Muzyczna strona kopalni. Orkiestra z Zofiówki gra już 54 lata
Orkiestry górnicze to zjawisko, które towarzyszy kopalniom od wielu lat. W przypadku Zofiówki od momentu powstania kopalni, bo to właśnie w 1969 roku powstała Orkiestra Dęta KWK Zofiówka, która cały czas ewoluuje.
Muzyczna strona kopalni. Orkiestra z Zofiówki gra już 54 lata
Dziś orkiestrą kieruje Ryszard Wachtarczyk, który objął dyrygenturę w 1992 roku. Jest także prezesem stowarzyszenia, w ramach którego działa zespół. Jak podkreśla kapelmistrz, orkiestra przechodziła na przestrzeni lat wiele zmian, zarówno w repertuarze, jak i składzie osobowym. - Na przestrzeni wielu lat orkiestra doskonaliła swój warsztat muzyczny, zmieniając wygląd, brzmienie, dobór repertuaru oraz poziom artystyczny. W związku z restrukturyzacją przemysłu wydobywczego w kraju nastąpił szereg zmian i przekształceń organizacyjnych, w następstwie czego i orkiestra dęta przekształciła się w orkiestrę rozrywkową Stowarzyszenia Muzyczno-Kulturalnego „Zofiówka” - wspomina Ryszard Wachtarczyk, który grał w orkiestrze m.in. na saksofonie i klarnecie już przed objęciem dyrygentury. Jak zapewnia kapelmistrz, kiedyś skład orkiestry stanowili wyłącznie pracownicy kopalni. Obecnie zaś jest ich tylko garstka, reszta to muzycy, często młodzi, którzy chcą po szkole nabyć praktyki w zespole. Również dzięki temu poziom artystyczny stale wzrasta, a dzisiejszy repertuar znacząco różni się od niegdysiejszych górniczych przyśpiewek i klasycznej śląskiej „Karolinki”.
Obecnie gramy całe spektrum muzyki rozrywkowej i filmowej, którą specjalnie aranżujemy na orkiestrę dętą. Stworzyliśmy także big band, w którym oprócz instrumentów dętych i perkusji są także klawisze i pojawia się gitara elektryczna. Oczywiście współpracujemy także z solistami – zapewnia Wachtarczyk, zapraszając na najbliższe koncerty.
Trzech dyrygentów
Pierwszym dyrygentem Orkiestry Dętej KWK Zofiówka był Alfred Tesarczyk, zaś prezesem zarządu orkiestry został Antoni Gruszka. Drugim dyrygentem powołany został Ewald Syrnicki, który wraz z orkiestrą zdobywał liczne wyróżnienia i nagrody w przeglądach orkiestr na terenie Górnego Śląska. To właśnie Syrnicki na swojego zastępcę powołał Ryszarda Wachtarczyka, a ten w 1992 roku dosłownie przejął pałeczkę, czy raczej batutę. Orkiestra zdobyła m.n. Złotą Odznakę „Zasłużony dla Województwa Katowickiego”, Złotą i Diamentową Odznakę Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a także Złotą Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Sam Ryszard Wachtarczyk oprócz odznaki „Who is who w Polsce” z 2006 roku jest laureatem ok. 25 innych nagród i oznak honorowych.
Uświetniają wiele wydarzeń
W historii zespołu zapisały się również wyjazdy zagraniczne na przeglądy orkiestr, m.in. do Czech, Słowacji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Monako, Luksemburga, Włoch i Francji. Muzycy wielokrotnie występowali także podczas rybnickiego Festiwalu „Złota Lira”. Orkiestra ma na swoim koncie także nagrania. To 3 płyty z muzyką poważną, rozrywkową i sakralną. Krążek nagrał również big band, powstały z muzyków orkiestry.
- Naszą działalnością artystyczną nadajemy uroczysty charakter każdej imprezie, na której występujemy – podkreślają muzycy i trudno się z tym nie zgodzić, bo orkiestra wzbogaca wiele wydarzeń, a ton instrumentów dętych towarzyszy mieszkańcom Jastrzębia-Zdroju oraz pracownikom kopalń zarówno przy chwilach radości, jak i smutku, kiedy trzeba ostatni raz pożegnać się z bliskimi.
Już niebawem, przy okazji różnych wydarzeń w okolicach Barbórki, znów będzie można usłyszeć muzyków z Zofiówki, a dźwięk utworów na instrumenty dęte znów pozwoli zadumać się nad górniczym stanem, a niektórym być może też powspominać lata spędzone na pracy w kopalni.
Miałem zaszczyt grać w orkiestrze dętej kop. "Manifest Lipcowy" pod dyrekcją Pana Ewalda Syrnickiego. Druga połowa lat 80-tych. Szczególnie miło wspominam Przegląd Górniczych Orkiestr Dętych o Złotą Lampkę Górniczą. Koncerty w Jarze Południowym, parku zdrojowym, na OWN-ie. Wspaniały czas.