Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak Unia Europejska ma wpływ na życie ludzi? [ZDJĘCIA]

Wybory do Parlamentu Europejskiego już w czerwcu. Tymczasem młodzież jastrzębskich szkół średnich, tuż przed Wielkanocą, wzięła udział w warsztatach poświęconych wspólnocie europejskiej, które odbyły się w Warszawie. Było ciekawie, emocjonująco i inspirująco.

Jak Unia Europejska ma wpływ na życie ludzi? [ZDJĘCIA]
Młodzi ludzie są świadomymi obywatelami Unii Europejskiej. Fot. Fundacją Civis Polonus

Brak roamingu to nie wszystko

Zniesienie opłaty roamingowej, wprowadzenie uniwersalnej ładowarki do telefonów komórkowych czy wymiana międzynarodowa młodzieży w ramach programu Erasmus – to tylko kilka benefitów, z których korzystają - szczególnie młodzi - mieszkańcy Unii Europejskiej. O tych i innych aspektach związanych ze wspólnotą europejską rozmawiała w Warszawie młodzież jastrzębskich szkół.

Uczniowie: ZS nr 2, ZS nr 6, III LO i Zespołu Szkół Techniczno-Branżowych oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta złożyli wizytę w Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce, mieszczącym się w stolicy. Wyjazd był zorganizowany przy współpracy z Fundacją Civis Polonus oraz Urzędem Miasta Jastrzębie-Zdrój. Koordynatorką przedsięwzięcia była Agata Piotrkowska, Pełnomocniczka do spraw Polityki Młodzieżowej Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój. W spotkaniu wzięła udział również prezydent Anna Hetman podkreślając, jak wiele inwestycji i przedsięwzięć jest realizowanych w naszym mieście dzięki środkom unijnym.

Spotkania z Europą i ważne pytania

Zajęcia odbyły się w Centrum Multimedialnym Europa Experience – Spotkania z Europą. Właśnie tam młodzież zmierzyła się z pytaniami: Jak młodzi ludzie mogą wpływać na politykę europejską? Czym właściwie zajmuje się Parlament Europejski? Czy warto głosować w wyborach europejskich? Co to jest Europejska Inicjatywa Obywatelska? O merytoryczną podstawę omawianych kwestii zadbały ekspertki: dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene - naukowczyni i adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Aleksandra Polak - specjalistka w zakresie europejskiej polityki równości płci i zaangażowania kobiet w europejską politykę.

Warsztaty dotyczyły również wartości, które legły u podstaw Unii Europejskiej. Uczniowie wybierali: „wolność”, „różnorodność”, „badania naukowe” „sprawczość”, „równość”, „odpowiedzialność”.

Wolność to fundament Unii Europejskiej

- Wybrałam wolność, dlatego że bez niej nie wyobrażam sobie życia. To podstawa, aby móc decydować o tym, jak się żyje, jakie wartości się wyznaje, co jest dla człowieka ważne. Nie zawsze Polska była wolna, a więc doceńmy, to co mamy - mówiła Wiktoria, uczennica ZS Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju.

Warsztaty w Centrum Multimedialnym Europa Experience to nie tylko wykłady. Wiele emocji dostarczył quiz na temat wspólnoty europejskiej. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą i refleksem.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w naszym kraju odbędą się 9 czerwca. Jastrzębska młodzież już wie, jak wiele od nich zależy i jak polityka prowadzona przez UE ma wpływ na życie ludzi. Teraz trzeba tylko dokonać mądrego wyboru.

27 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~To_sem_ja (37.248. * .28) 02.04.2024 11:50

Dokładnie. Uniokraci uwielbiają zasłaniać się demokracją itp. hasełkami. Ale nie odpowiadają bezpośrednio przed wyborcami. A nawet chcą znieść zasadę jednomyślności i stworzyć nowy zsrr tylko tym razem zsse...
G: "Technokraci w demokratycznym kostiumie. Kilka słów o tyranii unijnej władzy".
ue nam nie jest potrzebna. Waluta ue nam nie jest potrzebna. Być może układ z Schengen mógłby zostać. I obecność w nato (choć, jak uczy historia, nie gwarantuje to bezpieczeństwa).
Powinniśmy bardziej współdziałać w Grupie Wyszehradzkiej, jako przeciwwaga monopolizmu Niemiec... - ale na tę chwilę naród, m.in. przez przejęte media, jest zbyt ogłupiony i zniewolony...

~do_nizej (188.137. * .26) 02.04.2024 08:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie możemy posiadać systemu energetycznego składającego się ze źródeł energii jakie uważamy za korzystne dla nas. Nie możemy mieć na stacjach benzynowych paliwa E5? To takie dwa losowe przykłady. Jest takich przykładów mnóstwo.

~PiSniedziękuję (188.137. * .64) 01.04.2024 22:15
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@takaprawda w czym straciliśmy suwerenność? Czy to nie jakaś głupia nowomowa PiSowców? Mamy własne państwo, armię, język, walutę, granice, ustrój, rząd, parlament, reprezentantów w europarlamencie itd. Własnej suwerenności nie ma Białoruś...

~robak2 (172.99. * .183) 01.04.2024 21:15
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~takaprawda (188.137. * .125) 01.04.2024 20:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@Aleksanderr poczytaj historię XX wieku. Przed II wojną światową mieliśmy pakt o nieagresji z Rosją i Niemcami oraz sojusze z zachodem. Żadna z tych umów nic nam nie dała. Najpierw nas napadli Niemcy i wymordowali na terenie Polski 6 milionów naszych rodaków a po wojnie sowieci zabrali nam na 50 lat suwerenność. Teraz powoli tracimy suwerenność na rzecz eurokołchozu.

~To_sem_ja (37.248. * .26) 01.04.2024 20:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Trzeba jak najszybciej opuścić ojro-kołchoz. Chociażby z powodu postępującej cenzury...
O innych powodach powoli nie będzie wolno pisać...

~GeorgRuptawa (188.147. * .190) 01.04.2024 18:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Rusy i Szwaby będą zawsze naszymi prześladowcami trzeba bacznie ich pilnować !

~Ganor (37.47. * .106) 01.04.2024 18:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Największe tęczowe lobby jest w Watykanie. Z EU są jakieś korzyści. Z konkordatu Polska nie ma ani jednej korzyści. Jeśli rozwiązywać umowy międzynarodowe to w pierwszej kolejności konkordat.

~To_sem_ja (37.248. * .14) 01.04.2024 16:46
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Do_POniżej (46.134. * .159) 01.04.2024 15:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dlaczego tęczowe uśmiechnięte lewactwo usuwa niewygodne, ale prawdziwe komentarze?

~Do_POniżej (37.47. * .67) 01.04.2024 13:15
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Aleksanderr (46.134. * .30) 01.04.2024 12:16
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Nie wiadomo czy to ruskie trolle czy ludzie głupi krytykują Unię Europejską. Wbijcie sobie do głowy, że przy naszym położeniu geograficznym pomiędzy Rosją i jej strefą wpływów oraz UE, nie ma i nie będzie pełnej suwerenności. Każdy myslacy człowiek wybierze Zachód, jaki by nie był...Lepsze to niż ruski mir - jaki jest, spójrzcie na Ukrainę.. Spieszno Wam do grobu czy rosyjskich łagrów? Albo na wojnę. Nie będą się pytać czy chcecie iść. Przyjdzie żandarmeria i pod lufą weźmie was w kamasze. Naprawdę proszę pomyśleć, a nie wypisywać idiotyzmy. Naszym.politycznym kierunkiem jest Zachód, ze wszystkimi swoimi wadami, ale Zachód.

~To_sem_ja (37.248. * .21) 01.04.2024 10:03
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pewnie jedno i drugie...

~Hardy@12 (89.64. * .109) 01.04.2024 10:00
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~To_sem_ja (37.248. * .21) 01.04.2024 09:54
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~TępyTenNaród (91.230. * .38) 01.04.2024 09:35
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Gibon (46.204. * .29) 01.04.2024 08:53
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~op (91.192. * .86) 01.04.2024 08:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~kulturalny-zapomniales dopisac-,,To wszystko w dzisiejszych Faktach TVN-u,zapraszamy na jutrzejsza dawke propagandy dla naiwnych

~To_sem_ja (37.248. * .10) 31.03.2024 23:01
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~kulturalny2 (188.137. * .64) 31.03.2024 21:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Bez Unii Europejskiej nie ma dopłat do likwidacji pieców, nie ma nowoczesnych technologii w firmach, nie ma remontów linii kolejowych, dróg i budowy autostrad i obwodnic. Bez unii nie byłoby wspólnego rynku oraz otwarcia się technologicznego na Polskę i otwarcia importu dla polskich towarów. Bez unii nie byłoby niskiego bezrobocia w Polsce. Bez unii nie byłoby nowych mostów, tężni, placów zabaw itd. Unia to najlepsze co mogło spotkać Polskę w XXI wieku.

~boleki (89.72. * .149) 31.03.2024 20:52
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Przeciwnikom Unii Europejskiej polecam przenieść się do Wspólnoty Niepodległych Państw z Putinem, a nie pisać idiotyzmy...

~Hardy@12 (89.64. * .109) 31.03.2024 18:21
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Objektywny 31.03.2024 09:50

Gdyby Polska była Polską — to może przestali byśmy być Polaczkami pod laczkami innych ,no niestety nic się na to jak widać ,słychać i czuć nie zanosi byśmy się stali wolni na swoim, dumni u siebie ,jesteśmy dalej tylko państewkiem bez przyszłości w wielkim państwie UE ......

~op (91.192. * .86) 31.03.2024 08:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Przestawilismy zegary bo UE nie moze zdecydowac jaki ma byc czas.A my jak barany czekamy,bo nawet w blahej sprawie nie mozemy miec wlasnego zdania. A dzieci sie ciesza ze to juz 20 lat jestesmy niewolnikami

~Perfektmen (46.134. * .118) 31.03.2024 06:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zakaże posiadania własnej ojczyzny wlasnego zdania, pieniędzy, myślenia, podejmowania decyzji, będziecie jak drzewko bonsai regularnie przycinane przez całe życie.

~Perfektmen (46.134. * .118) 31.03.2024 04:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jaki Unia Europejska ma wpływ na życie ludzi? Ano taki że obrzydzi Ci dosłownie WSZYSTKO m.in. posiadanie rodziny, domu, samochodu itd. itd.

~To_sem_ja (37.248. * .10) 31.03.2024 01:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

36 lat temu podobnie (pomijając obecną technikę i możliwości) reklamowano przynależność do zsmp...
Propagandowy gniot. Anglicy już się na tym kołchozie poznali. My za mało jeszcze dostaliśmy po du...szy. Ale coraz więcej ludzi dostrzega zagrożenia dla wolności, cen energii i podwyższenia podatków, które płyną z Brukseli.