Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Muzyczno-literackie święto bibliotek [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na 8 maja przypada Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji jastrzębianie mogą uczestniczyć w ciekawych spotkaniach z autorami i koncertach. Również i w tym roku Miejska Biblioteka Publiczna stanęła na wysokości zadania i zaprosiła do siebie Katarzynę Groniec i zespół „Piramidy”, grający muzykę filmową.

Muzyczno-literackie święto bibliotek [ZDJĘCIA, WIDEO]
Agnieszka Witczak przeprowadziła rozmowę z Katarzyną Groniec. Fot. KaBa

Biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek 

Biblioteka już dawno przestała być tylko wypożyczalnią tradycyjnych książek. O tym, że czasy się zmieniają, mówiła dyrektor MBP w Jastrzębiu-Zdroju Maria Kucharska.

- Nasi bibliotekarze podążają za zmieniającym się światem. Mamy w swojej ofercie nie tylko książki tradycyjne, ale również audiobooki, książki elektroniczne na czytniki. W naszych bibliotekach odbywa się wiele spotkań i koncertów. Stają się one centrami szeroko rozumianej kultury, do uczestnictwa, w której zapraszamy mieszkańców - mówiła dyrektor jastrzębskiej biblioteki Maria Kucharska.

Katarzyna Groniec to znana wokalistka, jednak tym razem wystąpiła w roli pisarki. Wszystko to z powodu debiutu literackiego, czyli powieści pt. „Kundle”. Rozmowę z autorką poprowadziła Agnieszka Witczak, która z właściwą sobie przenikliwością, prześwietliła utwór. Miasto, w którym rozgrywa się akcja - śląski Toszek nie wydaje się specjalnie nadzwyczajne. To właśnie w nim żyją bohaterowie przypominający rozbitków życiowych. Niepełne rodziny, podwójne tożsamości, poharatane dusze. Śląscy autochtoni, przesiedleńcy z Kresów, Żydzi, Romowie, Niemcy. A nad tym wszystkim - instancja narracyjna, która widzi wszystko osobno.

- To, co łączy moich bohaterów to jest jakaś tajemnica, którą stara się przeniknąć narrator. Tak naprawdę ta książka jest o ciszy, wysyłającej swojego obserwatora, aby towarzyszyć ludziom podczas ich ziemskiej egzystencji -  mówiła  autorka.

Druga część spotkania w bibliotece z pewnością przypadła do gustu wielbicielom piosenek z polskich filmów i seriali telewizyjnych. Grupa muzyczna „Piramidy” wykonała między innymi szlagiery z takich produkcji, jak: „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Czarne chmury”, „Stawka większa niż życie”. Publiczność wspólnie z wykonawcami śpiewała fragmenty tak znanych przecież utworów.

W dniu swojego święta, jastrzębscy bibliotekarze pokazują, że wokół książek może, a nawet powinno toczyć się życie kulturalne społeczności. To przecież książki przechowują zasób wiedzy, wrażliwości i sposobu postrzegania świata przez kolejne pokolenia. Chodzi tylko o to, aby w ciekawy i nieschematyczny sposób dotrzeć z literaturą do współczesnego człowieka.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].