10. jubileuszowy festiwal JAZZtrzębie wystartował
W industrialnych wnętrzach Łaźni Moszczenica zainaugurowano festiwal JAZZtrzębie. Tym razem to wyjątkowa impreza, bo wystartowała po raz 10. Pierwszemu recitalowi towarzyszyła wystawa Anety i Macieja Kaników przestawiająca muzyków, którzy na przestrzeni 9 lat zagrali przed publicznością.
Konferencja prasowa inaugurująca festiwal JZAAtrzębie odbyła się w surowych wnętrzach Łaźni Moszczenica. Dyrektor artystyczny Przemysław Strączek zaprosił wszystkich na koncerty, które zaplanowane są w dniach 16 kwietnia do 19 maja.
W ramach festiwalu zorganizowane zostaną koncerty wybitnych i uznanych wykonawców z Polski i zagranicy m.in. z Łotwy, Holandii, Szkocji i Francji. Wystąpią: Adam Pierończyk, Paul Towndrow Trio, Ella Zirina Trio, Know Material, Raphaelle Brochet, Przemysław Strączek Quartet, Maciej Kitajewski Trio, Pillars of Creation.
Koncert w Planetarium Śląskim
- Po raz pierwszy zrealizowane zostanie wydarzenie w partnerstwie artystycznym z Planetarium Śląskim w Chorzowie, w którym odbędzie się jeden z koncertów oraz festiwalem jazzowym w Glasgow – Jazz At The Merchants House. Można zobaczyć też wystawę fotografii autorstwa Anety i Macieja Kaników pod nazwą „JAZZ – trzębie w Powiększeniu”, czyli zdjęcia w wielkim formacie z poprzednich edycji festiwalu. Naszymi partnerami w 2024 roku są Państwowa Szkoła Muzyczna w Jastrzębiu-Zdroju, Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica, Carbonarium. Festiwal jest współfinansowany ze środków budżetowych Miasta Jastrzębie-Zdrój. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Kreatywności Artystycznej – Jazzu Trzeba - mówił Przemysław Strączek.
Muzyka i fotografia, czyli sztuka w dwóch odmianach
We wtorek odbył się pierwszy z zaplanowanych koncertów. Przed publicznością w Łaźni Moszczenica wystąpił Adam Pierończyk, grający na saksofonie. Wcześniej jednak publiczność mogła zobaczyć fotografie autorstwa Anety i Macieja Kaników pt. „Jazz-trzębie w Powiększeniu”. Fotografie prezentują muzyków, którzy pojawili się w poprzednich 9 edycjach festiwalu. Zdjęcia zostały dopasowane do przestrzeni Carbonarium tak, aby można było przybliżyć nastroje i emocje towarzyszące podczas koncertów.
Nareszcie.
Górnicy zawsze żądni kultury czekali na ten festiwal z utęsknieniem.
Nawet na rokrocznych Gwarkach piwnych wszyscy gornicy słuchają tylko i wyłącznie dżezu.