Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O tym, że ograniczenia nie istnieją przekonują Szerpowie Nadziei [WIDEO]

Jak można przekonać młodych ludzi, że nie istnieją bariery, aby realizować swoje marzenia, nawet wtedy, kiedy ciężka choroba utrudnia postawienie kilku kroków? Zdobycie Kościelca w Tatrach wydaje się być przedsięwzięciem karkołomnym, a jednak możliwym. Wszystko dzięki wolontariuszom znanym jako Szerpowie Nadziei.

O tym, że ograniczenia nie istnieją przekonują Szerpowie Nadziei [WIDEO]
Szerpowie Nadziei spełniają marzenia o zdobywaniu tatrzańskich szczytów przez niepełnosprawnych. Fot. Szerpowie Nadziei / Facebook

Ograniczenia nie istnieją - przekonują Szerpowie Nadziei

O tym, że naprawdę wiele jest możliwe i można realizować marzenia, przezwyciężać swoje obawy, opowiadał w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju Krzysztof Sobczyk, lider grupy Szerpowie Nadziei. Przekonywał młodzież, że ma ona dokładnie takie same marzenia, jak osoby z niepełnosprawnościami. Szerpowie Nadziei umożliwiają im zdobycie tatrzańskich szczytów i sprawiają, że ich „skarby” czują się szczęśliwe i wierzą, że mimo trudności mogą wiele osiągnąć.

Młodzież z zainteresowaniem słuchała opowieści o Szerpach Nadziei. Fot. KaBa

Wszystko zaczęło się od Maćka 

Geneza Szerpów sięga 2020 roku, kiedy jeden z jastrzębskich harcerzy Maciek Skowronek, mający czterokończynowe dziecięce porażenie mózgowe, zapragnął wejść na Tarnicę w Bieszczadach. Został tam wniesiony na plecach kolegów z drużyny. Później Maciek pomyślał o Giewoncie i tak to się zaczęło.

- Szerpowie Nadziei spełniają marzenia osób z niepełnosprawnościami o wędrówkach w górach wysokich, jakimi są Tatry. Nasz projekt zachęca też, aby inaczej spojrzeć na właśnie takich ludzi, którzy są przecież tacy sami, jak my. Nie bójmy się podchodzić do niepełnosprawnych, porozmawiać z nimi, zapytać, czy czegoś nie potrzebują. Powinniśmy pomóc, kiedy próg czy schody są przeszkodą dla wózka. Zachęcamy też młodzież już w wieku 12-13 lat do udziału w naszym projekcie. Pole działalności jest szerokie i każdy znajdzie odpowiednią dla siebie aktywność - mówił Krzysztof Sobczyk.  

Na pomysł, aby przybliżyć uczniom „Korfantego” działalność Szerpów Nadziei wpadła pedagog szkolna Renata Wiśniak.

- Tak jak powiedział pan Sobczyk, celem spotkania było pokazanie, że nie ma tak naprawdę różnic pomiędzy osobami niepełnosprawnymi a resztą społeczeństwa. Tak samo przeżywamy, odczuwamy, mamy swoje marzenia i plany. Podobnie jesteśmy ciekawi otaczającego świata i chcemy go poznawać. Dzięki wolontariuszom z Szerpów Nadziei wiele marzeń o dotarciu na tatrzańskie szczyty może być zrealizowanych i ta działalność, ten trud zasługuje na jak największy szacunek – mówiła pedagog.

Aktualnie trwa nabór do Szerpów Nadziei. Osoby zainteresowane mogą zgłosić swoją kandydaturę za pośrednictwem profilu na portalu Facebook.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ryl (46.134. * .8) 01.03.2024 21:34

Jak Ja szanuję takich Ludzi...
Ludzi przez duże L.

~Jagna (79.184. * .48) 01.03.2024 09:50

Niskie ukłony.

~bnrt (188.137. * .108) 01.03.2024 05:55

Podziwiam choć smutne że takie akcje można robić, a po mieście trudno z niepelnosprawnym w wózku przejechać...