Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kryminalni z Jastrzębia zlikwidowali magazyn narkotyków w Żorach, zatrzymali dwie osoby

Kolejne celne uderzenie jastrzębskich policjantów w przestępczość narkotykową. Zatrzymano dwie osoby, które wprowadzały na rynek znaczne ilości substancji zabronionych - to Kacper S. z Jastrzębia-Zdroju i Renata J. z Żor. W mieszkaniu kobiety znajdował się magazyn, z zabezpieczonych środków psychoaktywnych można było przygotować ponad 11 tysięcy działek dilerskich.

Kryminalni z Jastrzębia zlikwidowali magazyn narkotyków w Żorach, zatrzymali dwie osobyKMP Jastrzębie-Zdrój
Zatrzymanej mieszkance Żor grozi do 12 lat więzienia, 28-latkowi z Jastrzębia do 18 lat kary.

Magazyn w mieszkaniu 49-latki z Żor

Jastrzębscy kryminalni skutecznie tropią przestępców narkotykowych. W tym tygodniu zatrzymali kolejne dwie osoby, które wprowadzały na rynek znaczne ilości narkotyków. To 49-letnia Renata J. z Żor, która usłyszała zarzuty zagrożone karą 12-letniego więzienia i 28-letni Kacper S. z Jastrzębia-Zdroju, któremu za działanie w ramach multirecydywy grozi do 18 lat za kratami.

Zatrzymań dokonano na podstawie ustaleń śledczych, z których wynikało, że w mieszkaniu kobiety znajdują się narkotyki, które odsprzedaje w większych ilościach. Solidne dowody znalezione w mieszkaniu kobiety potwierdziły przypuszczenia policji.

- Jastrzębscy mundurowi zabezpieczyli w mieszkaniu środki psychoaktywne, z których można było przygotować ponad 11 tysięcy działek dilerskich oraz przeszło 200 porcji marihuany - przekazuje oficer prasowa jednostki, st. asp. Halina Semik.

Zatrzymana 49-latka trafiła do policyjnej celi, a następnie została doprowadzona do jastrzębskiej prokuratury, gdzie usłyszała zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. Na wniosek śledczych oraz prokuratora, sąd zdecydował o jej tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. Na tym jednak sprawa się nie zakończyła.

ciąg dalszy pod zdjęciem

Zatrzymana Renata J. została przesłuchana przez jastrzębskich śledczych. Trafiła do aresztu tymczasowego. / fot. KMP Jastrzębie-Zdrój

Kacper S. nie skorzystał z szansy

Kryminalni prowadzili dalsze czynności. Ustalili, że w zakazane substancje Renatę J. w substancje psychoaktywne miał zaopatrywać 28-letni jastrzębianin. Kacper S. został zatrzymany i przesłuchany we wtorek (13.03.). Usłyszał zarzut handlu narkotykami w znacznej ilości, na dzień dzisiejszy to około 10 kilogramów. Decyzją sądu mężczyzna został osadzony na 3 miesiące w tymczasowym areszcie.

Podstawowe zagrożenie karą za ten zarzut to 12 lat, 28-latkowi grozić będzie jednak 18-letnie więzienie, działał bowiem w tzw. multirecydywie. Okazuje się, że na początku tego roku Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju skierowała przeciwko jastrzębianinowi do Sądu Okręgowego w Rybniku akt oskarżenia w podobnej sprawie.

- Zarzucono mu sprzedaż narkotyków w postaci nowej substancji psychotropowej alfa oraz marihuany w łącznej ilości kilkunastu kilogramów. Postawiono mu również zarzut przemytu z zagranicy - wyjaśnia prokurator Arkadiusz Kwapiński.

Kacper S. w tamtej sprawie początkowo został osadzony w areszcie tymczasowym, jednak w trakcie śledztwa zmieniono środek wolnościowy na dozór policyjny. Kiedy został zwolniony z aresztu, wrócił do handlu narkotykami.

- W ciągu paru miesięcy ponownie rozwinął proceder i jak wykazują ustalenia śledczych, wprowadził na rynek kolejne 10 kilogramów substancji psychotropowych. Z tej działalności uczynił sobie stałe źródło dochodu - dodaje jastrzębski prokurator Arkadiusz Kwapiński. 

Sprawa, jak przyznają śledczy, ma charakter rozwojowy, niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Alfa - toksyczna i szybko uzależnia

Alfa to silnie uzależniająca substancja, która na każdego może zadziałać w inny sposób. Zachowanie osób znajdujących się pod wpływem tego środka często jest nieprzewidywalne, pozbawia osoby kontroli nad tym, co się dzieje. Silnie wyniszcza organizm.

- Związek jest analogiem substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP (grupa II-P). Ze względu m.in. na opóźnione działanie w porównaniu do ww. α-PVP, substancja α-PHiP stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci. Stosowana samodzielnie, jak i w skojarzeniu z innymi substancjami α-PHiP była przyczyną poważnych zatruć, a nawet zgonów - ostrzega GIS.

U osoby po zażyciu α-PHiP mogą wystąpić:

  • nadmierne pobudzenie,
  • halucynacje, urojenia, psychozy,
  • bezsenność,
  • brak łaknienia i pragnienia, nudności, światłowstręt, szczękościsk,
  • zaburzenia pracy serca (arytmie), przyśpieszenie pracy serca (tachykardia), zwężenie naczyń krwionośnych (wazokonstrukcja), podwyższenie ciśnienia tętniczego, ból w klatce piersiowej,
  • problemy z oddychaniem, duszność, zgon.

Jak podkreśla GIS, efekty psychotropowe tych substancji są krótkotrwałe. Osoby je zażywające biorą kolejne dawki co znacznie zwiększa ryzyko przedawkowania i śmierci.

Takie produkty są oferowane w postaci m.in. proszku, kryształów, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia. Nie posiadają gwarancji składu i ilości substancji czynnej, co istotne, mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów.

W skład dopalaczy wchodzą m.in. pestycydy. Substancje te, stosowane głównie do zwalczania szkodników w uprawach roślin, kiedy dostaną się do organizmu ludzkiego powodują wiele dolegliwości. Częstym składnikiem dopalaczy jest również ołów, jeden z najbardziej toksycznych metali ciężkich, który kumuluje się w organizmie - w kościach, nerkach, mózgu.

Więcej:

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gadzina (94.232. * .135) 17.03.2024 21:56
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Mariiio (46.204. * .105) 16.03.2024 10:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Brawo kryminalni.Szacun

~StepelBlunis (188.137. * .55) 15.03.2024 20:32

Fajnie by było gdyby Kryminalni z innej parafii sprawdzili lokal na ul.B.Chrobtego w Wodzisławiu Śląskim czy tam przypadkiem narkotyków dziewczyna do piwa nie dosypują to tam gdzie zawsze ten starszy pan w pomarańczowej kamizelce za 50 zł w soboty autka na parkingu ustawiał