Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na domek z ogródkiem stać coraz mniej osób

Kilka dni temu media obiegła - raczej słabo zauważona - informacja o załamaniu rynku budowy domów jednorodzinnych. Wśród przyczyn wylicza się z jednej strony drożejące koszty robocizny i materiałów, a z drugiej strony wysokie stopy procentowe, które przekładają się na spadek zdolności kredytowej Polaków. Do tego dochodzą kolejne wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków.

Na domek z ogródkiem stać coraz mniej osóbFreepik
- Planowałem ogrzewać dom gazem, ale okazało się, że mogę wówczas nie otrzymać pozwolenia na użytkowanie, bo dom nie będzie spełniał wymogów - powiedział nam niedoszły inwestor. Zdjęcie ilustracyjne

Najgorszy wynik od 17 lat

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 r. Polacy rozpoczęli budowę niespełna 70 tys. domów jednorodzinnych. Jak wyliczają eksperci oznacza to, że na 1000 mieszkańców budowane były raptem dwa domy. To wynik najgorszy od 17 lat i niższy o jedną trzecią od poziomu z lat 2021, kiedy budownictwo przeżywało boom.

Przyczyny zmniejszającej się szansy Polaków na realizację marzeń o budowie domków są, zdaniem ekspertów, związane głównie z pandemią koronawirusa i napaścią Rosji na Ukrainę. Pandemia rozpoczęła się w Polsce w marcu 2020 r. Wydawałoby się, że już wtedy powinno nastąpić wstrzymanie planów budowlanych, związane z niepewnością tego co przyniesie przyszłość. Tymczasem rok później rozpoczął się prawdziwy boom budowlany. Nagle banki poluzowały wymogi dotyczące zdolności kredytowej. Wcześniej, choć stopy kredytowe były niskie, bo na poziomie 2-3%, to jednak banki wymagały sporego wkładu własnego, wynoszącego nawet 40% wartości inwestycji. Trudno też było o uzyskanie kredytu osobom na umowach cywilnoprawnych czy na jednoosobowej działalności gospodarczej.

Tymczasem w 2021 r. sytuacja uległa zmianie, tj. niskie stopy procentowe w połączeniu z lepszą dostępnością kredytów sprawiły, że Polacy zaczęli na dużą skalę budować domy - łącznie rozpoczęto 106 tys. prywatnych inwestycji w 2021 r. Ale dość szybko sprawy zaczęły się komplikować. Szybująca w górę inflacja zmusiła bank centralny do podnoszenia stóp. Kredyty stały się droższe. W dodatku pandemia poprzerywała łańcuchy dostaw i ceny materiałów budowalnych zaczęły również mocno szybować w górę, co z kolei jeszcze bardziej napędzało inflację.

W trzy lata koszt budowy domu wzrósł o ponad połowę

W lutym 2022 r. Rosja napadła na Ukrainę i z Polski zaczęli wyjeżdżać ukraińscy mężczyźni, którzy często pracowali do tej pory w branży budowlanej. Firmy budowlane nie były w stanie wywiązać się z wcześniej ustalonych terminów, a w dodatku zaczęły windować stawki za robociznę. Efekt? "W 2022 roku w warunkach dużej inflacji i zmiany polityki kredytowej rynek budowy domów spadł do najniższego poziomu od początku naszych notowań i zamknął rok poważnym kryzysem w tej branży. Spadek zamówień rok /roku wyniósł około -61%. Kolejny rok 2023 obnażył poważną zapaść na rynku budowy domów prywatnych - budowaliśmy o kolejne -30% domów mniej niż rok wcześniej." - informuje portal Wielkiebudowanie.pl. Ten sam portal w 2020 r. szacunkowy koszt budowy 1m2 gotowego domu wyceniał na 3936 zł, a w 2023 r. na... 6211 zł! Oznacza to wzrost o prawie 58% w ciągu trzech lat.

Obecnie koszty postawienia domu nadal rosną, jednak już nie w tak dużym tempie, jak wcześniej. "Po przeanalizowaniu różnych projektów domów jednorodzinnych o metrażu w przedziale 100 - 150 m2 możemy przyjąć, że średni koszt budowy domu w 2024 roku oscyluje w granicach od 6 500 do 8 000 zł za metr kwadratowy" - czytamy w portalu New-House, zajmującej się tematyką budowy domów jednorodzinnych. Przy czym niższe koszty dotyczą głównie prostych domów z poddaszem użytkowym zwieńczonych dwuspadowym dachem. Koszt da się obniżyć o około 10% jeśli zamiast generalnego wykonawcy postawimy na gospodarczy system budowy.

Mimo wyhamowania wzrostów cen branża budowlana na ten rok patrzy pesymistycznie i nie widzi szans, by był on jakoś znacząco lepszy niż ubiegły. "Głównym powodem jest brak tanich kredytów lub programów dla tego typu budownictwa" - ocenia portal Wielkiebudowanie.pl. Zwłaszcza, że obecnie oprocentowanie kredytów hipotecznych oscyluje w granicach 7-8%, a niepewność co do dalszych wzrostów cen jest spora, toteż potencjalni inwestorzy obawiają się, że nie podołają finansowo realizacji budowy domu.

Kłopot z ogrzewaniem

Przy czym do tego wszystkiego dochodzą jeszcze kolejne czynniki, o których eksperci nie wspominają, a których obawiają się inwestorzy, tj. kolejne zmiany w kwestii ogrzewania domów. - Mam działkę i choć poważnie myślałem o budowie, to na razie się wstrzymuję. Planowałem ogrzewać dom gazem, ale okazało się, że mogę wówczas nie otrzymać pozwolenia na użytkowanie, bo dom nie będzie spełniał wymogów - mówi nam niedoszły inwestor.

Tu wyjaśnijmy, że rzeczywiście przybywa nowo wybudowanych domów, które mają problem z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Bo są wyposażone w piece gazowe, ale nie mają żadnego odnawialnego źródła energii. Tymczasem z obowiązujących od 2021 r. warunków technicznych dla nowych domów (które weszły w życie w ślad za prawodawstwem unijnym) wynika, że zużycie energii nieodnawialnej w nowych domach nie może przekraczać rocznie 70 kWh na metr kwadratowy rocznie. Budynkowi, który ma ogrzewanie gazowe i nie ma żadnego innego źródła energii odnawialnej jest bardzo trudno się zmieścić w tym limicie. Takim źródłem może być pompa ciepła, ale może być też np. kominek.

- Patrząc na zmieniające się co chwilę przepisy, to pompa ciepła wydaje się najpewniejsza. Coraz częściej mówi się o wymogu zeroemisyjności budynków mieszkalnych - mówi nasz rozmówca. Jak dodaje, obecnie najpewniejsze byłoby zainstalowanie pompy ciepła, ale wraz z nią instalacji fotowoltaicznej. To jednak znacząco podniosłoby koszty inwestycji.

Tymczasem wybudowanie domu to jedno, a jego utrzymanie to już zupełnie inna sprawa. Sprawa problematyczna, biorąc pod uwagę zapowiadane podwyżki cen energii elektrycznej, która zasila pompy. Są to czynniki, których świadomy inwestor, zaciągający wysoki kredyt na budowę domu ze świadomością jego spłaty przez 20-30 lat, nie może nie brać pod uwagę. Być może po prostu coraz mniej osób będzie stać na realizację marzenia o własnym domku z ogrodem.

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Obywatelka25 (91.204. * .100) 26.02.2024 15:48

Ostatnio czytałam o developerze, który kupił mieszkanie 52 m2 i podzielił je na PIĘĆ mikromieszkań "dla rodzin" z których "największe" miało raptem 11,5 m2, pozostałe - mniej niż 9 m2 (a w ścianach instalacje). Podobnym wałem jest odwrócona hipoteka - czyli przejęcie mieszkania po śmierci seniora za wypłacenie ułamka wartości domu czy mieszkania w formie dodatku do emerytury. Wypłaci emerytowi 300-500 więcej do emerytury (minus "potracenia i opłaty"). Często zapisy w umowach są powiązane z testamentem, księgami wieczystymi. Po śmierci sprzeda z zyskiem a nawet jeszcze przed śmiercią obrzydzi, utrudni życie (odcinanie mediów, uciążliwi sąsiedzi) - tak żeby emeryt sam się wyprowadził (a przejmujący żeby nie musiał płacić). Gdzie prokuratura?

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 26.02.2024 06:45
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

do ~Quint23 (46.204. * .92)
"Co z tych domków jak za kilka lat zamkną jedyne dwie kopalnie w mieście czyli Borynie i Zofiówke (...) .Kto tu zostanie w mieście ?"
Tu zostaną wszyscy, bo w kopalniach pracują przede wszystkim mieszkańcy miast i gmin ościennych, zostawiając nam TYLKO szkody górnicze i hałdy. Wtedy nareszcie miasto odetchnie pełną piersią.

~perfektmen (89.77. * .8) 25.02.2024 17:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ceny to jeden problem, drugim jest unia europejska która ze wszystkich sił chce nam WSZYSTKO obrzydzić WSZYSTKO.

~Obywatelka25 (91.204. * .100) 22.02.2024 16:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kojec dla psa musi mieć minimum 9 m2 dla psa do 50 cm w kłębie a powyżej 65cm to 15m2. Takich patodeweloperów oraz flipperów którzy oferują takie mikromieszkania "dla rodzin" wpakować do takiej klitki (wraz z całą jego rodziną) na 20 lat. A flipperów obciążyć 99 procentowym podatkiem od zysku. Najlepiej jak widzisz ogłoszenia typu "młode małżeństwo kupi mieszkanie za gotówkę (nawet do remontu)" (jeszcze z "dziecięcym rysunkiem") - zrób jedną rzecz - zerwij ogłoszenie i wyrzuć do kosza (d e m otywatory.pl/5237539) albo podaj numer telefonu konsultantom fotowoltaiki - a numer łatwo sprawdzić (poszukajcie na forach). Takie ogłoszenia na portalach (d e motywatory.pl/5231192) powinny być z automatu zdejmowane. Gdzie UOKIK?

~ZmotoryzowanyPatrol (94.254. * .167) 22.02.2024 13:27
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jeśli kupisz np bilet na koncert lub mecz (którego nie potrzebujesz) i sprzedasz go później drożej - to podlegasz pod czyn karalny (art 133 KW). To dlaczego nie stosują tego paragrafu zwłaszcza pod flipperów, patodeweloperów i podobnych naciągaczy? Takim flipperom (spekulantom) powinna przyjrzeć się prokuratura a zwłaszcza Urząd Skarbowy. Również prawo budowlane powinno się zmienić - wprowadzić zakaz "wielofunkcyjnych" pomieszczeń o powierzchni mniejszej niż np 25 m2 - nie może być tak, że na powierzchni 10 m2 masz jednocześnie łazienkę z ubikacją, sypialnie, kuchnie i pokój.

~Tomik (81.200. * .164) 22.02.2024 07:24
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Tylko nie pompa ciepła, bo was zrujnuje finansowo przy tych podwyżkach cen energii, a FV też się nie opłaca bo autokonsumcja i sprzedaż prądu się na kalkuluje.
Pisząc inaczej im więcej będzie fotowoltaniki tym większe będą ceny energii .....ponieważ przychody do budżetu nie mogą z tego tytułu się zmniejszać ... więc im bardziej stajemy się samodzielni tym więcej będziemy płacić, aby kasa z podatków była nie mniejsza niż rok temu .....to trochę jak z bankiem zbożowym u Dyzmy ...

~MJ2 (89.200. * .253) 21.02.2024 23:36
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ruble, skoro tak robisz to źle. Dokup dodatkowy kubeł jeżeli masz z tym problem.
Mowa nienawiści to Twój sposób na byt?

~Obywatelka25 (91.204. * .100) 21.02.2024 16:20
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Podziękujmy za tą sytuację flipperom, patodeweloperom i banksterom, ostatnio było w sprzedaży "mieszkanie dla rodziny" (sic!) o powierzchni aż 10 m2 (!) - 2,8x3,6m za "jedyne", "skromne" 210 TYSIĘCY (!!!) - plus osobny garaż za "tylko" 110 tysięcy. Małe podziękowania należą się UE - za coraz bardziej wyśrubowane normy i wymagania które podnoszą cenę budowy.

~Quint23 (46.204. * .92) 21.02.2024 12:53
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Co z tych domków jak za kilka lat zamkną jedyne dwie kopalnie w mieście czyli Borynie i Zofiówke (Borynia jedyna która wykonuje zysk )Jas -mos koniec w przyszłym roku .Kto tu zostanie w mieście ?Podobna sytuacja była kilka lat temu w karvinie i okolicy tam do dzisiaj multum pustych domów i mieszkań których nikt nie chce kupić .

~Chore_ekooszołomy (185.120. * .6) 21.02.2024 11:50
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Za chwilę będzie trzeba instalować odpowiedznie filtry u wylotu jelita grubego żeby spełniać wymogi zerodebilności podczas puszczania bąków.

~Ruble (92.223. * .210) 21.02.2024 11:12
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Ludzie którzy kupują "domek z ogródkiem" pozostawiają dużo większy ślad węglowy od tych z bloków. Na dodatek swoje śmieci podrzucają do kontenerów w mieście, albo pozostawiają worki ze śmieciami w lesie.