Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy Michał Woś straci immunitet?

Trwa śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które zostało wszczęte w lutym. W środę (22.05.) TVN24 opublikował nieoficjalne ustalenia, dotyczące przygotowywanych przez prokuraturę pierwszych wniosków o uchylenie immunitetu, które mają dotyczyć dwóch byłych wiceministrów sprawiedliwości, w tym Michała Wosia z Suwerennej Polski.

Czy Michał Woś straci immunitet?
Funkcjonariusze ABW opuszczający dom Michała Wosia. Kolejnego dnia przeszukano pokój byłego wiceministra sprawiedliwości w hotelu poselskim.

Powołano zespół śledczy

Pod koniec stycznia Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał w Prokuraturze Krajowej zespół śledczy do zbadania prawidłowości zarządzania i wydatkowania środków z tzw. Funduszu Sprawiedliwości. 19 lutego po zebraniu materiału dowodowego obejmującego 99 tomów akt, w sprawie wszczęto śledztwo w kierunku czynu z art. 231 § 1 i 2 kk, tj. o nadużycie władzy. Do sprawy włączono także inne postępowania, w tym dotyczące zakupu oprogramowania "Pegasus".

Przeszukania w kilkudziesięciu lokalizacjach

26 i 27 marca dokonano przeszukań pomieszczeń w kilkudziesięciu miejscach na terenie całego kraju. Służby weszły wtedy m.in. do domów czterech polityków, w tym do domu posła Michała Wosia, z naszego okręgu wyborczego.

O sprawie pisaliśmy tutaj: AKTUALIZACJA ABW w domu Michała Wosia. Poseł wydał oświadczenie

- Celem tych czynności było znalezienie rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie, w tym przede wszystkim dokumentacji i danych dotyczących Funduszu Sprawiedliwości, również w formie cyfrowej na nośnikach - przekazała wówczas Prokuratura Krajowa, zaznaczając, że "każda osoba, która uważa, że jej prawa zostały naruszone tymi czynnościami, może złożyć zażalenie do sądu". Złożono kilkanaście takich zażaleń.

Tego samego dnia zatrzymano cztery osoby, trzy z nich to urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości. Zarzuty przedstawiono również prezesowi jednej z fundacji, która była beneficjentem funduszu. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat.

Przesłanki dot. wnioskowania o uchylenie immunitetu

W kwietniu Prokuratura Krajowa informowała, że "zabezpieczono bardzo obszerną dokumentacją, która obecnie poddawana jest systematycznej analizie. Nadto zabezpieczono kilkaset różnego rodzaju nośników danych (pamięci USB, telefonów, komputerów), które zostały przekazane biegłym".

- Uzyskiwany materiał dowodowy jest poddawany systematycznej analizie pod kątem przesłanek do złożenia do Sejmu RP wniosków o uchylenie posłom immunitetu - przekazano w sprawie.

W środę (22.05.) TVN24 opublikował nieoficjalne ustalenia. Zdaniem telewizji, pierwsze wnioski o uchylenie immunitetu mają dotyczyć byłych wiceministrów sprawiedliwości, Michała Wosia i Marcina Romanowskiego, należących do Suwerennej Polski.

Rozmówcy TVN24 mieli podkreślać, że na przygotowanie takich wniosków potrzeba czasu, konieczne jest bowiem "przerobienie procesowo obszernego materiału". Drugą kwestią jest też wydanie orzeczeń przez sądy w sprawie zażaleń dotyczących przeszukań. Osoba "zbliżona do Prokuratury Krajowej", jak określa to TVN24, wskazuje, że orzeczenia te będą miały "fundamentalne znaczenie dla kolejnych dowodów w śledztwie".

Ludzie

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

33 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~To_sem_ja (31.0. * .7) 28.05.2024 18:39

Winnych ukarać. Ale ryży poważnie naruszył zasadę "wy nieruszacie naszych, my nieruszamy waszych".
Więc po następnych wyborach będzie popłoch wśród lewactwa z lewej strony...
Chyba że ryży, pod byle pretekstem, nie dopusci do kolejnych wyborów. A jego na to stać...

~wyborcaniewyborca (188.137. * .95) 28.05.2024 15:35

Skierowałem do marszałka Sejmu pismo, w którym proszę o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Michała Wosia. Ma to związek z przekroczeniem uprawnień, do których doszło przy zakupie oprogramowania Pegasus — powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Adam Bodnar

~WujStaszek (46.170. * .86) 28.05.2024 13:59

Hmmm. Dla wszystkich ujadaczy. Powiem tak : nie wiem

~do_nizej_trolla (79.59. * .29) 28.05.2024 09:08
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

nie mart się wszystko w swoim czasie
i co dalej będzie bronił tych pisowskich szkodników Polski bo przez 8 lat ci wmawiali, że Tusk ma rogi a ty we wszystko uwierzysz bo nie myślisz?

~do_niżej (188.137. * .26) 28.05.2024 07:45
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jest wyrok? Ja wiem że rządzi reżim, ale nawet w reżimie trzeba poczekać na wydanie wyroku. Nawet jeśli go wyda "zaprzyjaźniony" sąd.

~antypis (79.59. * .29) 28.05.2024 07:39
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

To kiedy wreszcie pójdzie siedzieć !!!!!!
Ileż można czekać !!!

~niewygodny_komentarz (46.134. * .71) 27.05.2024 22:43
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Zgadzam się z przedmówcą, pamiętamy te nowinowe peany na cześć Wosia i nie było zaznaczone że to artykuły sponsorowane, czyli co, za frajer go pompowaliście? Nie jest wam teraz głupio? Odniesiecie się do tego czy skasujecie niewygodne komentarze?

~fgh (178.219. * .72) 27.05.2024 20:10
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Dość dawno temu, gdy w TVN po raz pierwszy pojawił się program o nadużyciach w funduszu sprawiedliwości i pojawiło się nazwisko pana Wosia, redakcja Nowin dała komentarz (chyba nawet na pierwszą stronę) o lekko szyderczym zabarwieniu i przesłaniu, że TVN robi Wosiowi dobrą reklamę (w podtekście - a gadajcie sobie, i tak nikt na to nie zwróci uwagi). Mam pytanie do Redakcji - czy takie poglądy nadal pojawiają się w gremium redakcyjnym? Czy może naszła Was jakaś refleksja? Może wypadałoby jakoś to skomentować (tak jak wtedy) przyznając się do błędu i trochę bijąc się w pierś? Nie mam pojęcie co powinniście zrobić, ale byłoby dobrze gdybyście to sobie zapamiętali i właściwe wnioski wyciągnęli.

Tatuś 25.05.2024 13:28
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Na starość w końcu zobaczę, jak te obrzydliwe, zakłamane kreatury na własnej skórze poczują jak powinno działać prawo i co znaczy sprawiedliwość. Ich miejsce jest na śmietniku, nie, na gnojowisku historii.

~ankA_pisankA (80.188. * .23) 24.05.2024 12:10
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

ŹLE postawione pytanie.
ZAMIAST: "CZY Michał Woś straci immunitet?"
POWINNO BYĆ: "KIEDY Michał Woś straci immunitet?!

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .63) 24.05.2024 11:07
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Jagna 100% racji i widać że pis-uariat zgrzyta zębami i pośladkami ze strachu ale po tym co ludziom zrobili nie ukryją się - miecz sprawiedliwości już opada na te podłe łby !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~Jagna (79.184. * .48) 24.05.2024 08:44
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Nie tylko utrata imunitetu.Ten człowiek musi odpowiedzieć za wszystkie machloje

~Normalny1 (5.173. * .59) 23.05.2024 21:37
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Oj pali się pod pisuarami pali,mam nadzieję że sprawiedliwość będzie sprawiedliwością ...

~Do_nizej (5.173. * .49) 23.05.2024 12:40
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Jak się słucha republiki to się potem bzdury pisze

Objektywny 23.05.2024 12:08

(5.173.*.49 ) A ty co robisz tu przesłuchania ???? Ale przyznam się tobie po CICHU ! .Tak i Tak ,i wiesz wcale nie jest mi głupio ,głupio to jest mi że ty i tobie podobni tak dali się omamić ,chyba że wiesz coś więcej o spełnieniu obiecanek bo jak dotychczas spełnianie obietnic obecny rząd ma w podobnym brzmieniu jak- Nici ........

~do_nizej (188.137. * .26) 23.05.2024 11:15
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Głupio to może być temu kto głosował na rządzących którzy obiecali gruszki na wierzbie czyli "100 konkretów w 100 dni".

~Do_nizej (5.173. * .49) 23.05.2024 10:39
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Przyznaj się objektywny głosowałeś na niego lub na pis i teraz ci głupio

Objektywny 23.05.2024 09:51
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Drogi (46.204.*.63) — ubój — Bicie ,Mordowanie ,Rzeź ,Zarzynanie , Uśmiercanie , Zaszlachtowanie ........nie mylić z Bój ,boje krótkotrwałe starcia walki stron .....Myślę że zrozumiałeś myślący inaczej ,a może nie myślący co widać ??????....

~do_nizej (188.137. * .26) 23.05.2024 08:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kolejny zagraniczny troll który nie potrafi czytać po polsku. Jaki ubój?

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .63) 23.05.2024 08:02
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Drogi Obiektywny co rozumiesz przez ubój ? Czy to że w końcu trzeba rozliczyć zdrajców którzy Polskę chcą wyciągnąć z UE na rzecz ruskich i kościoła którzy tylko chcą nas kroić i gnoić - to boli ale to raz skrupulatnie i do końca trzeba zrobić !

Objektywny 23.05.2024 07:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Co my Polacy mamy z tego boju ???? Dzisiaj wy nam - Jutro My wam - A gdzie jesteśmy My , gdzie nasze dobro obiecywane przed wyborami . Po co wydano takie miliony na wybory skoro to nie o dobro Polski i Polaków chodziło tylko o dobro i wygranie dla siebie , wygrani dzisiaj mają nas w ..... dzisiaj dla swojego świętego spokoju i bezpieczeństwa zamykają i usuwają tych którzy by mogli im zaszkodzić. Czy o to chodziło w tych wyborach za miliony , tylko pytam ??????

~RudyPies (91.195. * .211) 23.05.2024 05:26
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Bodnar+TVNIzrael=NowaDemokracjaPoBrukselsku

~To_sem_ja (31.0. * .6) 23.05.2024 01:38
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Tam nikt czysty nie jest,vale jak przeczytałem, że "tvn24" coś podaje...
To nie ma sensu dalej czytać.

~Benrnard (78.31. * .35) 22.05.2024 22:35
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Ciekawe jakie raciborskie fundacje dostawały srebrniki ? Jak stawiacie ?

~donek (83.26. * .13) 22.05.2024 22:01
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

Karinka 22.05.2024 21:46
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Janek i tym podobni ... żal mi was

~bobo1 (94.254. * .151) 22.05.2024 21:42
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Przecież to było wiadomo zanim prokuratura zaczęła w ogóle sprwa się zajmować takie było polecenie fir dojczlanda

~Janek79 (5.173. * .140) 22.05.2024 21:29
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Gangster Giertych odgrywa się na ludziach, którzy byli na tropie jego przekrętów. Cała ta sprawa to jeden, wielki polityczny cyrk, który ma przykryć m.in masowe zwolnienia czy gigantyczną podwyżkę cen energii. Ludziom się ta cała Platforma za niedługo odbije czkawką. Ja tylko czekam ile Gabi przez najbliższe 4 lata zrobi dla Raciborza.

~trollkonto_nr_62311 (89.64. * .97) 22.05.2024 21:28
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Super

~mel97979719 (213.134. * .240) 22.05.2024 21:25
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Ruszyła nagonka na niewinnego człowieka...

~WonZrudąKanalią (83.4. * .158) 22.05.2024 21:25
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Przyjdzie czas, że w pierdlu skończy Tusk.

~karpat (188.137. * .64) 22.05.2024 21:11
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Sąd a potem Zakład Karny w Raciborzu czekają

~super8gwiazdek (103.60. * .18) 22.05.2024 21:03
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Mam nadzieje.
Licze na to, ze znajdzie wreszcie swoje, na ktore zapracowal nauka i praca, miejsce w zyciu.
Tj. w celi.