Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pociąg Europejski Kolei Śląskich wyjechał na tory w rocznicę 20-lecia Polski w UE

Polska świętuje 20. rocznicę wejścia do Unii Europejskiej. Pociąg Europejski Kolei Śląskich ze 100 pasażerami na pokładzie pierwszy kurs ma już za sobą i na torach pozostanie do końca roku. Bo w końcu jest co świętować!

Pociąg Europejski Kolei Śląskich wyjechał na tory w rocznicę 20-lecia Polski w UEKoleje Śląskie
Po śląskich torach kursuje już specjalny skład, dla uczczenia 20-lecia Polski w UE.

Pociąg Europejski Kolei Śląskich wyjechał na tory w rocznicę 20-lecia Polski w UE

Pociąg Europejski (w specjalnym efektownym designie) wyruszył w środę 1 maja punktualnie o godzinie 12.54 z Katowic do Cieszyna. Kierunek symboliczny, bo przecież miasto Cieszyn było przez lata podzielone – na część polską i czechosłowacką. Dziś na Moście Wolności łączącym oba miasta nie ma już kontroli celnych, a miasto stało się ponownie jednym organizmem będącym dowodem na to, że wspólnota europejska naprawdę łączy nie tylko państwa, ale przede wszystkim ludzi.

20 lat w europejskiej rodzinie

Bilety na Euro-pociąg były bezpłatne – 100 biletów można było odebrać w Punkcie Obsługi Pasażera Kolei Śląskich na katowickim dworcu kolejowym. Wszystkie bardzo szybko znalazły chętnych, bo 1 maja właśnie w Cieszynie zorganizowano Piknik Europejski z wieloma atrakcjami m.in. kultowym festiwalem „Kino na granicy”. Na dzień pełen wydarzeń zaprosili: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Czechach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Koleje Śląskie.

fot. Koleje Śląskie

– Jak bardzo zmieniła się Polska w ciągu ostatnich 20 lat, wystarczy spojrzeć na krajobraz naszych małych ojczyzn. Dziś nasze miasta wyglądają zupełnie inaczej niż w maju 2004 roku, gdy przyjmowano nas do europejskiej rodziny. Wspólnym mianownikiem jest nowoczesność, świetna infrastruktura drogowa, znakomicie rozwijająca się gospodarka, a co za tym idzie konkurencyjność. Przykładem jest nasz region – Województwo Śląskie lokujące się w pierwszej dziesiątce najatrakcyjniejszych ośrodków w Europie. Stworzyliśmy miejsce atrakcyjne dla inwestorów, stopniowo odchodzimy od stereotypu nakreślonego przez przemysł ciężki, wykorzystując jego dziedzictwo na rzecz nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologii. W ciągu dwóch dekad dzięki unijnemu wsparciu zrealizowaliśmy 13 tysięcy projektów na kwotę blisko 44,5 mld zł. I co ważne, najlepsze wciąż jest przed nami, bo aktualna perspektywa to 5,14 mld euro, środki największe w historii województwa. To szansa dla nas, ale także dla kolejnych pokoleń. Jednak bez unijnej wspólnoty, nie byłoby to możliwe – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Koleje bardzo europejskie

Koleje Śląskie, których właścicielem jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, także rozwijają się dzięki środkom unijnym. Tylko w programie Fundusze Europejskie dla Województwa Śląskiego 2021 – 2027 znalazły się dwie duże inwestycje – jedna w infrastrukturę techniczną, druga w tak potrzebny regionalnemu przewoźnikowi nowoczesny tabor. Do rozbudowy i doposażenia zaplecza technicznego spółki Koleje Śląskie UE dopłaci niemal 50 mln zł, a udział środków unijnych w zakupie nowego taboru dla Kolei Śląskich przez Urząd Marszałkowski wynosi ponad 652 mln zł.

– Dzięki tym środkom konsekwentnie rozwijamy spółkę, która jest bardzo ważna dla mieszkańców regionu. Jeżdżą oni coraz bardziej komfortowymi składami, a my mamy możliwość rozwijania siatki połączeń. Koleje Śląskie stały się dobrym i stabilnym pracodawcą – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich i dodaje: – Okazjonalne składy to zresztą nasza specjalność. Po śląskich torach jeździły już pociągi Korfanty, Powstaniec, Mistrzowie Sportu i Niebo nad Beskidami. Teraz mamy Pociąg Europejski, który wygląda naprawdę imponująco. Zapraszamy na pokład!

Łącznie z obecną perspektywą finansową Unia Europejska dofinansowała 57 szt. taboru kolejowego zakupionego przez Województwo Śląskie w kwocie 1 017 518 000 zł.

Materiał partnera

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~To_sem_ja (188.137. * .185) 06.05.2024 21:06

To_sem_ja - typowy pisuar, 8 lat koryta a później azyl na Białorusi czy tam ucieczka do Budapesztu

~To_sem_ja (37.248. * .16) 06.05.2024 18:12

Tacy ludzie, jak ten poniżej, niestety maja prawa wyborcze... Co widać po tym kto i jak nami rządzi...

~do_typa_nizej (146.70. * .2) 06.05.2024 16:34

ojej, ale się wystraszyłem :)))))))
możesz na 20 lat wyemigrować jak ci nie pasuje
ja i 80% normalnego społeczeństwa zostajemy w UE !!!

~Mavra67 (80.49. * .106) 06.05.2024 16:13

Do komentarza poniżej: 20 lat marchewki już przeszło ,teraz 20 lat kijka poczujesz na własnych plecach!

~Do_trolla_tosemja (146.70. * .2) 06.05.2024 14:24
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

do ~To_sem_ja (37.248. * .80)

Nie podoba się w UE to wypad, droga wolna nikt cie tu nie trzyma trollu....
Gdyby nie UE bylibyśmy dzisiaj ruskim pariasem ale co Ty biedny trollu możesz o tym wiedzieć jak ziejesz pisowskim językiem nienawiści i słuchałeś pisowskich pierdół kiedyś na tvpis a teraz na tv republice.
Robisz z siebie pośmiewisko!!!

~To_sem_ja (37.248. * .80) 06.05.2024 13:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dla Ciebie, jak i dla "nas", byłoby dobrze, jakbyś z Kohutem za rączkę w podskokach przeprowadził się do Brukseli i brał udział w love-paradach...
To wasze hasło: miłość, równość, braterstwo...
Dla Ciebie zbyt trudne do pojęcia jest slowo: suwerenność. "Jak nie unia, to Białoruś" - kim trzeba być, aby tak rozumować...? Ech...

~ciekawy1 (188.137. * .95) 06.05.2024 13:10

To_sem_ja - nie myślałeś czasem o jakimś azylu politycznym na Białorusi, tak jak jeden z pis sędziów ? było by to dobre dla ciebie jak i dla nas

~To_sem_ja (31.0. * .202) 06.05.2024 12:34

Patrząc na to coś chwilowo nie żałuję, że nie mamy kolei w Jastrzębiu ;)
Brakuje Milera, Belki, Czarzastego i ich kolegów (mogą być w starych barwach - jeden pierun)... Przecinali by wstęgę.
Wiwat 1 maja! Wiwat ojro-kołchoz! :D
A baranki wyborcze dalej wierzą, że unia to dla ich dobra...