Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Minęło 18 lat od największej katastrofy budowlanej w Polsce. Doszło do niej na Śląsku [ZDJĘCIA]

Minęło już 18 lat od tragicznego wydarzenia, które wstrząsnęło Śląskiem oraz całą Polską. 28 stycznia 2006 roku doszło do największej katastrofy budowlanej we współczesnej historii kraju, gdy pod ciężarem śniegu zawalił się dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich, gdzie odbywała się wystawa gołębi pocztowych. W wyniku tej tragedii życie straciło 65 osób – zarówno wystawców, jak i odwiedzających z Polski i zagranicy. Podczas akcji ratunkowej zginął także policjant - podkomisarz Tadeusz Bartosik.

Minęło 18 lat od największej katastrofy budowlanej w Polsce. Doszło do niej na Śląsku [ZDJĘCIA]Śląska Policja
W rocznicę tej tragicznej katastrofy wojewoda Marek Wójcik oraz liczni przedstawiciele władz złożyli hołd ofiarom, składając kwiaty pod pomnikiem

To jedno z najtragiczniejszych momentów w historii Polski. W hali targowej zgromadziło się prawie 700 osób, a około godziny 17:15 dach uległ zawaleniu, pozostawiając za sobą śmierć i chaos. W wyniku katastrofy 144 osoby zostały ranne, a 26 doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ofiary pochodziły z różnych krajów, w tym Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Belgii i Holandii.

Na miejscu tragedii pracowało ponad 1300 ratowników, w tym również policjanci, którzy ryzykowali swoje życie, by uratować jak najwięcej osób. Jednym z nich był podkomisarz Tadeusz Bartosik, który poświęcił się w trakcie ewakuacji uwięzionych w hali.

W rocznicę tej tragicznej katastrofy wojewoda Marek Wójcik oraz liczni przedstawiciele władz złożyli hołd ofiarom, składając kwiaty pod pomnikiem. Modlitwa została odmówiona, a nazwiska wszystkich ofiar zostały odczytane, upamiętniając ich pamięć. Syreny pojazdów ratunkowych rozległy się w geście uczczenia pamięci tych, którzy stracili życie w tej straszliwej tragedii.

Dzisiaj, po 18 latach od tej tragicznej katastrofy, pamięć o wydarzeniu nadal pozostaje żywa. W 2012 roku, w szóstą rocznicę tej tragedii na łamach Nowin pisaliśmy o Erwinie Janeckim z Bieńkowic, który pojechał wówczas na te targi. Los na szczęście sprawił, że opuścił wydarzenie około godziny 16.00, czyli niedługo przed katastrofą. - Zawsze albo ja albo koledzy kogoś spotykali i tak schodził cały dzień na rozmowach o gołębiach. W tamtą sobotę byłem sam więc już o 16.00 postanowiłem wrócić do domu. Dość szybko dojechałem do Bieńkowic. Usiadłem w fotelu, włączyłem Teleexpress i mnie zamurowało. Dziękowałem Bogu, że nie jechaliśmy razem, bo na pewno jeszcze tam bylibyśmy tocząc dysputy o tych naszych ptakach - mówił nam pan Erwin. Więcej: Wspomnienia wracają jak gołębie.

Ludzie

Marek Wójcik

Wojewoda Śląski 

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pył (89.25. * .86) 30.01.2024 07:32

a remontu lodowiska jak nie było tak nie ma... dobrze, że śniegu też nie ma...

~Polskajenzyk (185.191. * .37) 30.01.2024 07:25

"Bóg to istota będąca przedmiotem kultu. Jeżeli mówimy o Bogu czczonym przez wyznawców religii monoteistycznych, zapisujemy to słowo dużą literą. Jeśli zaś chodzi nam o jednego z bogów religii politeistycznej albo człowieka lub przedmiot, który jest bezkrytycznie uwielbiany, właściwy będzie zapis małą literą."