Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowa ksiązka o Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA, WIDEO]

„Jastrzębie-Zdrój na łamach prasy w latach 1945-1989” – to nowa książka Marcina Boratyna i Dariusza Mazura. Jej promocja odbyła się w Galerii Historii Miasta, na którą przybyło niemałe grono wielbicieli rodzimej historii.

Nowa ksiązka o Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA, WIDEO]
Marcin Boratyn i Dariusz Mazur od lat badają historię Jastrzębia-Zdroju. Fot. ska

Czego nie wiecie o Jastrzębiu, czyli nowa książka Marcina Boratyna i Dariusza Mazura

Jastrzębie było obecne na łamach prasy lokalnej w latach 1945-1989. Nowo powstające miasto stało się żywym przedmiotem zainteresowań dziennikarzy. Artykuły, które wychodziły spod ich pióra, dostarczają ogromu wiedzy na temat życia codziennego w Jastrzębiu-Zdroju.

Dariusz Mazur i Marcin Boratyn – znani badacze historii miasta – wykonali ogromną pracę, przeprowadzając kwerendę źródeł, czyli prasy lokalnej. Jak sami mówią, musieli dokonać wyboru artykułów, które zamieścili w książce.

- Gazety pisały o najdrobniejszych rzeczach, jak na przykład o tym, że brakowało chleba, butów, szwankowała gastronomia, ale też o budowie nowego przedszkola, szkoły, bloków, sklepów. Chodziło o różnorodność, aby oddać atmosferę dawnych lat. Opieraliśmy się głównie na „Nowinach”, „Trybunie Robotniczej”, „Naszych  Problemach” – mówił Dariusz Mazur.

Marcin Boratyn podkreślał, że dzięki publikacjom prasowym dało się zweryfikować niektóre daty, związane z oddaniem do użytku różnych, jastrzębskich obiektów. Prasa jest doskonałym źródłem obrazu dawnych czasów, taką kroniką wydarzeń.

- Przekopywanie gazet to praca żmudna, monotonna, dająca jednak wiele satysfakcji. Książka jest efektem naszej pasji. Nie jest ona tylko zestawieniem suchych faktów, ale też zdjęć, reklam. Często są to materiały publikowane po raz pierwszy – mówił Marcin Boratyn.

Książkę można zakupić w Galerii Historii Miasta w cenie 40 zł. Może to być dobry prezent, upominek, bo przywoła wspomnienia z lat młodości wielu mieszkańców Jastrzębia. Dla młodszych jest to natomiast doskonała lekcja historii, bo nienudna i zaprezentowana w ciekawy sposób.

Galeria Historii Miasta znajduje się przy ulicy 1 Maja, nr 61 w dawnym Sanatorium Spółki Brackiej. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Termin zwiedzania grupowego najlepiej ustalić dzwoniąc pod numer telefonu: 501 476 574

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].