Policjanci z Jastrzębia sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni [ZDJĘCIA]
Policjanci przez całą zimę sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych. Informacje o nich często trafiają od mieszkańców. Mundurowi współpracują w tym zakresie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Wskazują osobom potrzebującym miejsca, w których mogą otrzymać pomoc.
Przekonują bezdomnych, by skorzystali z pomocy
Mundurowi współpracują z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, dzięki temu doskonale orientują się, w jakich miejscach bezdomni starają się przetrwać zimę. Informacje o nich przekazują także sami mieszkańcy.
Klatki schodowe, piwnice, budynki gospodarcze i inne, zadaszone miejsca, służą bezdomnym jako zimowe schronienie. Jest to często uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego policjanci reagują na takie sygnały. Prowadzona interwencja to szansa, by wskazać noclegownie i miejsca wydawania posiłków. W niektórych sytuacjach niezbędna jest pomoc lekarza.
- Praca z bezdomnymi nie należy do najłatwiejszych. To często osoby, które mimo złego stanu zdrowia, braku dostępu do wody, prądu czy ogrzewania, twierdzą, że radzą sobie doskonale - wyjaśnia st. asp. Halina Semik z komendy w Jastrzębiu.
Policjanci przy każdej takiej interwencji wskazują miejsca, w których na bezdomnych czeka pomoc. Przestrzegają także przed ogrzewaniem się w pomieszczeniach przy ognisku.
- Mieszkańców naszego miasta prosimy, by reagować na osoby, które leżą na ławkach czy chodnikach. Wystarczy jeden telefon, by wezwać pomoc odpowiednich służb - dodaje rzecznik.
Warto przy tym skorzystać również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa To aplikacja, w której z dostępnych oznaczeń należy wybrać "Osoba bezdomna wymagająca pomocy", a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy. Tak też warto sygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych.
Bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych
Jak co roku w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych o numerze telefonu 987 (połączenia bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych), pod którym można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia. Infolinia będzie funkcjonować całodobowo, w każdym dniu tygodnia i obejmować swym zasięgiem teren województwa śląskiego.
Kto może dzwonić pod ten numer? Każdy, kto wie, że dana osoby potrzebuje pomocy, jak również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane. Pracownicy Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia: wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej.
źr. KMP Jastrzębie-Zdrój, oprac. sqx
Znacie przypowieść o koniku polnym i mrówkach?
Bo bezdomni najwyraźniej wcale.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem