Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wielkanocne dzwony. Posłuchaj opowieści o jastrzębskiej kolekcji dzwonków [WIDEO]

W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne i milkną kościelne dzwony, aby odezwać się w dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Warto, właśnie w tym szczególnym czasie, posłuchać opowieści o jastrzębskiej kolekcji dzwonków. Również i one nawiązują do tego świątecznego czasu.

Wielkanocne dzwony. Posłuchaj opowieści o jastrzębskiej kolekcji dzwonków [WIDEO]
Krzysztof Zagaja prowadzi największą kolekcję dzwonków na świecie. Fot. KaBa

Pan Krzysztof Zagaja to znany, nie tylko w Jastrzębiu-Zdroju, pasjonat dzwonków. Jego kolekcja uważana jest za największą na świecie, a przynajmniej nic nie wiadomo, aby gdzieś istniała większa. Każdy, nawet najmniejszy eksponat, nawiązuje do chrześcijaństwa. Na wielu z nich są wygrawerowane krzyże, na innych symbole ewangelistów. 

W ten barwny świat dzwonów, dzwonków i dzwoneczków przenosi nas pan Krzysztof. Przekonuje, że chociaż czasami miały one prozaiczne zastosowanie, nosiły je zwierzęta, to jednak w każdym z nich kryje się cząstka misterium.

Rozmowa nagrana w czasie jastrzębskiego Jarmarku Wielkanocnego 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~błazenada (46.204. * .72) 28.03.2024 14:27

Szalejąca drożyzna ludzie dostali powiadomienia z taurona że od 1 sierpnia cena prądu w górę 100% a władza proponuje słuchać dzwonki …