nie powodować zagrożenia w ruchu drogowym. Kierowca jadący nieodśnieżonym samochodem daje innym wyraźny sygnał, że nie liczy się z bezpieczeństwem pozostałych użytkowników drogi - podsumowuje policja.

źr. Policja, oprac. sqx

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~urwanyzchoinki (5.172. * .121) 29.11.2023 18:27

A jaki mandat dla zarządcy za nieodśnieżone, śliskie drogi?

zxc 29.11.2023 10:40
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

póki co to sprawka pisu te wszystkie ścigania biednych zwykłych ludzi i astronomiczne ceny mandatów.

~KomunaWrócila (46.204. * .222) 29.11.2023 09:11
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem