Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wakacje kredytowe zostają. Premier Tusk: To najważniejsza informacja dnia

Premier Donald Tusk ogłosił decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych. Zgodnie z projektem możliwe będzie skorzystanie z niego, gdy miesięczna rata przewyższy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Teraz projekt ustawy trafi do prac w Sejmie. Tusk decyzję nazwał jako najważniejszą informację dnia dla sporej grupy rodaków.

Wakacje kredytowe zostają. Premier Tusk: To najważniejsza informacja dnia
- Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych - to jest chyba najważniejsza informacja dnia dla sporej grupy naszych rodaków. Chodzi o wsparcie tych, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom - powiedział premier Donald Tusk.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, przedłożony przez Ministra Finansów.

- Rząd pomoże osobom, które posiadają kredyt hipoteczny w złotówkach i przedłuży tzw. wakacje kredytowe na 2024 rok. Nowe rozwiązania przewidują możliwość zawieszenia spłaty raty w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca, zaś w przypadku kolejnych kwartałów – jeden miesiąc w każdym kwartale. Zwiększy się także wsparcie dla kredytobiorców - informuje Kancelaria Premiera.

Najważniejsze rozwiązania:

  • Wakacje kredytowe zostaną przedłużone na 2024 rok. Będzie można z nich skorzystać w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca oraz w przypadku kolejnych kwartałów – jeden miesiąc w każdym kwartale.
  • Wprowadzone zostanie kryterium, zgodnie z którym zawieszenie spłaty kredytu będzie możliwe, jeżeli wartość kredytu nie przekracza 1,2 mln zł. Wymagany będzie także minimalny stosunek raty kredytu mieszkaniowego do dochodu. Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać, jeśli rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące albo jeśli kredytobiorca ma na utrzymaniu co najmniej troje dzieci (na dzień złożenia wniosku).
  • Zwiększy się pomoc dla kredytobiorców. Podniesiona zostanie wartość maksymalnego wsparcia – z 2 tys. zł do 3 tys. zł. Wydłużony zostanie okres pomocy – z 36 miesięcy do 40 miesięcy. Dłuższy będzie okres zwrotu wsparcia lub pożyczki – 200 rat zamiast 144. Zaś maksymalna wysokość pożyczki na spłatę zadłużenia będzie wynosić 120 tys. zł.
  • Łatwiej, jak twierdzi kancelaria, będzie można skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). O pomoc z FWK będą mogli ubiegać się ci kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej (również kredytobiorcy walutowi), u których rata przekracza 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Obecnie wskaźnik ten wynosi 50 proc.
  • Zwiększy się także kwota dochodu, która umożliwia uzyskania wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia. Ze wsparcia FWK będzie można skorzystać, jeżeli miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie będzie przekraczał 2,5-krotności kryteriów, które określone są w ustawie o pomocy społecznej. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego będzie to 1940 zł (dotychczas 1552 zł), a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego – 1500 zł (dotychczas 1200 zł), pomnożone przez liczbę członków gospodarstwa.

Ludzie

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Marekke12 (185.220. * .86) 06.03.2024 12:53

Do ~RudyPsiak nie obchodzi mnie z jakiego ramienia działa Pani Anna Hetman ani z jakiej partii jest. Jest wspaniałą osobą, wspaniałym człowiekiem i świetnie zarządza naszym Jastrzębiem. Tyle mi wystarczy!

~Pył (89.25. * .86) 06.03.2024 07:49
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~goscc (5.184. * .93) 05.03.2024 23:55

A ja czekam az bedzie tak drogo ze wam tusek bokiem wyjdzie,tylko ucierpia wszyscy

~Ryl (46.134. * .45) 05.03.2024 20:01

Wymyśl coś swojego chyży, za twoich czasów na nic nie było piniendzy. Budżet jest o 20mld większy niż za czasów PiS, ale to za PiS było drogo. Rozdawnictwo było, a teraz nie ma na nic, oprócz uzbeckich emerytur. Dzieciom zabrałeś laptopy, żeby ubekom podnieść emerytury. Nie wspomnę już o ilości ministrów w twoim antypolskim rządzie.

~RudyPsiak (188.146. * .40) 05.03.2024 19:32

Co na to Anna Hetman z PO??
No i Wojciech Marcol,kóry z PiSu przechodzi pod skrzydełka pani Anny Hetman?

~To_sem_ja (37.248. * .31) 05.03.2024 19:19

Hehe, dostaniesz po kieszeni od czerwonej ojro-mafii, to zapomnisz o ośmiu gwiadkach...
Powtórzę: niestety za głupotę wyborców odpowiedzialność zbiorowa.

~Adasiek (195.238. * .214) 05.03.2024 18:35

Lepsza taka demokracja niż pisowski komunizm i ciemnota.

right 05.03.2024 18:23

Energia w góre o 60%.
Dziękujemy herr Tusk.

~Tuskowicz (89.200. * .30) 05.03.2024 17:27

A jednak VAT na żywność rośnie o 5 % od kwietnia. Chcieli Tuska to niech lemingi płacą

~do_trolla_nizej (93.179. * .78) 05.03.2024 16:47
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

co ci ksiądz mówi przy spowiedzi jak mu mówisz, że na nowinach kłamiesz i hejtujesz ???
bo ty taki uczciwy i prawicowy jesteś.....więc pewnie spowiadasz się z kłamstw

~100_kłamstw_Tuska (89.200. * .21) 05.03.2024 16:30

Jak już tak piszecie to napiszcie Tusk podnosi VAT na żywność od kwietnia, Wszystko w sklepach zdrożeje