Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Województwo śląskie nie kończy się na Mikołowie

Z Grzegorzem Wolnikiem - liderem listy Koalicji Obywatelskiej w naszym regionie - rozmawiamy o wyborach, marginalizacji naszego regionu we władzach województwa oraz protestach rolników.

Województwo śląskie nie kończy się na Mikołowie
Grzegorz Wolnik twierdzi, że województwo nie powinno kończyć się na Mikołowie i nasz region powinien mieć swojego reprezentanta w zarządzie.

- Ilu radnych możecie realnie wprowadzić do sejmiku w naszym okręgu?

- W tym okręgu powinniśmy zdobyć co najmniej trzy mandaty. Myślę, że jest taka tendencja, że Koalicja Obywatelska rośnie w siłę. Nasz wynik w tym okręgu powinien być znakomity tak jak w samym sejmiku. Większość sondaży wskazuje na to, że powinniśmy być największą grupą. Nie liczę na to, że zdobędziemy władzę jako sama Koalicja Obywatelska, ale my potrafimy się władzą dzielić. Przez lata współrządziliśmy z Lewicą, PSL-em, wcześniej z Ruchem Autonomii Śląska i nigdy nie było żadnych istotnych konfliktów czy rozdźwięków, żeby to doprowadzało do zmiany zarządu czy innych podobnych perturbacji. Na pewno sobie poradzimy. Już planujemy, jak będzie wyglądało województwo pod rządami Koalicji Obywatelskiej i koalicjanta.

- Samorządowcy z naszego regionu zwracają uwagę na brak należytej reprezentacji we władzach województwa. Przewagę w zarządzie ma północna część województwa śląskiego, a nasz region jest marginalizowany.

- Trudno się z tym do końca nie zgodzić. Wicemarszałka mieliśmy, kiedy rządziła Lewica i był to pan Marian Jarosz z Jastrzębia-Zdroju, a później w zasadzie ja byłem przewodniczącym sejmiku, ale chodzi nam wszystkim o funkcję w zarządzie (był jeszcze Wojciech Kałuża z Żor, a na początku obecnej kadencji, na krótko, również Michał Woś z Raciborza - red.). Wiem, że samorządowcy lokalni czynią pewne lobbingi, co nie jest niczym nagannym, żeby województwo - może powiem ostro - ale nie kończyło się na Mikołowie.

- Marszałek Jakub Chełstowski zapowiedział, że nie będzie marszałkiem. Są spekulacje, kim w takim razie zostanie. Na giełdzie nazwisk przewija się pana nazwisko jako potencjalnego marszałka. Jak pan odnosi się do tego?

- Byłbym ostrożny. Najczęściej takie spekulacje prowadzą do spalenia kandydata. Będziemy raczej dążyli do powrotu pana Wojciecha Saługi na stanowisko marszałka, bo ma doświadczenie i nie będzie musiał się uczyć województwa od początku. Nie wykluczam, że może zawalczymy...

- Czyli znowu Jaworzno (Wojciech Saługa i Jakub Chełstowski wywodzą się z Jaworzna).

- Tak, ale musimy to jeszcze przegadać. Jaworzno jest miastem jak każde inne. Dobrze by było, żeby ktoś z tej części województwa w zarządzie się znalazł. Myślę, że jest to niezbędne.

- W poprzednich wyborach lokomotywą listy KO był... Pamięta pan?

- Pamiętam i to mnie boli. Słyszałem, że tym razem ma być również lokomotywą wyborczą z PiS-u.

- Powiedzmy głośno o kim mowa.

- Mówimy o Wojciechu Kałuży. Nie wiem, jakie tam są kulisy, ale słyszałem, że Wojciech Kałuża, czyli człowiek, który "sprzedał się" za pensję 80 tys. zł w JSW, a wcześniej za inne apanaże, ma otwierać listę PiS do sejmiku. To był fatalny incydent. Taki układ list, jaki jest obecnie w Koalicji Obywatelskiej, ma nas przed tym zabezpieczyć. Mamy tutaj ludzi, którzy mają swój kręgosłup. Ci działacze, którzy są członkami Platformy Obywatelskiej przeszli wszystkie próby naciągania, kuszenia stanowiskami itd. Jestem przekonany, że nie będzie żadnego pęknięcia.

- W ostatnich tygodniach region żyje protestami rolników. Mówiąc "Śląsk" myślimy o przemyśle, kopalniach, ale w tej części województwa rolnictwo odgrywa istotną rolę. Gospodarzy jest wielu, a ich możliwości konkurowania z wielkimi koncernami z Ukrainy, czy w ogóle prowadzenie działalności poprzez zmniejszenie areałów, co wymusza Zielony Ład, będzie utrudnione.

- Problem jest duży. Myślę, że problem jest też wzmacniany i nagłaśniany przez agentów Putina. Widać wyraźnie, że są tam tego typu wpływy. Mieliśmy tutaj dramatyczny przykład transparentu wzywającego Putina do zrobienia porządku. Myślę, że to jest akcent odosobniony, ale jest problem.

- To był jeden z kilkuset transparentów. Nie stawiajmy pod znakiem zapytania intencji protestujących z powodu pojedynczego wybryku.

- Absolutnie nie mam zamiaru tego czynić, ale to jest takie memento. Nie możemy tego nie zauważać. Myślę, że Unia Europejska zbyt lekceważąco podeszła do kwestii Zielonego Ładu, ale przypomnę również, kto jest komisarzem do spraw rolnictwa i kto jeszcze dwa lata temu zachwalał Zielony Ład (komisarzem jest Janusz Wojciechowski z PiS). My musimy z jednej strony dać Ukraińcom możliwość normalnego sprzedawania swoich towarów. Druga sprawa, my też sprzedajemy wiele produktów na Ukrainę, więc żebyśmy przypadkiem nie wylali dziecka z kąpielą. To się może odbyć na producentach naszego nabiału. Producenci zbóż wygrają, a przegrają producenci trzody, mleka et cetera. Trzeba usiąść, rozmawiać. Jestem przekonany, że nasz rząd usiądzie do rozmów z przedstawicielami Ukrainy oraz Unii Europejskiej i dojdziemy do jakiegoś kompromisu. Myślę, że pewna ochrona Ukraińcom się należy, jeśli chodzi o ich towary. My też mieliśmy okres przejściowy, wchodząc do Unii Europejskiej, więc bądźmy sprawiedliwi.


Zobacz również:

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~To_sem_ja (37.248. * .15) 03.03.2024 11:58
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~MojeMiasto (31.61. * .101) 03.03.2024 09:02

Mamy wspaniałe miasto, bo mamy wspaniałego gospodarza. I mam nadzieję, że się to nie zmieni!!

~JastrzębieZdrój (46.204. * .114) 01.03.2024 07:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dzięki za zacofanie cywilizacyjne,za POgardę dla normalnych Polaków i za brak KOleji od 21 lat!!
Pytamy się kiedy przestaniecie nas gnębić sługusy Niemiec i Ukrainy z centralą w Brukseli.

~dumnyzmiasta (188.137. * .64) 29.02.2024 20:32
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wolnik to świetny radny, bardzo ambitny, zawsze walczący o interes południa województwa. Ostatnio zabłysnął silnym lobbingiem na rzecz przywrócenia pociągów z Rybnika do Gliwic i prawdopodobnie mają jeszcze w tym roku wrócić po ponad 20 latach. Walczy też o wydłużenie zatłoczonych składów na trasie Katowice-Wodzisław-Bohumin. Wcześniej dzięki jego zaangażowaniu przywrócono połączenia Kolei Śląskich do Bohumina. Dzięki Wolnikowi sporo środków unijnych trafiło do nas. Wolnik dba też o interesy szpitali wojewódzkich w naszym regionie oraz drogi wojewódzkie. To dzięki niemu udało się wyremontować drogę Wodzisław-Jastrzębie, a niedawno załatwił 90 mln na DW925 Rybnik-Orzesze-Bytom.

@vviesniak - Rybnik ma największy potencjał wyborczy i bardziej aktywnych mieszkańców, duże przedsiębiorstwa, lobbystów. Miasto + powiat 200 tysięcy ludzi! Rybnik w naszym regionie odpowiada za największe PKB i odprowadza do budżetu państwa największe podatki. Nie dziw się, że ma najwięcej do powiedzenia i ma najwięcej przedstawicieli.

~wtf (46.223. * .219) 29.02.2024 17:44

Aha, zapomniałem dodać: A opolskie zaczyna się w Kietrzu, co nie!?

~wtf (46.223. * .219) 29.02.2024 17:43

Województwo śląskie kończy się na Raciborzu. Taka metafora...

~vviesniak (46.134. * .243) 29.02.2024 17:00
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Nie kończy się na Mikołowie, ale jak się będzie kończyć na Rybniku to już będzie OK, prawda panie Wolnik? Myślenie rybnikersa, jak Rybnik ma, to cały "region rybnicki" jak to nazywacie, winien być zadowolony. Dalej wybierajmy do reprezentowania całego regionu rybnikersów, "żeby było tak jak było".

~To_sem_ja (37.248. * .81) 29.02.2024 12:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zasada jest prosta: umiesz liczyć, licz na siebie. Czyli potrzebny gospodarz a nie PR przy montażu kolejnych doniczek na betonie...
Pokazujcie też inne komitety i kandydatów (poza nepotyzmem peło).

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 29.02.2024 10:42
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Towarzystwo wzajemnej adoracji.
Śliscy faceci, którym źle z oczy patrzy.
Ich pęd do koryta i parcie na szkło są żałosne.

~Ja11 (31.0. * .241) 29.02.2024 08:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wielokrotnie pisałem że z punktu widzenia Katowic wszystko kończy się na Mikołowie. Natomiast nawiedzeni uważali że jakieś miasteczko z naszego rejonu jest metropolią i jest bardzo szanowane. Niestety znam dobrze punkt widzenia Katowic czy też władz wojewódzkich.