Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Józef Musioł zaprezentował książkę. Napisał autobiografię

Wybitny Ślązak, prawnik i historyk tej ziemi, doktor Józef Musioł zaprezentował w Domu Zdrojowym swoją najnowszą książkę pt. „Okrakiem przez wiek. Strzępy pamięci”. Autor znany jest z tego, że to właśnie ludziom i ich losom poświęca swoje publikacje. Tym razem napisał o sobie.

Józef Musioł zaprezentował książkę. Napisał autobiografię
Doktor Józef Musioł spotkał się z mieszkańcami Jastrzębia-Zdroju. Fot. KaBa

Józef Musioł zaprezentował książkę. Napisał autobiografię

W 2023 roku nakładem Wydawnictwa „Śląsk” ukazała się książka autorstwa doktora Józefa Musioła o intrygującym tytule „Okrakiem przez wiek. Strzępy pamięci”. Tym razem autor uczynił bohaterem samego siebie i barwnie przedstawił swój los. Jak sam mówi - nigdy nie zapomniał -skąd pochodzi i gdzie są jego korzenie. 

- Ślązaczce, cichej polskiej bohaterce czasów trwania oraz walki o godność - Marcie Białeckiej Musioł, mojej matce, głównie której zawdzięczam to, kim jestem poświęciłem tę publikację - mówił Józef Musioł podczas spotkania w Domu Zdrojowym.

Ostatnia książka Józefa Musioła zabiera czytelnika w trudne czasy XX wieku. Opowieść zaczyna się w latach 30. w Moszczenicy, dziś leżącej na terenie Jastrzębia-Zdroju. Utkwił mu w pamięci początek II wojny światowej i życie pod okupacją niemiecką. Po wojnie ukończył liceum ogólnokształcące, potem prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Los zaprowadził go do wysokich godności – sędziego Sądu Najwyższego oraz wiceministra sprawiedliwości, a także dyrektora Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.

Z kart książki wyłania się obraz Śląska i Polski ze wszystkimi przełomowymi wydarzeniami tamtych czasów. Jednak głównymi bohaterami, oprócz Józefa Musioła, są ludzie, których spotkał na drodze swojego 91-letniego życia. Ludzie, którzy zapadli mu w pamięci i wywarli na niego duży wpływ. Można powtórzyć za profesorem Janem Miodkiem, autorem wstępu do książki, że Józef Musioł miał długie, ciekawe i intensywne życie.  

Spotkanie z Józefem Musiołem poprowadził prof. Jan Malicki. Fot. KaBa

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].