Surowe kary, łącznie z grzywną do 30 tys. złotych, grożą zatrzymanym w Jastrzębiu-Zdroju
Tylko wczoraj troje kierowców zdecydowało się wsiąść za kierownicę auta pomimo braku uprawnień do kierowania pojazdami lub sądowego zakazu. Jastrzębska policja przypomina, że grożą za to surowe konsekwencje.
Za jazdę bez uprawnień grożą grzywny nawet do 30 000 złotych. Sąd orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów dla tych, którzy lekceważą przepisy. Za niestosowanie się do zakazu, grozi kara pozbawienia wolności.
W poniedziałek policjanci z Jastrzębia zatrzymali trzy osoby, które prowadził pomimo braku uprawnień. O 17:00 na ulicy Stodoły wpadł 20-letni Włoch. Młody mężczyzna mieszka w Jastrzębiu-Zdroju i już po raz drugi w tym roku pozwolił sobie na jazdę samochodem bez prawa jazdy.
Kilka godzin później na ulicy Pszczyńskiej kolejny nieodpowiedzialny kierujący został zatrzymany przez patrol ruchu drogowego. Mężczyzna nie stosował się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, obowiązującego do maja 2026 roku.
O północy na ulicy Pszczyńskiej mundurowi zatrzymali do kontroli Alfę Romeo. Oprócz braku uprawnień do kierowania pojazdami mężczyzna popełnił również inne wykroczenie. Pojazd, którym się poruszał, nie posiadał ważnych badań technicznych. Za to przewinienie na mieszkańca Jastrzębia-Zdroju policjanci nałożyli mandat karny oraz zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu.
Wszystkie te sprawy znajdą swój finał w sądzie.
Policja przypomina:
Art. 94. Kodeksu Wykroczeń - Prowadzenie pojazdu bez uprawnienia
- § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.
- § 1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.
- § 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.
- § 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów
Art. 244. Kodeksu Karnego - Niestosowanie się do orzeczonych przez sąd środków karnych
Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, zajmowania stanowiska lub wykonywania zawodu, lub pracy w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego, a także w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają bezpośrednio, lub pośrednio przez inne podmioty co najmniej 10% akcji, lub udziałów, wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, zakazu posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt, albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
źr. KMP Jastrzębie-Zdrój