Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Muzyczna strona kopalni. Orkiestra z Zofiówki gra już 54 lata

Orkiestry górnicze to zjawisko, które towarzyszy kopalniom od wielu lat. W przypadku Zofiówki od momentu powstania kopalni, bo to właśnie w 1969 roku powstała Orkiestra Dęta KWK Zofiówka, która cały czas ewoluuje.

Muzyczna strona kopalni. Orkiestra z Zofiówki gra już 54 lataarch. J. Husak
Orkiestra zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia. Na zdjęciu w 2014 roku podczas Festiwalu „Złota Lira” w Rybniku.

Muzyczna strona kopalni. Orkiestra z Zofiówki gra już 54 lata

Dziś orkiestrą kieruje Ryszard Wachtarczyk, który objął dyrygenturę w 1992 roku. Jest także prezesem stowarzyszenia, w ramach którego działa zespół. Jak podkreśla kapelmistrz, orkiestra przechodziła na przestrzeni lat wiele zmian, zarówno w repertuarze, jak i składzie osobowym. - Na przestrzeni wielu lat orkiestra doskonaliła swój warsztat muzyczny, zmieniając wygląd, brzmienie, dobór repertuaru oraz poziom artystyczny. W związku z restrukturyzacją przemysłu wydobywczego w kraju nastąpił szereg zmian i przekształceń organizacyjnych, w następstwie czego i orkiestra dęta przekształciła się w orkiestrę rozrywkową Stowarzyszenia Muzyczno-Kulturalnego „Zofiówka” - wspomina Ryszard Wachtarczyk, który grał w orkiestrze m.in. na saksofonie i klarnecie już przed objęciem dyrygentury. Jak zapewnia kapelmistrz, kiedyś skład orkiestry stanowili wyłącznie pracownicy kopalni. Obecnie zaś jest ich tylko garstka, reszta to muzycy, często młodzi, którzy chcą po szkole nabyć praktyki w zespole. Również dzięki temu poziom artystyczny stale wzrasta, a dzisiejszy repertuar znacząco różni się od niegdysiejszych górniczych przyśpiewek i klasycznej śląskiej „Karolinki”.

Obecnie gramy całe spektrum muzyki rozrywkowej i filmowej, którą specjalnie aranżujemy na orkiestrę dętą. Stworzyliśmy także big band, w którym oprócz instrumentów dętych i perkusji są także klawisze i pojawia się gitara elektryczna. Oczywiście współpracujemy także z solistami – zapewnia Wachtarczyk, zapraszając na najbliższe koncerty.

Trzech dyrygentów

Pierwszym dyrygentem Orkiestry Dętej KWK Zofiówka był Alfred Tesarczyk, zaś prezesem zarządu orkiestry został Antoni Gruszka. Drugim dyrygentem powołany został Ewald Syrnicki, który wraz z orkiestrą zdobywał liczne wyróżnienia i nagrody w przeglądach orkiestr na terenie Górnego Śląska. To właśnie Syrnicki na swojego zastępcę powołał Ryszarda Wachtarczyka, a ten w 1992 roku dosłownie przejął pałeczkę, czy raczej batutę. Orkiestra zdobyła m.n. Złotą Odznakę „Zasłużony dla Województwa Katowickiego”, Złotą i Diamentową Odznakę Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a także Złotą Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Sam Ryszard Wachtarczyk oprócz odznaki „Who is who w Polsce” z 2006 roku jest laureatem ok. 25 innych nagród i oznak honorowych.

Uświetniają wiele wydarzeń

W historii zespołu zapisały się również wyjazdy zagraniczne na przeglądy orkiestr, m.in. do Czech, Słowacji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Monako, Luksemburga, Włoch i Francji. Muzycy wielokrotnie występowali także podczas rybnickiego Festiwalu „Złota Lira”. Orkiestra ma na swoim koncie także nagrania. To 3 płyty z muzyką poważną, rozrywkową i sakralną. Krążek nagrał również big band, powstały z muzyków orkiestry.

- Naszą działalnością artystyczną nadajemy uroczysty charakter każdej imprezie, na której występujemy – podkreślają muzycy i trudno się z tym nie zgodzić, bo orkiestra wzbogaca wiele wydarzeń, a ton instrumentów dętych towarzyszy mieszkańcom Jastrzębia-Zdroju oraz pracownikom kopalń zarówno przy chwilach radości, jak i smutku, kiedy trzeba ostatni raz pożegnać się z bliskimi.

Już niebawem, przy okazji różnych wydarzeń w okolicach Barbórki, znów będzie można usłyszeć muzyków z Zofiówki, a dźwięk utworów na instrumenty dęte znów pozwoli zadumać się nad górniczym stanem, a niektórym być może też powspominać lata spędzone na pracy w kopalni.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Adam71 (5.172. * .19) 30.11.2023 22:10

Miałem zaszczyt grać w orkiestrze dętej kop. "Manifest Lipcowy" pod dyrekcją Pana Ewalda Syrnickiego. Druga połowa lat 80-tych. Szczególnie miło wspominam Przegląd Górniczych Orkiestr Dętych o Złotą Lampkę Górniczą. Koncerty w Jarze Południowym, parku zdrojowym, na OWN-ie. Wspaniały czas.