Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Palmą po plecach oraz chleb i woda. Wielkanoc dawniej

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie. Wiążą się z nim obrzędy, niektóre pochodzące z czasów pogańskich. Także na Śląsku ludzie wierni są dawnym zwyczajom. Część z nich jeszcze możemy zobaczyć, inne – odeszły w przeszłość.

Palmą po plecach oraz chleb i woda. Wielkanoc dawniej
Wielkanocne palmy miały mieć cudowną moc. Fot. slaskie.travel/ R.Garstka

Palma wielkanocna i jej cudowna moc

Palmę wielkanocną wykonuje się na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jednak, jak nakazuje śląska tradycja, jest to palma naturalna – nie może być sztucznie barwiona ani ozdobiona.

- Do tworzenia palm wykorzystywano młode gałązki wierzby, maliny, wiśni, bukszpanu. Tworzą one jedną wiązankę. Po poświęceniu w kościele. Starka (babcia) uderzała palmą wnuki po plecach, co miało zagwarantować posłuszeństwo przez cały rok. Następnie robiło się z niej małe krzyżyki i gospodarz w Wielki Poniedziałek umieszczał je na rogu pola, aby byłe lepsze plony. Natomiast zjedzenie jednego „kotka” od bazi gwarantowało ochronę przed bólem gardła - opowiada pani Krystyna z Koła Gospodyń Wiejskich Borynia.

Pisanki – bez nich trudno wyobrazić sobie Wielkanoc. Fot. slaskie.travel/ R.Garstka

Malowanie jajek, czyli barwne pisanki

Malowanie jajek, czyli pisanek i święcenie ich w kościele w Wielką Sobotę to zwyczaj znany w całej Polsce. Także i u nas wierni Kościoła rzymskokatolickiego chętnie praktykują ten obyczaj. Kto ma wenę twórczą, potrafi wyczarować godne podziwu wzory na kolorowych pisankach. Najczęściej barwiono jajka, gotując je w łupinach po cebuli.

Obrzędowe obmywanie w rzece

To zwyczaj praktykowany w niektórych wsiach województwa śląskiego. Polegał na obrzędowym obmywaniu się w rzece, strumyku czy stawie. Ablucji dokonuje się w Wielki Czwartek lub Wielki Piątek. Wierzono, że o północy woda zmienia się w wino, na pamiątkę krwawej ofiary Zbawiciela. Wówczas woda posiada cudowną moc, która chroni przed chorobami. Obmycie powinno odbywać się w całkowitym milczeniu tuż przed świtem. Nie wolno było wypowiedzieć żadnego słowa, nawet w drodze do domu.

Święcenie pokarmów – tradycja wciąż żywa. Fot. slaskie.travel/ R.Garstka

Chleb i woda, czyli post przed Wielkanocą

- Nie jadło się mięsa, słodkich rzeczy w czasie postu. Nikt prawie nic nie jadł. U mnie w domu mama mówiła: chleb i woda. Nikt nie śmiał złamać tego nakazu. Dopiero w niedzielę po mszy zasiadaliśmy wspólnie do stołu. Żaden nie odważył się wyłamać się z tego starego zwyczaju. To było nie do pomyślenia!  – wspominała pani Anna z Koła Gospodyń Wiejskich Jastrzębie Górne.

Śmigus-dyngus, czyli słowiańska magia

Oblewanie wodą w lany poniedziałek powoli zanika. Ten pradawny zwyczaj jest jeszcze gdzieniegdzie praktykowany. Dyngus swoją genezą sięga jeszcze czasów słowiańskich. Wówczas woda miała mieć magiczną moc. Uzdrawiała, dodawała sił witalnych i przeganiała zło. Natomiast śmigus pierwotnie oznaczał zbieranie drobnych datków przez młodzież, co wiązano również z polewaniem wodą. W ten sposób okazywano sobie sympatię.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].