Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowe autobusy w MZK i kilka nowinek technicznych - m.in. płatność kartą

Od kwietnia zmiany w zakresie taboru, usprawnienia w płaceniu za przejazd i poprawa bezpieczeństwa pasażerów.

Nowe autobusy w MZK i kilka nowinek technicznych - m.in. płatność kartąMZK
Od kwietnia w MZK zaplanowano nowinki techniczne, które poprawią bezpieczeństwo i zwiększą komfort pasażerów

Nowe autobusy w MZK i kilka nowinek technicznych - m.in. płatność kartą

Międzygminny Związek Komunikacyjny rozstrzygnął przetarg na obsługę komunikacji zbiorowej na trasach Czerwionki-Leszczyn, Pawłowic, Suszca, Żor i gmin ościennych. Liderem konsorcjum, które od kwietnia będzie realizować usługi, jest firma Kłosok.

Elektryki i nie tylko

Jeszcze tyko do grudnia wspomniany obszar działania MZK obsługiwać będą głównie autobusy spalinowe. Mimo, iż dysponują najniższym współczynnikiem emisji spalin szybko zostaną zastąpione pojazdami elektrycznymi i gazowymi. Na trasy wyjedzie 13 nowych autobusów, z czego 6 to elektryki. Choć umowa zakłada, że mają pojawić się w styczniu przyszłego roku, to już wiadomo, że pierwsze pojazdy bezemisyjne będą przewozić pasażerów MZK pół roku wcześniej. Uzupełnieniem taboru mają być także autobusy z napędem gazowym. Co ważne, w autobusach pojawią się kasowniki z możliwością płacenia za przejazd tradycyjną kartą bankomatową.

Jeszcze lepsza kontrola pojazdu na odległość

Kolejną nowością będzie najnowocześniejszy monitoring wizyjny. Pracownicy obsługi MZK i dyspozytorzy będą mogli śledzić na bieżąco to, co dzieje się we wnętrzu autobusu, a także zdalnie obserwować otoczenie pojazdu. Takie rozwiązanie pozwala śledzić na bieżąco sytuację na drodze poprzez połączenie się z kamerami zainstalowanymi w autobusie. Dyspozytor może sprawdzić na przykład, jakie niezależne okoliczności sprawiły, że autobus się spóźnił czy nie dojechał na przystanek. Krótko mówiąc, pojazd będzie mógł być stale kontrolowany.

Więcej informacji – lepszy rozkład jazdy

Dostosowanie rozkładów jazdy do realnych potrzeb ułatwi z kolei system automatycznego zliczania pasażerów, tzw. bramki zainstalowane przy drzwiach pojazdów. Rozwiązanie to pozwoli szybko reagować na przepełniony tabor, ale także ustalić odcinki kursów autobusowych z bardzo małą lub zerową liczbą pasażerów. Analiza danych pomoże stworzyć optymalny rozkład jazdy na danym obszarze działania MZK.

Po alkoholu nie ruszy

Autobusy będą wyposażone oczywiście w klimatyzację i udogodnienia dla niepełnosprawnych. Po raz pierwszy zastosowany zostanie natomiast system badania trzeźwości kierowców. Będą oni stale kontrolowani – nie tylko na początku kursu, ale także w trakcie jazdy. W momencie wykazania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy, silnik automatycznie się wyłączy.

Nowocześnie także na innych trasach

Nowe autobusy spalinowe o najniższej emisji spalin pojawią się już w marcu w Jastrzębiu-Zdroju. Jest również szansa na pojazdy elektryczne. Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafi już wniosek na dofinansowanie 10 takich maszyn, a także stacji do ich ładowania. Szacowany koszt inwestycji to blisko 40 mln zł.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~pasażerNostromo (89.64. * .141) 23.02.2024 20:26

~SJZ (89.77. * .42) wpisz sobie w google transportgzm i podepnij swoją kartę do systemu i możesz jeździć ile chcesz

~SJZ (89.77. * .42) 21.02.2024 17:34

Do ~niezależny:
Kolego to chyba Ty nie wiesz o czym mowa.
W Warszawie ZTM normalnie sprzedaje bilety i fakt, że można uiścić płatność za bilet kartą nie zmienia sytuacji.
W Londynie zamiast biletu uiszczasz opłatę za przejazd wykorzystując prywatną kartę płatniczą zbliżeniowo od razu na bramkach lub czytniku w autobusie. Na podstawie informacji gdzie kartę przyłożono na wejściu oraz na wyjściu z danego środka transportu naliczana jest opłata. Jest też pewnego rodzaju zabezpieczenie w sytuacji gdy ktoś odbije się tylko w jednym miejscu - odgórnie ustalone maxymalne stawki przewozu w zależności od tras / stref. Taki system jest mega wygodny, bo wystarczy, że masz ze sobą kartę płatniczą zbliżeniową lub telefon obsługujący płatności zbliżeniowe i nie musisz kupować żadnych biletów, szukać informacji gdzie, co jak i za ile. Po prostu wchodzisz, odbijasz się, wychodzisz i odbijasz się. Znasz z góry ile może Cię maksymalnie przejaz, bo jest po prostu limit.
Polecam się zapoznać jak wygląda sprawny transport -> Pay as you go TFL London

~niezależny (89.200. * .253) 21.02.2024 00:49

No to chyba dawno w Warszawie ktoś nie był...

~SJZ (89.77. * .42) 20.02.2024 15:18

Płatność kartą w taki sposób jak jest np. w Londynie? Jaki byłby cap dzienny i ile stref?
Nooo muszę przyznać, że to byłby hit bo nawet w Warszawie czy Krakowie nie potrafili wprowadzić tego typu rozliczeń - a mamy 2024 rok!