Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tak wysokich kwot we wnioskach kredytowych jeszcze nie było

Biuro Informacji Kredytowej podsumowało dane z listopada. Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła o 255,4% w porównaniu z listopadem 2022 roku.

Tak wysokich kwot we wnioskach kredytowych jeszcze nie byłopoglądowe / freepik
Gdyby zsumować wszystkie złożone w poprzednim miesiącu wnioski, łączna kwota byłaby 2,5 raza wyższa od tej sprzed roku.

Blisko 40 tysięcy potencjalnych kredytobiorców ubiegało się o kredyt w listopadzie 2023 roku. Rok temu było to 13,6 tysiąca osób. Rok do roku wzrost wynosi więc 193%. Natomiast w porównaniu do października 2023 odnotowano spadek o 3,7%. Gdyby zsumować wszystkie złożone w poprzednim miesiącu wnioski, łączna kwota byłaby 2,5 raza wyższa od tej sprzed roku.

BIK zaznacza, że w listopadzie średnia wysokość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego jest najwyższa w historii i wynosi niespełna 430 tysięcy złotych. To kwota wyzsza o 27,4% w porównaniu z listopadem 2022.

Z czego wynikają tak duże wzrosty w różnych obszarach? Eksperci BIK wskazują kilka powodów. Jednym z nich jest bardzo duże zainteresowanie kredytami - w efekcie programu "Kredyt 2%". - Wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w listopadzie br., ok. 55% osób to potencjalni beneficjenci tego programu - wskazuje dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Rośnie jednak również popyt na kredyty mieszkaniowe wśród osób, które z programu 2% nie mogą skorzystać. - Sprzyja im wzrost zdolności kredytowej w wyniku realnego wzrostu wynagrodzeń. Trzeba jednak zaznaczyć, że poziom zdolności kredytowej jest ograniczany wzrostem stawki WIBOR o około 0,2 p.p. oraz rosnącymi cenami nieruchomości. W konsekwencji rynkowa dostępność kredytu mieszkaniowego jest obecnie większa dla beneficjentów programu "Kredyt 2%" - objaśnia analityk.

Dr hab. Waldemar Rogowski zauważa jednocześnie, iż tak wysokie indeksy wynikają z porównywania ich do niskich wartości, jakie odnotowano w listopadzie ubiegłego roku.

Analizę kończy spostrzeżeniem, iż średnia kwota wnioskowanego kredytu jest rekordowo wysoka z dwóch powodów. Po pierwsze - znacząco wzrosły ceny nieruchomości. Po drugie - "duża część osób, które chcą skorzystać z programu "Kredyt 2 procent" składa wnioski na kwoty zbliżone do górnego poziomu ograniczenia w tym programie (500 tys. zł dla singli i 600 tys. zł dla małżeństw)".

(źr. BIK, oprac. god)

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Skarbnik (79.184. * .70) 10.12.2023 18:15

Pożycza się cudze , a pózniej 30 lat trzeba oddawać swoje .

~Perfektmen (31.60. * .9) 10.12.2023 10:21

Całe życie na kredycie.