Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

1230 procedur in vitro w 2024 roku dla par ze Śląska. Jakie są założenia programu?

Bezdzietne małżeństwa i pary, które pragną zostać rodzicami, będą mogły skorzystać ze śląskiego programu in vitro. Zarząd Województwa Śląskiego wyłonił wykonawcę, który będzie realizował projekt zaplanowany na lata 2023-2026. Przewiduje on wsparcie dla 615 par rocznie, jednak ze względu na to, że w 2023 roku nie został uruchomiony, przesunięto środki na rok bieżący. Co zakłada program? Jak wiele par zmaga się z bezpłodnością i na czym polega procedura in vitro?

1230 procedur in vitro w 2024 roku dla par ze Śląska. Jakie są założenia programu?ilustracyjne freepik
Każda para zakwalifikowana do Programu w roku 2024 ma możliwość skorzystania z maksymalnie trzech procedur zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w trakcie realizacji całego Programu.

Coraz większe potrzeby

Pary, które mimo starań nie mogą zostać rodzicami, dotkliwie odczuwają skutki tego problemu. Wpływa to na wiele aspektów ich życia, także na kondycję psychiczną. Niejednokrotnie związki, z których nie rodzą się dzieci, kończą się rozwodem. Niepłodność to problem, który dotyczy około 10-16% par w Polsce. W porównywalnym stopniu diagnozuje się ją u obu płci. Co warto podkreślić, prawa reprodukcyjne zostały uznane za podstawowe prawa człowieka. 

Działając na rzecz ochrony i promocji zdrowia rozrodczego, Śląski Urząd Marszałkowski stworzył dla mieszkańców województwa - małżeństw i związków partnerskich - program pn. Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego — in vitro dla mieszkańców województwa śląskiego na lata 2023-2026".

- Realizacja programu umożliwi równy dostęp mieszkańcom województwa śląskiego do niezbędnych świadczeń medycznych mogących wpłynąć na możliwość posiadania potomstwa przez pary pozostające w związku małżeńskim lub partnerskim — czytamy w dokumentacji.

W zapisach programu wskazuje się także na fakt, iż niepłodność jest także problemem o znaczeniu społecznym, demograficznym i ekonomicznym dla danego kraju.

Od 2010 r. nastąpił ponad 5% spadek ludności województwa, a biorąc pod uwagi starzenie się społeczeństwa i malejącą liczbę kobiet w wieku rozrodczym, śląskie będzie w czołówce województw pod względem zmniejszającej się liczby mieszkańców. Z prognoz GUS wynika, że do 2050 roku liczba ludności spadnie do nieco ponad 3,5 miliona z aktualnych 4 359 954 mieszkańców.

Lepszy dostęp do leczenia niepłodności na Śląsku

Na Śląsku, wg danych GUS na 30 czerwca 2022 r., populacja kobiet w wieku 20-42 stanowiła  641 120. Przyjmując, że ok. 16% par w wieku rozrodczym boryka się z problemem niepłodności, oszacowano liczbę niepłodnych par na 102 579, z czego, jak wynika z dotychczasowych danych, 2% kwalifikują się do metody in vitro. Tym samym populację docelową określono na 2 051 par.

Ze względu na to, że program nie był realizowany w poprzednim roku, w 2024 zostanie podwojona liczba par, które mogą z niego skorzystać. W styczniu wybrano wykonawcę, który będzie realizował zadanie, kiedy podpisane zostaną umowy.

- Rozstrzygnięty konkurs na realizację Programu zakłada wykonanie minimum 1230 procedur w roku 2024. Program przewidywał objęcie wsparciem 615 par rocznie w latach 2023-2026. Każda para zakwalifikowana do Programu w roku 2024 ma możliwość skorzystania z maksymalnie trzech procedur zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w trakcie realizacji całego Programu — wyjaśnia Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Wyboru podmiotu dokonano „mając na uwadze zasadę gospodarności wydatkowania środków publicznych. Zarząd Województwa Śląskiego podejmując decyzję o wyborze jednego podmiotu, kierował się najniższą ceną procedury zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem własnych gamet lub gamet dawcy", dodaje rzecznik Urzędu. Realizatora wyłoniono w styczniu, to InviMed w Katowicach.

Koszt jednej procedury waha się średnio od 10 000,00-12 000,00 zł. Uczestnikom Programu przysługuje możliwość dofinansowania maksymalnie trzech prób zabiegu IVF/ICSI w wysokości do 8 000,00 zł dla par z wykorzystaniem własnych gamet lub gamet dawcy oraz do 4 000,00 zł dla par z wykorzystaniem zarodka dawcy na każdą przeprowadzoną procedurę biotechnologiczną.

Na czym polega metoda in vitro?

To metoda, którą stosuje się, kiedy inne metody leczenia niepłodności nie przyniosły skutku. Leczenie tą metodą składa się z kilku etapów. Procedura zapłodnienia pozaustrojowego in vitro polega na połączeniu w warunkach laboratoryjnych gamety żeńskiej z męską.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule, który na nowiny.pl ukaże się jutro (11.02). Naszą specjalistką będzie dr n. med. Patrycja Sodowska – ginekolog-położnik, endokrynolog, Kierownik Medyczny InviMed Katowice.


Zobacz również:

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~To_sem_ja (37.248. * .23) 12.02.2024 09:09

Ciekawe, cóż to nie było "zgodne z regulaminem"... To, że "ekspertka" powinna się dokształcić? Ech, cenzura...

~Podzio (5.184. * .249) 12.02.2024 01:38

Tak to jest jak ludź chce byc Bogiem.

~Gadzina (195.189. * .128) 11.02.2024 13:34
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~ZróbToSam (46.204. * .154) 10.02.2024 21:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A te dzieci in vitro to się okazało w jednej klinice że tatusiem wszystkich pociech był jeden tatusiek pracownik a te tatuśki i mamuśki myśleli że to ich dzieło