Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zielone miejsca pracy w Raciborzu przyciągają młodych. Kręci ich nauka, rozwój i nowe technologie

Ochrona klimatu to nie tylko korzyści dla środowiska i zdrowia, ale również dobrze płatne, wyspecjalizowane i perspektywiczne miejsca pracy. Znakomitym przykładem przedsiębiorstwa, które świetnie radzi sobie w tej branży jest SUNEX S.A. z Raciborza. Co roku na praktyczną naukę zawodu przyjmowani są tutaj ślusarze i elektrycy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu. Tutaj praktykują technicy OZE z raciborskich i wodzisławskich techników, a także studenci automatyki i robotyki z Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Część z nich zostaje później w zakładzie. Dziś najliczniejszą część załogi firmy stanowią właśnie ludzie młodzi w wieku 25-40 lat. Charakteryzuje ich zamiłowanie do nauki i rozwoju, cenią sobie możliwość pracy najnowocześniejszych maszynach.

Zielone miejsca pracy w Raciborzu przyciągają młodych. Kręci ich nauka, rozwój i nowe technologieSUNEX S.A.
Firma rozwija się w branży OZE. Przedsiębiorstwo było gwiazdą Giełdy Papierów Wartościowych w 2022 r. Na zdjęciu jedna z hal w Raciborzu.

"Jesteśmy w ciekawym miejscu rozwoju, bo świat odchodzi od brudnej energii"

SUNEX znajduje się w fascynującym punkcie swego rozwoju, ponieważ świat odchodzi od brudnej energii. Założyciel firmy Romuald Kalyciok postawił pierwsze kroki do jej założenia ćwierć wieku temu. Dziś SUNEX, spółka giełdowa z czołówki producentów sprzętu OZE, aktywnie poszukuje pracowników z różnych specjalizacji związanych z Odnawialnymi Źródłami Energii, w tym nawet tych związanych z rozwiązaniami wodorowymi. Firma eksportuje większość swojej produkcji, zyskując uznanie w Niemczech i Austrii.

Obecnie firma ma szeroką ofertę produktów OZE, w tym pompy ciepła, a także pracuje nad rozwiązaniami związanymi z paliwami wodorowymi i inteligentnymi systemami sterowania ogrzewaniem. W czasach, gdy mało mówiono o sektorze Odnawialnych Źródeł Energii, firma już w latach 90. mocno angażowała się w ten obszar.

- Rozpoczynając od produkcji konstrukcji stalowych dla kolektorów słonecznych, szybko przechodziliśmy do produkcji samych kolektorów. Przez długi okres produkowaliśmy różnorodne rodzaje kolektorów, oferując aż 170 różnych typów urządzeń. Nasza elastyczność w dostosowywaniu się do potrzeb klienta pozwala nam nadal produkować je do dnia dzisiejszego - zaznacza Henryk Kretek, który pełni rolę szefa produkcji w SUNEX.

Kiedy firma wkroczyła na dobre na rynek Odnawialnych Źródeł Energii ? - Od samego początku istnienia naszej firmy kładliśmy nacisk na rozwój urządzeń do pozyskiwania ekologicznej energii. To obszar, na którym nieustannie się specjalizujemy. Obecnie nasza produkcja obejmuje również zbiorniki, które choć same w sobie nie są produktami z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii, stanowią jednak niezbędny element do montażu innych komponentów systemu pozyskiwania zielonej energii w domu. Cały proces opiera się na nowoczesnych metodach produkcji, wykorzystujących automaty i roboty, przy zaangażowaniu wysoko wykwalifikowanej kadry z bogatym doświadczeniem - podkreśla pan Henryk.

W procesie produkcji wykorzystuje się nowoczesne maszyny. Fot. SUNEX S.A.

Nowa specjalizacja to paliwa wodorowe

W jakim miejscu rozwojowym jest w tej chwili spółka, który działa w branży mającej bardzo dobre perspektywy? - Obecny nieodwracalny trend odchodzenia od zanieczyszczających źródeł energii otwiera przed firmami działającymi w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii ogromne perspektywy rozwoju. Chociaż konkurencja jest silna, wielu przedsiębiorców dostrzega potencjał tego rynku. SUNEX, posiadając szeroką gamę produktów z zakresu odnawialnych źródeł energii, począwszy od prostych kolektorów słonecznych po zaawansowane pompy ciepła, jest aktywnie zaangażowany w rozwój innowacyjnych rozwiązań. Aktualnie skupiamy się na technologiach opartych na paliwach wodorowych oraz inteligentnych systemach sterowania ogrzewaniem domowym. Te projekty, coraz bardziej zaawansowane i ukierunkowane na przyszłość, przewidujemy, że będą cieszyć się popytem na rynku przez wiele najbliższych lat. Szczególnie istotne będzie to dla budynków, w których planowana jest wymiana przestarzałych systemów grzewczych. Wzrasta ciągła potrzeba produkcji urządzeń o jak najwyższej efektywności i energooszczędności - podkreśla Marek Kossmann, członek zarządu i dyrektor finansowy SUNEX.

Świadomość ekologiczna rośnie, eko-prawo się zaostrza

- Znajdujemy się w fascynującym i dynamicznym punkcie rozwoju dla naszej branży. Nasza aktywność sprzedażowa skupia się głównie na rynkach zagranicznych, przede wszystkim w obszarze niemieckojęzycznym w ramach Unii Europejskiej. Niemniej jednak, Polska stanowi również istotny rynek sprzedażowy dla naszej firmy. Niezależnie od tego, jak zaawansowane są obecnie możliwości Polski pod względem dostępności do Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), zauważamy, że świadomość ekologiczna rośnie, a regulacje prawne stają się coraz bardziej rygorystyczne. To prowadzi do konieczności wymiany urządzeń. Szczególnie interesujące są dla nas regiony, gdzie klienci mogą skorzystać z wysokich dotacji ze środków publicznych, a także tam, gdzie obowiązują atrakcyjne zasady rozliczenia instalacji fotowoltaicznych czy zachęca się do stosowania pomp ciepła - wyjaśnia Marek Kossmann.

Dyrektor finansowy dodaje, że niezwykle istotne jest, aby kierunek przyznawania dotacji zmierzał w stronę eliminowania przypadków, w których dotacje można uzyskać na najtańsze urządzenia, bez spełniania norm wydajnościowych.

- W mediach często pojawiają się artykuły, w których ludzie krytykują instalacje pomp ciepła, które zakupili do swoich domów. W rezultacie musieli ponieść wysokie koszty za sezon grzewczy, sięgające kilkunastu tysięcy złotych. Niestety, jest to wynik działalności nieuczciwych sprzedawców, którzy oferowali niewłaściwe, choć tanie urządzenia, które okazały się nieefektywne i rozczarowujące dla użytkowników

- ocenia Marek Kossmann.

Według niego obecnie Polska dąży do ustanowienia warunków prawnych, które już obowiązują w Niemczech czy Austrii. Tamtejsze przepisy określają rygorystyczne parametry jakościowe i wydajnościowe. - Jeśli urządzenie nie spełnia tych kryteriów, trudno je sprzedać, ponieważ klient nie otrzyma na nie dotacji. Prawdopodobnie w przyszłym roku taka zmiana prawa zaszczyci Polskę, co będzie dla nas korzystne, ponieważ urządzenia SUNEXU cechuje wysoka jakość - słyszymy od Kossmanna.

Podatek na tanią konkurencję z Chin

Firmy z Azji stanowią znaczącą konkurencję dla SUNEXU, prezentując się jako dynamiczne i agresywne przedsiębiorstwa, które stawiają nacisk na innowacyjne technologie. Nie można bagatelizować wpływu sektora azjatyckiego, czego już doświadczyła branża motoryzacyjna. Choć wcześniej auta z Chin miały trudności z akceptacją w Europie, to obecnie widzimy dynamiczne zmiany w segmencie pojazdów elektrycznych i elektryfikacji transportu. Koncerny samochodowe w Europie muszą teraz brać pod uwagę rosnącą konkurencję z Azji.

- Europa planuje podjąć wysiłki w celu zwalczania napływu towarów z Azji, rozważając wprowadzenie dodatkowego podatku na te produkty. Warto zwrócić uwagę, że producenci azjatyccy nie zawsze angażują się w inwestycje związane z ochroną środowiska, a często ich produkcja opiera się na procesach nieekologicznych, co przekłada się na niższe koszty. Dlatego istotne jest, aby wyższe koszty produkcji urządzeń wysokiej jakości, zgodnych z normami ekologicznymi, były równoważone odpowiednim opodatkowaniem. Obecnie regulacje prawne w tej dziedzinie są już dość zaawansowane - informuje Marek Kossmann.

Kadry są silnikiem firmy

- Nasze starania w obszarze rekrutacji skupiają się przede wszystkim na poszukiwaniu pracowników na lokalnym rynku pracy. Ludzie z tego obszaru stanowią dla nas kluczową grupę, są integralną częścią naszej firmy. Niemniej jednak, otwieramy się także na specjalistów, którzy podejmują pracę w SUNEXIE i decydują się przenieść w okolice Raciborza. Poszukujemy także osób, które wcześniej pracowały u nas i zastanawiają się nad powrotem, zarówno z zagranicy, jak i z innych lokalnych firm. Ważne dla nas są także osoby dojeżdżające do pracy w Austrii lub Niemczech, gdyż dostarczanie naszych urządzeń klientom zagranicznym jest kluczowym elementem naszej działalności. W obszarze prac montażowych, związanych z instalacją naszych produktów, regularnie wysyłamy zespoły montażowe za granicę i stale poszukujemy specjalistów do takich ekip, zwłaszcza do montażu fotowoltaiki czy pomp ciepła, głównie w Niemczech - wyjaśniła Aleksandra Szablińska, kierownik działu kadr i płac w SUNEXIE.

Są pewne kwalifikacje niezbędne do podjęcia pracy w SUNEXIE, ale czy są jakieś cechy, wartości, na które firma stawia przy procesie rekrutacji? - Oprócz naturalnej motywacji do pracy, istotne jest także zainteresowanie nowymi technologiami i metodami, które mają wzmacniać nasz dział badawczo-rozwojowy. Poszukujemy osób, które pasjonuje praca nad projektami i czerpią z tego satysfakcję. Chcemy, aby zatrudnieni byli zaangażowani w śledzenie zmian w otaczającym nas świecie. Wciąż poszukujemy takich jednostek, zwłaszcza technologów i konstruktorów.

Naszym celem nie jest znalezienie nowego Einsteina, ale odkrywcy o rozwiniętej chęci poznawczej, opartej na pewnym doświadczeniu. W obszarach, takich jak np. technologie związane z wodorem, gdzie obecnie brakuje specjalistów, zależy nam na werbowaniu osób z zamiłowaniem do nauki i rozwoju.

Otwieramy drzwi dla tych, którzy chcą się rozwijać i zdobywać nową wiedzę, ponieważ wierzymy, że rozwój rynku Odnawialnych Źródeł Energii to nie tylko globalna, ale i lokalna konieczność - podkreśla Marek Kossmann.

Przyszłość w młodzieży

- Gdy uczniowie przychodzą do nas na praktyki, aby zdobyć praktyczne doświadczenie w swoim fachu, często postrzegają pompy ciepła jako coś z zakresu zaawansowanej technologii. Obecność tych urządzeń pomaga im zrozumieć, że nowoczesne rozwiązania są również produkowane w naszym zakładzie - zaznacza Henryk Kretek.

Firma aktywnie uczestniczy w lokalnym rynku edukacyjnym, współpracując zarówno z uczniami, jak i uczelniami. Praktyki odbywają tu uczniowie z CKZiU nr 2 Mechanik w Raciborzu, kształcący się na ślusarzy i elektryków, w liczbie około 30 osób. Ponadto firma przyjmuje 17 uczniów z technikum o specjalizacji w odnawialnych źródłach energii. SUNEX nawiązał współpracę z technikum wodzisławskim, gdzie uczą się przyszli technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, odbywając dwukrotnie w roku miesięczne praktyki. Współpraca obejmuje również Akademię Nauk Stosowanych w Raciborzu, gdzie kształcą się m.in. przyszli absolwenci kierunku automatyka i robotyka oraz filologii niemieckiej, angielskiej i czeskiej o specjalności komunikacja w biznesie. - Monitorujemy uważnie osoby, które do nas trafiają ze szkół. Jesteśmy otwarci na współpracę z młodzieżą. Ci, którzy wykazują się umiejętnościami przydatnymi w naszym zakładzie, otrzymują oferty zatrudnienia - mówi Aleksandra Szablińska.

Uczniowie szkolą się tu przez trzy lata. - W pierwszym roku powierzamy im proste zadania, w drugim roku mają styczność z maszynami pod nadzorem specjalisty, a następnie przechodzą na konkretne stanowisko, gdzie mają do czynienia z zaawansowanymi urządzeniami - podkreśla szef produkcji, H. Kretek.

Staże z regionalnych urzędów pracy są także źródłem pozyskiwania nowych pracowników.

- Wiele osób trafiło do nas w ten sposób a dzięki swojemu zaangażowaniu niektóre z nich pełnią różne funkcje kierownicze. Przykładem tego jest moja historia. Rozpoczęłam od stażu, później pracowałam jako referent, specjalista, aż wreszcie objęłam funkcję kierownika, którą pełnię od roku 2017 do teraz - wyjaśnia kierownik działu kadr i płac.

W firmie praktykują ślusarze, elektrycy, a także technicy o profilu OZE oraz studenci kierunku automatyka i robotyka. Fot. SUNEX S.A.

Młoda kadra

- Nasza obecna kadra to wykształceni, młodzi profesjonaliści, wielu z nich z tytułami uniwersyteckimi, nawet w dziale produkcji. Przeważająca większość z nich preferuje pracę przy najnowocześniejszych maszynach, gdzie nie tylko przygotowują je do pracy, ale również programują. Maszyny, z których korzystamy obecnie, są znacznie bardziej zaawansowane niż te z przeszłości, przykładowo obrabiarki CNC są teraz w pełni zautomatyzowane - zaznacza Henryk Kretek, szef produkcji.

- Grupa wiekowa między 25 a 40 rokiem życia stanowi najliczniejszą część naszego zespołu. Młodsze zespoły koncentrują się w wielu działach między innymi w księgowości, dziale badawczo-rozwojowym, handlowym i kadrach

- dodaje Aleksandra Szablińska.

- Osoby zainteresowane zatrudnieniem w SUNEX mogą posiadać specjalistyczne umiejętności z zakresu robotyki lub być doświadczonymi operatorami obrabiarek CNC. Chociaż roboty są kluczowym elementem przyszłości, to ludzie nadają im życie poprzez programowanie i dbanie o ich serwis - podkreśla Marek Kossmann.

W tej firmie potrafią zrobić wszystko

Jakimi cechami charakteryzuje się załoga firmy SUNEX? Naszą załogę tworzą wybitni eksperci, wyróżniający się niezawodnością oraz posiadający bardzo zaawansowane umiejętności. Potrafią podjąć się każdego zadania, cechuje ich uczciwość i sumienne wykonywanie obowiązków. Prezes zawsze z dumą podkreśla, że w naszej firmie praktycznie wszystko można zrealizować - mówi z kolei kierownik produkcji, Henryk Kretek.

Mariusz Weidner