Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Policjanci z Jastrzębia sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni [ZDJĘCIA]

Policjanci przez całą zimę sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych. Informacje o nich często trafiają od mieszkańców. Mundurowi współpracują w tym zakresie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Wskazują osobom potrzebującym miejsca, w których mogą otrzymać pomoc.

Policjanci z Jastrzębia sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni [ZDJĘCIA]KMP Jastrzębie-Zdrój
Prowadzona interwencja to szansa, by wskazać noclegownie i miejsca wydawania posiłków. W niektórych sytuacjach niezbędna jest pomoc lekarza.

Przekonują bezdomnych, by skorzystali z pomocy

Mundurowi współpracują z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, dzięki temu doskonale orientują się, w jakich miejscach bezdomni starają się przetrwać zimę. Informacje o nich przekazują także sami mieszkańcy.

Klatki schodowe, piwnice, budynki gospodarcze i inne, zadaszone miejsca, służą bezdomnym jako zimowe schronienie. Jest to często uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego policjanci reagują na takie sygnały. Prowadzona interwencja to szansa, by wskazać noclegownie i miejsca wydawania posiłków. W niektórych sytuacjach niezbędna jest pomoc lekarza.

- Praca z bezdomnymi nie należy do najłatwiejszych. To często osoby, które mimo złego stanu zdrowia, braku dostępu do wody, prądu czy ogrzewania, twierdzą, że radzą sobie doskonale  - wyjaśnia st. asp. Halina Semik z komendy w Jastrzębiu.

Policjanci przy każdej takiej interwencji wskazują miejsca, w których na bezdomnych czeka pomoc. Przestrzegają także przed ogrzewaniem się w pomieszczeniach przy ognisku.

- Mieszkańców naszego miasta prosimy, by reagować na osoby, które leżą na ławkach czy chodnikach. Wystarczy jeden telefon, by wezwać pomoc odpowiednich służb - dodaje rzecznik.

Warto przy tym skorzystać również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa To aplikacja, w której z dostępnych oznaczeń należy wybrać "Osoba bezdomna wymagająca pomocy", a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy. Tak też warto sygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych.

Bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych

Jak co roku w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych o numerze telefonu 987 (połączenia bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych), pod którym można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia. Infolinia będzie funkcjonować całodobowo, w każdym dniu tygodnia i obejmować swym zasięgiem teren województwa śląskiego.

Kto może dzwonić pod ten numer? Każdy, kto wie, że dana osoby potrzebuje pomocy, jak również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane. Pracownicy Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia: wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej.

źr. KMP Jastrzębie-Zdrój, oprac. sqx

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 07.12.2023 09:10

Znacie przypowieść o koniku polnym i mrówkach?
Bo bezdomni najwyraźniej wcale.

~Perfektmen (46.134. * .179) 06.12.2023 22:56
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~JulkaZLewicy (89.64. * .117) 05.12.2023 21:25
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem