Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Chrabąszcze majowe obudziły się już w kwietniu. Podobnie jest z konwaliami

Chrabąszcz majowy czy konwalia majowa już niedługo okres aktywności czy kwitnienia będą miały tylko w nazwie, bo jak się okazuje, tegoroczna wiosna mocno odbiega od przyjętej normy. Być może kolejne lata przyniosą podobny trend, co jest związane z ociepleniem klimatu. 

Chrabąszcze majowe obudziły się już w kwietniu. Podobnie jest z konwaliami
Kwitnące tulipany, chrabąszcze majowe i konwalie majowe - to wszystko obserwować można było już na początku kwietnia 2024

Chrabąszcze majowe obudziły się już w kwietniu. Podobnie jest z konwaliami

Nie trzeba szukać daleko, bo w Wodzisławiu Śląskim mamy przykłady na to, że już z początkiem kwietnia uaktywniły się chrabąszcze majowe (Melolontha melolontha). Zazwyczaj następowało to dopiero w połowie maja. Chrabąszcze już w kwieniu mogą zacząć rójkę. W tym roku nastąpiło to jednak znacznie wcześniej niż zwykle. Zdaniem przyrodników miało to związek z wyjątkowo wysokimi temperaturami z początkiem kwietnia, a to nierozerwalnie łączy się z ociepleniem klimatu. 

Chrabąsz majowy w kwietniu. fot. ska

Nie tylko chrabąszcze majowe w tym roku są zwiastunem tego, że przyroda znacząco przyspieszyła. Kolejnym gatunkiem, który ma maj w nazwie, a zakwitł już w czerwcu jest konwalia majowa. W Wodzisławiu można spotkać w okolicy targowiska osoby, które sprzedają konwaliowe bukieciki - Z własnego ogródka - słyszymy od sprzedawczyni. - W tym roku wyjątkowo szybko zakwitły, ale pachną tak samo pięknie - mówi nam wodzisławianka. 

Konwalie majowe zakwitły m.in. przy ul. Adama Dzika w Zawadzie. fot. SC

Konwalie z Rybnika - z dzielnicy Meksyk, także zakwitły w kwietniu. fot. M. Fojcik

Także rolnicy musieli przyspieszyć swój kalendarz, bo w tym roku pola zażółciły się już w połowie kwietnia. Mowa oczywiście o polach rzepaku ozimego, który także najczęściej kwitł na żółto w maju. Jego wysiew następuje jesienią, a wysokie temperatury początku kwietnia zdecydowanie przyspieszyły okres wegetacyjny. Przyspieszą się więc zbiory pierwszych żniw rzepaku, bo kwitnie on dwa razy w roku. Drugie kwitnienie następuje zazwyczaj we wrześniu, czy w tym roku będzie jednak szybciej? Złośliwi śmieją się, że w związku z wcześniejszym kwitnieniem rzepaku ozimego, szybciej uaktywniły się także "rzepiary", czyli osoby (zazwyczaj panie) wykonujące sobie zdjęcia na Instagrama na polach. Przypominamy jednak, że niszczenie upraw może być zagrożone mandatem!

Rzepak zakwitł w kwietniu. fot. OQL

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~To_sem_ja (37.248. * .5) 21.04.2024 11:31

Też wyjedź. Będzie weselej.
A co do artykułu: "jo to czuła" (po tytule), że to będzie propaganda o "ociepleniu klimatu". Zwłaszcza przez ostatnie dni, co?
"Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata". Tak było zawsze.
Tylko teraz trzeba przygotować grunt pod nowe podatki i opłaty na religię klimatyzmu.
Aj waj, niech żyje ojro-kołchoz.