Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent Duda zawetował ustawę o języku śląskim

Prezydent Andrzej Duda sprzeciwił się uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, ustawa została przekazana Sejmowi do ponownego rozpatrzenia.

Prezydent Duda zawetował ustawę o języku śląskim
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o języku śląskim. Fot. arch. /Nowiny

Prezydent, posiłkując się dostępnymi w sferze publicznej opiniami ekspertów, zwłaszcza językoznawców, wśród których przeważa stanowisko, że gwary śląskie są gwarami języka polskiego, a dialekt śląski, na który się one składają, jest takim samym dialektem języka polskiego, jak np. dialekt małopolski, wielkopolski i mazowiecki, uznał, że nie została spełniona przesłanka prawna wynikająca z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, umożliwiająca uzyskanie przez etnolekt śląski statusu języka regionalnego.

W uzasadnieniu prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na wpływ sytuacji międzynarodowej na kwestię uznania języka śląskiego za język regionalny.

-  Niedające się wykluczyć działania hybrydowe, jakie mogą być podjęte w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, związane z prowadzoną wojną za wschodnią granicą, nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej. Ochronie zachowania tożsamości narodowej służy w szczególności pielęgnowanie języka ojczystego - uzasadnia prezydent.

Do decyzji prezydenta odniósł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia

- Różnorodność to siła Polski, a nie zagrożenie dla niej. Przykro, że pan tego nie rozumie, panie prezydencie -  podkreślił marszałek.

Eurodeputowany Łukasz Kohut nie krył swojego oburzenia decyzją prezydenta

- Prezydent Andrzej Duda pokazał dzisiaj czerwoną kartkę nie tylko śląskiej godce (językowi śląskiemu), ale także wszystkim Ślązakom i Ślązaczkom oraz śląskiej kulturze, która tutaj od wieków jest kultywowana i będzie kultywowana. My na pewno będziemy dalej walczyć. Kolejna próba, dziewiąta próba uznania języka śląskiego za język regionalny zakończy się sukcesem, bo zmieni się prezydent. Nam się to zwyczajnie należy, naszym babciom, dziadkom, naszej kulturze, naszym teatrom i bajtlom (dzieciom), które tego języka chcą się uczyć. A pan prezydent Andrzej Duda okazał się prezydentem tylko jednej partii, okazał się soroniem (człowiek bez kultury) - mówił eurodeputowany.

57 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_nizej (188.137. * .26) 07.06.2024 10:41
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~jynzor (45.151. * .128) 06.06.2024 13:40
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~do_nizej (188.137. * .125) 03.06.2024 20:19
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~hanys_z_rolszułami (46.134. * .189) 03.06.2024 17:30
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

dobra gorole
ni ma ustawy o języku śląskim ... Duda podjął decyzję
i spoko
pytanie co z tymi samolotami Dudy waszego prezydenta ???
każdy gorol bydzie mioł samolot ?
bo Duda na pewno nie jest prezydentem hanysów

~Taaa (188.137. * .26) 03.06.2024 13:57
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

"Kolejna próba, dziewiąta próba uznania języka śląskiego za język regionalny zakończy się sukcesem, bo zmieni się prezydent." Kohut - "wróżbita Maciej". Skąd on niby wie co zrobi nowy Prezydent? Zdało by się poważny człowiek a takie głupoty opowiada. W sumie odkąd pamiętam to się głupotami zajmuje. Pierwsza z nich, na początku kadencji, to interwencja w sprawie krzywdzonego pieska Korwina. Ech... Ale jest nadzieja, że niedzielne wybory zredukują ilość antypolskich szkodników w eurokołchozie.

~do_nizej (188.137. * .26) 03.06.2024 12:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Unia stwierdziła swego czasu że ślimak to ryba. Niby nic się nie stało, producenci ślimaków skorzystali na przywilejach rybołówstwa, ale ślimak się przez to rybą nie stał. Tak samo jak uznanie gwary śląskiej za język śląski faktów nie zmieni. Ktoś na tym uznaniu coś zarobi, coś ugra, namiesza, my za te czyjeś zabawy i lanse zapłacimy w podatkach ale dalej to będzie gwara a nie język. Język którego mało kto będzie się uczył, bo będzie trochę inny niż każda lokalna gwara.

~hanys_z_rolszułami (46.134. * .218) 03.06.2024 11:53
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

powiedzcie mi hanysowi
co by się stało
jak by uznano język śląski jako język regionalny ?
WOJNA ?
hanysy na gorole ?
czy wy jesteście normalni
godejcie se po gorolsku górolsku po kaszebsku
mom to w dupie
ale ni trzeba zrobić afera i do tego stworzony jest gorol
robić z gówna problem bo ni ma innych problemów w Polsce

~do_nizej (188.137. * .26) 03.06.2024 11:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Bralczyk nie jest jedyny. Prof. Miodek (ślązak) twierdzi tak samo. Cały spór został wpisany w politykę żeby jeszcze bardziej skłócić ludzi i odciągnąć ich od rzeczywistych problemów. Gwara śląska będzie istnieć tak długo jak długo będą chcieli jej używać ludzie. Jest trochę inna w różnych częściach Śląska bo na te części miały przez lata wpływ różne nacje. Dziwne, że tak trudno to niektórym pojąć i powtarzają bez zastanowienia hasła o istnieniu jakiegoś jednego języka śląskiego.

~nietakigłupigoj (89.64. * .192) 03.06.2024 10:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tu nikt nic nie ma DO hanysów. Chociaż hanys a Ślązak to nie to samo. Chodzi o głupotę i zło czynione przez bandę tvsska.
„O ile wiem, ani premier Tusk ani marszałek Hołownia nie są językoznawcami, dlatego nie podobają mi się ich konfliktogenne, powodowane politycznymi pobudkami komentarze. Ja tu nie widzę materiału na konflikt. Trudno odmówić racji prezydentowi, gdy mówi, że nie można arbitralnie oceniać, co jest językiem regionalnym, a co nie jest. Według dotychczasowych interpretacji naukowych, dialekt śląski jest odmianą polszczyzny, ale to wciąż dialekt, nie odrębny język” – wskazał prof. Jerzy Bralczyk na łamach portalu Wprost.pl.

~hanys_z_rolszułami (5.184. * .32) 03.06.2024 07:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Co Wy macie do hanysów ?
Przecież można tak:

WYLICZANKA
JUŻ MOM NOWO WYLICZANKA,
ŚLONSKI KRUPNIOK TO KASZANKA.
POLSKO BABKA TO JEST ZISTA,
PIWA SKRZYNKA TO JEST KISTA
ŚLONSKI FATHER TO JEST TATA,
WASZ POMIDOR TO TOMATA.
WY MÓWICIE MY GODOMY,
U WAS BABCIE U NAS OMY.
Z WŁOSÓW SPINKA U NAS SZPANGA,
ZWYKLE TRZEPAK TO KLOPSZTANGA.
TAM POCIĄGI U NAS CUGI,
GARNITURY TO ANCUGI.
FILIŻANKA TO JEST SZOLKA,
PANI Z POLSKI TO GOROLKA.
ROWEROWY ŁAŃCUCH - KETA,
A FUZEKLA TO SKARPETA.
NA LANDRYNKI GODOM SZKLOKI,
Z OWSA PŁATKI - HAWERFLOKI.
POLSKI JÓZEF TO JEST ZEFEL,
ZA TO GUZIK TO JEST KNEFEL.
TAM SIĘ GRZEJE TU HAJCUJE,
JAK SIĘ ŚPIESZY TO PILUJE.
TAM TABLICA TU TABULA,
A PIERWIOSNEK TO PRYMULA.
BY UPIĘKSZYĆ - POMALUJĄ,
BY UGRYFNIĆ - POSZTRAJHUJĄ.
TAM ZASŁONY A TU SZTORY,
JAK MOM KRANKOL- JESTEM CHORY.
NA PÓŁ LITRA GODOM HALBA,
ZAŚ WERANDA TO JEST LAUBA.
JAK OSZCZĘDZAM TO SZPORUJA,
JAK CHCA WIETRZYĆ TO LUFTUJA.
DAJE POZÓR - JEST OSTROŻNA,
FUZBAL TO JEST PIŁKA NOŻNA.
PODUSZECZKA TO ZAGŁOWEK,
A PRZIKOPKA TO JEST ROWEK.
TAM WALIZKA A TU KOFER
A KIEROWCA TO JEST SZOFER.
AWANTURA - U NAS HAJA,
TAM JEST GRUPA A TU ZGRAJA.
W SZAFIE WIESZAK - W SZRANKU BIGIEL,
U WAS WIADRO A TU KIBEL.
MAMLAS - TO TAKI NIEZDARA,
A PLEBANIA TO JEST FARA.
GRYSIK TO JEST MANNA KASZA,
ZAMIAST WUSZTU JEST KIEŁBASA.
POWÓZ KONNY TO JEST FURA
A NAPISOŁ TO SZYMURA.

Pozdrowienia dla Wszystkich dobrych goroli

~Normalny1 (91.204. * .132) 02.06.2024 23:24
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Bandy obiektywny to przyjechały,tu i przed powstaniami,wiesz że plebiscyt Polska przegrała?i wtedy pojawiły się pierwsze bandy,pamiętaj są ludzie którzy zrobią wszystko by z sąsiadów zrobić wrogów,są ludzie którzy u siebie nic nie znaczyli,albo tak się zasłużyli że musieli wyjechać,a w nowym miejscu pokazują swoją pseudo wyższość,popytaj ty też,poczytaj,o nas,a potem osądzaj,pozdrawiam

Objektywny 02.06.2024 21:38

Normalny1..... Chcesz wiedzieć więcej to proponował bym ci przeczytać książkę Emili Kunawicz "Szara gęś " .... Nie wiem czy wiesz że na Śląsku w czasach powojennych działały bandy , w dobie internetu jest możliwe o tym przeczytać ,może trochę zrozumiesz po co była ta wojna i czym była ta wojna ?????....

~Normalny1 (46.112. * .161) 02.06.2024 20:25
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do mauzera,jastrzębianina,powiym ci tak,zaczna od pradziadków..nie godali po polsku,godali po Slunski i niemiecku,bo tu mieszkali inaczyj nie umieli,przyszła polska to uczyli się mówić,we wojna starzyk dostał wezwanie do Wehrmachtu...bodla was to dziwne..był obywatelem Rzeszy,tak dla przypomnienia tym wszystkim prawicowca Slunsk był ponad 600lat po za polską,ale i tak tego nie zrozumiecie,walczył na zachodzie,i już po ucieczce u Andersa pod Monte kasino ,dał się oglupic polskiemu rządowi i wracał z Anglii ponad miesiąc,zaliczył polskie więzienia od morza po Slunsk...powiedział że by wiedział że polska ,Polacy tak go powitają to by komu został i gdzie,ani roboty przez parę lat za co? Za to że był Slunzokiem i andersowcem,więc wy pseudo tak zwani prawdziwi Polacy co przyjechaliście tu nas uczyć zamilczcie z waszym szowinistwem,nie macie moralnego prawa wypowiadać się na nasz temat

~jastrzębianin90 (79.185. * .210) 02.06.2024 09:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

do mauzer i op
Oczywiście tylko "Poloki" mordowali Ślązaków - bo "dobrzy" Niemcy już nie? Tylko kto mordował Ślązaków byłych powstańców śląskich czy sprzyjających Polsce w latach 1939-1945? A no tak - dla was to nie byli Ślązacy. A co do obozu Zgoda do więziono tam też członków Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych - a nie tylko Ślązaków. Powiedz mi mauzer - czego spodziewali się ci którzy należeli do wermachtu ( a nawet zgłaszali się na ochotnika) czy jakiejkolwiek formacji mundurowej państwa, które wymordowało 6 milionów polskich obywateli - pochwały? Tym bardziej że władzę przejęli komuniści w Polsce, których metody nie różniły się zbytnio od niemieckich. A poza tym naucz się czytać ze zrozumieniem - nie napisałem ze wermacht był organizacją zbrodniczą bo go takim nie uznano ale dokonał wielu zbrodni wojennych co zostało potwierdzone jak choćby rozstrzelanie 4 września 1939r. w Częstochowie 227 osób czy choćby pacyfikacja Zamojszczyzny w wyniku której 60 tys osób wywieziono do obozów koncentracyjnych i wiele innych - o tym też dziadek opowiadał? A co do lania polskiej armii na potęgę to przypomnę jaką przewagę w sprzęcie mieli Niemcy - nie wspominając że 17 września zaatakowali nas też Sowieci od których Niemcy dostali niezłe manto. Poza tym jakoś twój "dzielny" wermacht z polską partyzantką już nie dał sobie rady.

~mauzer (164.127. * .199) 01.06.2024 15:35
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

jastrzębianin90 -Wehrmacht nie jest uznawany za organizacje zbrodniczą a jedynie jako zwykłe wojsko Niemieckie, a że biło polską armię na potęgę to już inna kwestia, ale nie jest uznawany za armie zbrodniczą

~mauzer (164.127. * .199) 01.06.2024 15:24
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~mauzer (164.127. * .199) 01.06.2024 15:18
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~op (91.192. * .86) 01.06.2024 13:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

mauzer-ludnosc slaska nie witala ich kwiatami,wiem bo ich marsz obserwowali moi przodkowie.Byla obojetnosc i strach przed wojna W Rybniku miejscowi niemcy zrobili brame powitalna A zbrodnie na slonzokach byly ale po wojnie dokonywane przez polakow w licznych obozach koncentracyjnych.

~jastrzębianin90 (79.185. * .31) 01.06.2024 11:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

do mauzer
Czyli Twój dziadek należał do formacji, która dokonała wielu zbrodni wojennych a ty jesteś z tego dumny? A czym twój dziadek mógł się wykazać pod Krakowem - strzelaniem do Polaków? A co do traktowania Ślązaków po II Wojnie Światowej - to już musisz podziękować takim jak twój dziadek

~mauzer (164.127. * .199) 01.06.2024 09:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

op-Nawet nie wiem czy wiesz, ale witano ich kwiatami, bo Polacy dokonywali zbrodni na Ślonzokach, poczytej o tym.

~mauzer (164.127. * .199) 01.06.2024 09:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

op-A o kampani wrześniowej słyszałeś? Wtedy było regularne wojsko Polskie bez szpeju, wyszkolenia , dziadek wchodził na Śląsk bez jednego wystrzału, dopiero gdzieś tam pod Krakowem mógł się wykazać

~op (91.192. * .86) 01.06.2024 09:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~mauzer - cos ten twoj dziadek fantazjowal,bo jak wiemy z historii po wybuchu wojny czesc oficerow ucieklo do Rumuni,wielu zginelo w Katyniu,wiec nie bylo armi polskiej tylko partyzantka

~JedynieSłusznaDecyzja (89.64. * .213) 01.06.2024 09:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Brawo!!!
Idiotyzmy unijne trzeba eliminować.
Kohut $top

~mauzer (164.127. * .199) 01.06.2024 09:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Skoro Śląsk jest Polski to Ukraina i Polska muszą być Rosyjskie, problem natomiast jest z Śląskiem Czeskim, czy Śląsk na terenie Czech też jest Polski? A Skoro Polski to czy też Rosyjski?

~jynzor (45.151. * .128) 01.06.2024 08:27
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nie ma czegoś takiego jak "język polski". Jest dialekt polski. A tych dialektów jest kilka, min. warszawski, kurpiowski, góralski i wiele innych. Jak z tych dialektów stworzyć jeden język? To jest sztuczny twór, stworzony przez oszołomów.

~jastrzębianin90 (79.185. * .210) 01.06.2024 00:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

do mauzer
Poważne i szanowane wojsko? Gdzie to wyczytałeś? W "Mein Kampf"? Twoje "wspaniałe" wojsko było jedynie dobre w mordowaniu niewinnych cywili, albo kiedy ich przewaga wynosiła 10 do 1. Bo tam gdzie szanse były wyrównane dostawali niezły łomot. Jeśli ktoś miał wątpliwości czemu Prezydent zawetował tą ustawę - to właśnie przez takich folksdojczów którzy robią antyreklamę reszcie Ślązaków.

~mauzer (164.127. * .199) 31.05.2024 22:40
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~jastrzębianin90 (79.185. * .210) 31.05.2024 22:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

doJatrzomb
Urodziłem się i wychowałem w Jastrzębiu-Zdroju ale jestem tu tylko "gościem"? Serio? Puknij się może w główkę. A co do sposobu w jaki traktowano Cię w szkole to miej pretensje do tych którzy to robili bo ja mogę odpowiadać tylko za swoje słowa i czyny i tak samo oceniam innych. A jeśli chcesz wprowadzić jakąś formę odpowiedzialności zbiorowej to działa też w drugą stronę - skoro Ślązacy służyli w Wermachcie to dlaczego Ślązacy nie mają przeprosić Polaków - przecież nie zawsze byli jedynie kucharzami czy kierowcami. A dla jasności - żadnych takich przeprosin nie oczekuję - ani ja ani inni Polacy - pokazuję jedynie idiotyzm takiego rozumowania - niestety szeroko rozpowszechnionego wśród Ślązaków

~jastrzębianin90 (79.185. * .210) 31.05.2024 21:58

do mauzer
I taki jesteś z tego dumny?

~mauzer (164.127. * .199) 31.05.2024 19:05
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~jynzor (45.151. * .128) 31.05.2024 17:13

bo wy mówicie wpolskich dialektach anie po ślonsu. Fajnie godac po slonsku trza poradzić.

~do_nizej (188.137. * .26) 31.05.2024 13:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zgadzam się. Zawetował coś czego nie ma. Studiowałem z gościem z Cieszyna. On godoł "pujdym", a jo "puda". Kto godo po ślunsku? On czy jo? Jo godom "wjysz" a w Piekarach godajom "wjys". Jak jes dobrze? Kiero wersja by była we szkole? No ale tego wszyskigo te matoły w Sejmie nie wiedzom, to pogłosowali jak sie im kozało.

~Hexa (89.75. * .158) 31.05.2024 13:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie ma czegoś takiego jak "język śląski". Jest dialekt śląski. A tych dialektów jest kilka, min. cieszyński, górnośląski, rybnicki i wiele innych. Jak z tych dialektów stworzyć jeden język? To będzie sztuczny twór, stworzony przez takich oszołomów jak Kohut.

~To_sem_ja (37.248. * .6) 31.05.2024 11:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wolałbyś, aby siedzieli cicho (ci, wg Ciebie, zwolennicy pisu)? Rani to Twoje "demokratyczne" sumienie...? ;)

~rolnik_podziemny (5.184. * .35) 30.05.2024 15:47
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

i teraz czekamy
który zwolennik pisu napisze pierwszy
obiektywny czy bobo1

~rolnik_podziemny (5.184. * .35) 30.05.2024 15:36
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Prezydent Duda
to przedstawiciel obywateli popierających pis !

~rolnik_podziemny (5.184. * .35) 30.05.2024 15:34
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

a pamiętacie jastrzębianinie
jak przedstawiciel Dudy
rozdawał kanapki przed bramą kopalni
jakie to było fałszywe
tak jak teraz potraktowanie Dudy ludności śląskiej

~Jastrzomb (46.112. * .161) 30.05.2024 14:13
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do jastrzębianina ,to wy od kiedy tu przyjechaliście nas pouczacie,mówicie nam że Jastrzębie nigdy śląskie ja tobie nie odbieram tego że tu mieszkasz,że czujesz się tym kim jestes,to od was w szkole byłem nazywany hanysem,germancem,ja który z języka polskiego miałem 4,5a twoi krajanie 3,4bo ?bo przyjechali z tkz polski,to wy jak my mówimy że chcemy równouprawnienia w nauce języka,naszej tożsamości,to każecie nam wyp..ac ze Śląska,wy emigranci,jesteś tu tylko gościem...

~Jastrzomb (46.112. * .161) 30.05.2024 14:02
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do hardego ,trochę historii,nie ze szkół,bo tam uczą narracji jednej strony,tej której uczyli od lat,a poczytaj, popytaj,plebiscyt Polska przegrała,,poczytaj o j.korzdoniu,o Korfantym,kto go osadził w więzieniu,i za co i co mówił o tym jaki ma żal, do Polaków ,za co? A ilu powstańców wyjechało..kaj?a ilu po powstaniach w Polsce nie mogło znaleźć pracy..patrz synku obiektywnie a nie..

~jastrzębianin90 (79.185. * .176) 30.05.2024 13:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

doJastrzomb
Odezwał się tolerancyjny inaczej hanys - wbij sobie do swojej łepetyny że Polacy mieszkający na Śląsku ( często urodzeni na Śląsku ) są u siebie bo mieszkają w Polsce - to wam hanysom kraj nie odpowiada - więc sam wyjedź do swoich ukochanych Niemiec. I tak jak Polacy mają tolerować że ktoś jest Ślązakiem i godo - tak samo hanysy mają tolerować że ktoś jest Polakiem mieszkającym na Śląsku - tylko że hanysy od zawsze miały problem z tolerancją.