Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Więcej imigrantów w Polsce obchodzi święta z rodziną i przyjaciółmi, ale rośnie też liczba tych, którzy spędzają je samotnie

Ponad dwie trzecie cudzoziemców przebywających w Polsce pozostaje na święta Bożego Narodzenia w naszym kraju. Wśród nich rośnie odsetek spędzających święta w gronie rodziny albo polskich przyjaciół. Jednocześnie coraz więcej obcokrajowców będzie obchodzić Boże Narodzenie w Polsce w samotności – wynika z badania „Migranci - Boże Narodzenie w Polsce” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej imigrantów w Polsce obchodzi święta z rodziną i przyjaciółmi, ale rośnie też liczba tych, którzy spędzają je samotnieNicole Michalou (zdjęcie poglądowe)
Co czwarty cudzoziemiec (28%) spędzi Boże Narodzenie w Polsce z rodziną przebywającą w naszym kraju

Badanie pokazało, że ponad dwie trzecie migrantów (70%) pracujących lub studiujących w Polsce planuje spędzić tegoroczne święta Bożego Narodzenia w naszym kraju. Tylko 16% ankietowanych deklaruje zamiar wyjazdu do swojego kraju rodzinnego. Ponad połowa cudzoziemców (53%) planuje obchodzić nadchodzące święta zgodnie z kalendarzem gregoriańskim lub nowojuliańskim, czyli 25 grudnia. Tylko co dziewiąty respondent (11%) deklaruje świętowanie w styczniu, zgodnie z kalendarzem juliańskim. Niemal co czwarty imigrant (23%) zamierza obchodzić Boże Narodzenie zarówno w grudniu, jak i w styczniu.

Przeszło co czwarty cudzoziemiec (28%) spędzi Boże Narodzenie w Polsce z rodziną przebywającą w naszym kraju. Warto podkreślić, że w grudniu 2020 roku jedynie 12% imigrantów deklarowało obchodzenie świąt w Polsce w rodzinnym gronie. Z kolei 12% badanych zamierza świętować z polskimi przyjaciółmi i znajomymi. Odsetek ten w ciągu ostatnich trzech lat wzrósł o połowę (7% w 2020 roku).

- W porównaniu z 2020 rokiem wzrósł odsetek migrantów, którzy sprowadzili do Polski swoje rodziny oraz przenieśli tu swoje centra interesów życiowych. W dużej mierze za rachunek uchodźców, którzy uciekali przed wojną w Ukrainie. Jednak tylko 12% migrantów spędzi tę Wigilię z polskimi przyjaciółmi. To liczba, która skłania do refleksji nad tym, jak możemy lepiej integrować się z osobami z innych krajów i kultur w naszym społeczeństwie - komentuje wyniki badań Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW.

Według raportu jedynie 13% obcokrajowców deklaruje, że będzie pracować w okresie świątecznym, czyli dwukrotnie mniej niż w 2020 roku (26%). Podwoił się jednak odsetek imigrantów spędzających okres świąt w samotności - 11% wobec 5,8% w 2020 roku.

- Zwracamy się do wszystkich pracodawców zatrudniających pracowników transgranicznych z prośbą o pamięć dla tych, którym nadchodzące święta upłyną pod znakiem nie tylko nadziei, ale także smutku z powodu rozłąki z bliskimi lub tęsknoty za ojczyzną. Jednocześnie dziękujemy pracodawcom szanującym świąteczne kalendarze wszystkich pracowników transgranicznych, którzy tworzą wielokulturowe zespoły w coraz szerszym gronie polskich przedsiębiorstw - podkreśla Andrzej Korkus, prezes EWL Group.

W kontekście emocji odczuwanych przez obcokrajowców w okresie przedświątecznym, szczególne miejsce zajmuje nadzieja, na którą wskazała niemal połowa respondentów (43%). Co czwarty imigrant (25%) odczuwa optymizm. Równie często badani cudzoziemcy wskazywali radość (22%), miłość (22%) i spokój (21%). Warto zaznaczyć, że aż 23% obcokrajowców przyznało, że odczuwa w okresie przedświątecznym smutek, a 16% - niepokój.

Badanie sondażowe „Migranci - Boże Narodzenie w Polsce” zostało przeprowadzone w dniach 30 listopada - 11 grudnia 2023 roku przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację Na Rzecz Wspierania Migrantów Na Rynku Pracy EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W badaniu wzięło udział 506 obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji, Armenii, Mołdawii, Uzbekistanu, Kazachstanu, Tadżykistanu oraz Bośni i Hercegowiny, którzy pracują lub studiują w Polsce.

Źródło informacji: EWL, oprac. (d)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].