Jak Unia Europejska ma wpływ na życie ludzi? [ZDJĘCIA]
Wybory do Parlamentu Europejskiego już w czerwcu. Tymczasem młodzież jastrzębskich szkół średnich, tuż przed Wielkanocą, wzięła udział w warsztatach poświęconych wspólnocie europejskiej, które odbyły się w Warszawie. Było ciekawie, emocjonująco i inspirująco.
Brak roamingu to nie wszystko
Zniesienie opłaty roamingowej, wprowadzenie uniwersalnej ładowarki do telefonów komórkowych czy wymiana międzynarodowa młodzieży w ramach programu Erasmus – to tylko kilka benefitów, z których korzystają - szczególnie młodzi - mieszkańcy Unii Europejskiej. O tych i innych aspektach związanych ze wspólnotą europejską rozmawiała w Warszawie młodzież jastrzębskich szkół.
Uczniowie: ZS nr 2, ZS nr 6, III LO i Zespołu Szkół Techniczno-Branżowych oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta złożyli wizytę w Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce, mieszczącym się w stolicy. Wyjazd był zorganizowany przy współpracy z Fundacją Civis Polonus oraz Urzędem Miasta Jastrzębie-Zdrój. Koordynatorką przedsięwzięcia była Agata Piotrkowska, Pełnomocniczka do spraw Polityki Młodzieżowej Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój. W spotkaniu wzięła udział również prezydent Anna Hetman podkreślając, jak wiele inwestycji i przedsięwzięć jest realizowanych w naszym mieście dzięki środkom unijnym.
Spotkania z Europą i ważne pytania
Zajęcia odbyły się w Centrum Multimedialnym Europa Experience – Spotkania z Europą. Właśnie tam młodzież zmierzyła się z pytaniami: Jak młodzi ludzie mogą wpływać na politykę europejską? Czym właściwie zajmuje się Parlament Europejski? Czy warto głosować w wyborach europejskich? Co to jest Europejska Inicjatywa Obywatelska? O merytoryczną podstawę omawianych kwestii zadbały ekspertki: dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene - naukowczyni i adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Aleksandra Polak - specjalistka w zakresie europejskiej polityki równości płci i zaangażowania kobiet w europejską politykę.
Warsztaty dotyczyły również wartości, które legły u podstaw Unii Europejskiej. Uczniowie wybierali: „wolność”, „różnorodność”, „badania naukowe” „sprawczość”, „równość”, „odpowiedzialność”.
Wolność to fundament Unii Europejskiej
- Wybrałam wolność, dlatego że bez niej nie wyobrażam sobie życia. To podstawa, aby móc decydować o tym, jak się żyje, jakie wartości się wyznaje, co jest dla człowieka ważne. Nie zawsze Polska była wolna, a więc doceńmy, to co mamy - mówiła Wiktoria, uczennica ZS Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju.
Warsztaty w Centrum Multimedialnym Europa Experience to nie tylko wykłady. Wiele emocji dostarczył quiz na temat wspólnoty europejskiej. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą i refleksem.
Wybory do Parlamentu Europejskiego w naszym kraju odbędą się 9 czerwca. Jastrzębska młodzież już wie, jak wiele od nich zależy i jak polityka prowadzona przez UE ma wpływ na życie ludzi. Teraz trzeba tylko dokonać mądrego wyboru.
Dokładnie. Uniokraci uwielbiają zasłaniać się demokracją itp. hasełkami. Ale nie odpowiadają bezpośrednio przed wyborcami. A nawet chcą znieść zasadę jednomyślności i stworzyć nowy zsrr tylko tym razem zsse...
G: "Technokraci w demokratycznym kostiumie. Kilka słów o tyranii unijnej władzy".
ue nam nie jest potrzebna. Waluta ue nam nie jest potrzebna. Być może układ z Schengen mógłby zostać. I obecność w nato (choć, jak uczy historia, nie gwarantuje to bezpieczeństwa).
Powinniśmy bardziej współdziałać w Grupie Wyszehradzkiej, jako przeciwwaga monopolizmu Niemiec... - ale na tę chwilę naród, m.in. przez przejęte media, jest zbyt ogłupiony i zniewolony...
Nie możemy posiadać systemu energetycznego składającego się ze źródeł energii jakie uważamy za korzystne dla nas. Nie możemy mieć na stacjach benzynowych paliwa E5? To takie dwa losowe przykłady. Jest takich przykładów mnóstwo.
@takaprawda w czym straciliśmy suwerenność? Czy to nie jakaś głupia nowomowa PiSowców? Mamy własne państwo, armię, język, walutę, granice, ustrój, rząd, parlament, reprezentantów w europarlamencie itd. Własnej suwerenności nie ma Białoruś...
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
@Aleksanderr poczytaj historię XX wieku. Przed II wojną światową mieliśmy pakt o nieagresji z Rosją i Niemcami oraz sojusze z zachodem. Żadna z tych umów nic nam nie dała. Najpierw nas napadli Niemcy i wymordowali na terenie Polski 6 milionów naszych rodaków a po wojnie sowieci zabrali nam na 50 lat suwerenność. Teraz powoli tracimy suwerenność na rzecz eurokołchozu.
Trzeba jak najszybciej opuścić ojro-kołchoz. Chociażby z powodu postępującej cenzury...
O innych powodach powoli nie będzie wolno pisać...
Rusy i Szwaby będą zawsze naszymi prześladowcami trzeba bacznie ich pilnować !
Największe tęczowe lobby jest w Watykanie. Z EU są jakieś korzyści. Z konkordatu Polska nie ma ani jednej korzyści. Jeśli rozwiązywać umowy międzynarodowe to w pierwszej kolejności konkordat.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Dlaczego tęczowe uśmiechnięte lewactwo usuwa niewygodne, ale prawdziwe komentarze?
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Nie wiadomo czy to ruskie trolle czy ludzie głupi krytykują Unię Europejską. Wbijcie sobie do głowy, że przy naszym położeniu geograficznym pomiędzy Rosją i jej strefą wpływów oraz UE, nie ma i nie będzie pełnej suwerenności. Każdy myslacy człowiek wybierze Zachód, jaki by nie był...Lepsze to niż ruski mir - jaki jest, spójrzcie na Ukrainę.. Spieszno Wam do grobu czy rosyjskich łagrów? Albo na wojnę. Nie będą się pytać czy chcecie iść. Przyjdzie żandarmeria i pod lufą weźmie was w kamasze. Naprawdę proszę pomyśleć, a nie wypisywać idiotyzmy. Naszym.politycznym kierunkiem jest Zachód, ze wszystkimi swoimi wadami, ale Zachód.
Pewnie jedno i drugie...
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
~kulturalny-zapomniales dopisac-,,To wszystko w dzisiejszych Faktach TVN-u,zapraszamy na jutrzejsza dawke propagandy dla naiwnych
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Bez Unii Europejskiej nie ma dopłat do likwidacji pieców, nie ma nowoczesnych technologii w firmach, nie ma remontów linii kolejowych, dróg i budowy autostrad i obwodnic. Bez unii nie byłoby wspólnego rynku oraz otwarcia się technologicznego na Polskę i otwarcia importu dla polskich towarów. Bez unii nie byłoby niskiego bezrobocia w Polsce. Bez unii nie byłoby nowych mostów, tężni, placów zabaw itd. Unia to najlepsze co mogło spotkać Polskę w XXI wieku.
Przeciwnikom Unii Europejskiej polecam przenieść się do Wspólnoty Niepodległych Państw z Putinem, a nie pisać idiotyzmy...
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Gdyby Polska była Polską — to może przestali byśmy być Polaczkami pod laczkami innych ,no niestety nic się na to jak widać ,słychać i czuć nie zanosi byśmy się stali wolni na swoim, dumni u siebie ,jesteśmy dalej tylko państewkiem bez przyszłości w wielkim państwie UE ......
Przestawilismy zegary bo UE nie moze zdecydowac jaki ma byc czas.A my jak barany czekamy,bo nawet w blahej sprawie nie mozemy miec wlasnego zdania. A dzieci sie ciesza ze to juz 20 lat jestesmy niewolnikami
Zakaże posiadania własnej ojczyzny wlasnego zdania, pieniędzy, myślenia, podejmowania decyzji, będziecie jak drzewko bonsai regularnie przycinane przez całe życie.
Jaki Unia Europejska ma wpływ na życie ludzi? Ano taki że obrzydzi Ci dosłownie WSZYSTKO m.in. posiadanie rodziny, domu, samochodu itd. itd.
36 lat temu podobnie (pomijając obecną technikę i możliwości) reklamowano przynależność do zsmp...
Propagandowy gniot. Anglicy już się na tym kołchozie poznali. My za mało jeszcze dostaliśmy po du...szy. Ale coraz więcej ludzi dostrzega zagrożenia dla wolności, cen energii i podwyższenia podatków, które płyną z Brukseli.