Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Język śląski będzie nauczany w szkołach tak jak język kaszubski

Rząd Donalda Tuska zapisał w budżecie państwa na 2024 r. 2 mln zł na przygotowanie do nauczania języka śląskiego. W kolejnym roku budżetowym kwota ma wzrosnąć do 500 mln zł.

Język śląski będzie nauczany w szkołach tak jak język kaszubskiFacebook/Maciej Kopiec
Regionalista Rafał Rzepka, europoseł Łukasz Kohut, senator Maciej Kopiec uważają, że uznanie języka śląskiego za język regionalny i nauczanie go w szkołach to dopiero pierwszy krok w staraniach o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną

Ankieta

Czy uważasz, że Ślązacy powinno zostać wpisani do ustawowej listy mniejszości narodowych i etnicznych?
Zobacz więcej

Dwa miliony złotych na wdrożenie ustawy, 500 milonów złotych na nauczanie

- W najbliższym czasie w Sejmie RP złożony zostanie projekt nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, uznający język śląski za regionalny. W budżecie państwa na 2024 rok zabezpieczono 2 mln zł na działania wspierające wdrożenie ustawy i przygotowanie programów nauczania. Konsekwencją wprowadzenia zmiany będzie możliwość finansowania nauki śląskiego w szkołach. Nauczanie rozpocznie się prawdopodobnie od września 2025 roku, a odbywać się będzie w trybie podobnym do nauki języka kaszubskiego - informuje Urząd Wojewódzki w Katowicach.

- To jest ważny sygnał, że Polska zaczyna być różnorodna, wielokulturowa, szanować swoją historię i szanować ludzi, którzy w niej mieszkają - powiedziała posłanka Monika Rosa* w Sejmie RP przy omawianiu budżetu państwa na przyszły rok.

Poprzedni projekt trafił do zamrażarki sejmowej

Przypomnijmy, w lipcu 2023 r. poseł Maciej Kopiec złożył poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Autorami projektu byli Maciej Kopiec oraz regionalista Rafał Rzepka. Podpisali się pod nim posłowie Lewicy oraz posłanka Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej:

- Tamten projekt uległ dyskontynuacji bo skończyła się kadencja Sejmu. Marszałek Elżbieta Witek nie nadała mu nawet numeru druku. Trafił do zamrażarki sejmowej, z której już nie wyszedł - mówi Nowinom Maciej Kopiec, dziś senator, wybrany w okręgu katowickim.

Finansowanie nauczania języka śląskiego. "Krok ważny, ale niewystarczający"

Maciej Kopiec w rozmowie z Nowinami określa zapowiedź finansowania nauczania języka śląskiego w szkołach jako krok ważny, ale - z perspektywy Ślązaka - niewystarczający. - On nie wyczerpuje wszystkich aspiracji ślązaków, ponieważ my, Ślązacy, chcemy być uznawani przez polski system prawny i chcemy być uznawani jako mniejszość etniczna - mówi Maciej Kopiec.

Senator Maciej Kopiec zapowiada, że projekt ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych zostanie złożony w tej kadencji Sejmu i Senatu. Póki co nie jest jeszcze pewne, czy będzie to projekt poselski czy senacki. Wówczas - jak zauważa Maciej Kopiec - zarówno premier Donald Tusk jak i marszałek Szymon Hołownia będą mogli wywiązać się z deklaracji, które złożyli Ślązakom w czasie kampanii wyborczej. Kiedy to nastąpi? - Dajmy na razie czas i szansę językowi śląskiemu. Dajmy prezydentowi Dudzie szansę na to, żeby wykazał się proobywatelskością i tego nie zawetował - mówi Maciej Kopiec.

Podsumowując, obecna koalicja rządząca zamierza w pierwszej kolejności uregulować kwestię nauczania języka śląskiego jako języka regionalnego. Dopiero później parlamentarzyści ze Śląska pokroju Macieja Kopca czy Moniki Rosy zamierzają zabiegać o zmianę ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, wciągająca Ślązaków na listę mniejszości.

Ilu jest Ślązaków?

Łącznie 585 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską w Narodowym Spisie Powszechnym, który przeprowadzono w 2021 r. 231,8 tys. osób wskazało ją jako swoją pierwszą narodowość, a 353,9 tys. jako drugą. W tym samym Narodowym Spisie Powszechnym 457,9 tys. osób zadeklarowało, że posługuje się językiem śląskim w kontaktach domowych, przy czym 53,3 tys. używa tylko śląskiego. Zobacz również:

W tym miejscu dodajmy, że wywodzący się z Rybnika europoseł Łukasz Kohut oraz senator Maciej Kopiec zapowiadają złożenie ustawy o śląskiej mniejszości etnicznej. - W sprawie jej uznania mamy pozytywne deklaracje Premiera Donalda Tuska i Marszałka Szymona Hołowni. Wierzę, że słowa dotrzymają - napisał senator Maciej Kopiec na Facebooku.

*Monika Rosa jest posłanką Koalicji Obywatelskiej. Została wybrana w okręgu wyborczym nr 31 (Chorzów, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy, powiat bieruńsko-lędziński).

Ludzie

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

Maciej Kopiec

Senator, wcześniej poseł na Sejm RP.

26 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Wyborca07 (89.77. * .56) 10.01.2024 14:33
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@tixx ma rację. Już dawno próbowano wprowadzić język śląski do szkół, podobnie jak kaszubski. Ale śląski ma kilka , jak nie kilkanaście dialektów. Ja znam 3 - cieszyński, rybnicki, górnośląski. I każdy jest inny, każdy ma swoje słówka. Kiedyś były pomysły, żeby stworzyć jeden język śląski, stworzony z różnych dialektów. Ale wtedy powstał by sztuczny język, który jest śmieszny i skazany na zapomnienie (podobnie jak esperanto)

~op (91.192. * .86) 09.01.2024 20:03
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~To_sem_ja (31.0. * .230) 09.01.2024 19:50
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

"ostatnio pojawiła się opcja narodowości Śląskiej" - ot tak wzięła się i pojawiła?? Jak pisałem: to robota Germanów z pomogierami (zawsze antynarodowa lewica, folksdojcze i peło...).
Oczywiście nie wszyscy Ślązacy są folksdojczami czy są za autonomią. Ale tu właśnie brużdżą krety z raś-u... (za niemieckie srebrniki).
Ryl, nie przezywaj. Ignoruj.

~Ryl (46.134. * .229) 09.01.2024 19:41

~Jastrzomb
W realu też taki bohater jesteś?

~Jastrzomb (91.204. * .132) 09.01.2024 19:14
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Ryl (46.134. * .229) 09.01.2024 19:06
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~urwanyzchoinki (5.172. * .31) 09.01.2024 16:40
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

To sem ja - jest zupełnie odwrotnie. Dotąd Ślązak miał do wyboru dwie narodowości, Polską i Niemiecką, a ostatnio pojawiła się opcja narodowości Śląskiej i statystycznie teraz jest o wiele mniej Ślązaków narodowości Niemieckiej. Jak zacznie się wybieranie jednej, oryginalnej, najlepszej wersji gwary Śląskiej jako języka grupy etnicznej to podzieli to mieszkańców Śląska jeszcze bardziej i chyba o to właściwie chodzi autorom tego chorego pomysłu. Jestem Ślązakiem i jestem na NIE

~Jastrzomb (91.204. * .132) 09.01.2024 16:31
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Boli was to ,że dzieci będą jak rodzice dają zgodę na naukę śląskiego,boli,co drugi z was co tu przyjechał nie umie mówić po polsku,tylko w jakimś pseudo polskim,to sem ja tobie podobają się kopiejki ,to twój problem i twojego tow brauna

~To_sem_ja (31.0. * .22) 09.01.2024 13:40
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Bo to jest gwara. Kaszuba nie zrozumiesz... Ale oni wiedzą, że pomimo różnic, są Polakami. Dość dobrze było to ukazane w filmie i serialu "Kamerdyner".
A to co teraz obserwujmy, to szwabskie rozbijanie dzielnicowe Polski, o czym wspomniałem niżej.

~egoni2 (93.179. * .248) 09.01.2024 13:29
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~jojoj334 Po Polsku jest także wybacz. Ja się pytam o przepraszam. Nie ma takiego słowa w śląskim.

~jojoj334 (91.225. * .42) 09.01.2024 13:22
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Przepraszam - Wybocz
Dziękuje- Dziynkuja

~Skarbnik (79.184. * .70) 09.01.2024 12:36
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

~egoni2 (93.179. * .248) Sorry i Thank You :)

~egoni2 (93.179. * .248) 09.01.2024 12:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jak jest po śląsku przepraszam?

~Egoni (93.179. * .248) 09.01.2024 12:32
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A jak jest po śląsku dziękuję?

~cesarok (46.204. * .25) 09.01.2024 11:16
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Ten kuc to chce Śląsk oderwać od Polski gwara to ino zasłona dymna

~Daro66 (46.204. * .74) 09.01.2024 09:26
oceniono 6 razy
4
Zgłoś

A widzę że się wybory zbliżają . Trzeba elektorat zebrać . Tylko ludzie widzą za czym w PE głosujesz . Jeszcze jedno pytanie . Kogo będziecie uczyć gwary . Ślązaków czy ludnoś napływową która już w tej chwili jest w większości .

~Pył (89.25. * .86) 09.01.2024 09:06
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

fajnie, dzieciaki będą umiały godoć ale nadal nie będą potrafiły wypełnić PITu czy założyć własną działalność...

~wtf (46.223. * .155) 09.01.2024 07:41
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

@~Gadzina (46.134. * .229) - Jeżeli w PL jest tylko język, to po co w szkołach i na kursach uczą innych języków i nikogo przy tym nie krzywdzą?

~Gadzina (46.134. * .229) 09.01.2024 07:12
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

W PL obowiazuje jeden jezyk. Jak ktos chce kaleczyc sie to niech to robi za swoje. A za krzywdzenie dzieci powinni odpowiadac przed sadem.

~wtf (46.223. * .155) 09.01.2024 06:22
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

@~op (91.192. * .86) - Ani grula, ani pyra - to są dialekty. Kartofel też nie, bo to jest niemiecki. Po polsku tylko ziemniak.

~op (91.192. * .86) 08.01.2024 23:51
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

tixx-grula,kartofel,pyra. Ktora wersja jest prawidlowa?Czy to jest problem uznania polskiego jako jezyka ?

~heniobenio (91.146. * .208) 08.01.2024 22:17
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

500 mln niezle pio.... kasę.... ludzie latami czekają do lekarza.... godać uczy się w domu...
dramat ale w sumie hanysom bliżej do niemców...śląski to namiastka niemieckiego. dla ślązaków zawsze ideałem byli niemcy....

~miller12 (188.137. * .185) 08.01.2024 22:01
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Pół miliarda na godanie ? nie ma w tym kraju innych potrzeb ? Do pulmunologa czekam 4 miesiące

tixx 08.01.2024 21:18
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

OK. Ale który śląski? Ten rybnicki, czy wodzisławski? A może opolski? Ale to cieszyński będzie poszkodowany. A co z piekarskim? Może jednak za podstawowy uznać katowicko-chorzowski?
Szanowni Państwo! To właśnie jest problem uznania gwary śląskiej jako język. Nie niechęć polityków, tylko ogromna różnorodność dialektów. Pierwszy przykład z brzegu - która wersja jest prawidłowa: przikopa, krzikopa czy krzipopa? I proszę o uzasadnienie!

~To_sem_ja (31.0. * .7) 08.01.2024 21:02
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Niemieckie srebrniki robią swoją robotę. Do tego folksdojcze, antypolski skład "kne-sejmu" i mamy to, co mamy. Rozbijanie Polski wg zasady masońskiej "dziel i rządź".
"to dopiero pierwszy krok w staraniach o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną" - ta oczywista bzdura dla obecnych zarządców Polski nie będzie problemem.
Oby maliniak to wetował...

ble 08.01.2024 20:16
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Nareszcie! Jeszcze uznać mniejszość narodową!