Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przystanek Muzeum. Trudna historia polsko-ukraińska

Czerwcowe spotkanie z cyklu Przystanek Muzeum, które odbyło się w Galerii Historii Miasta, poświęcone było niełatwym relacjom polsko-ukraińskim. Zaproszenie do Jastrzębia przyjął autor książki pt. „Cena wyboru. Blizny Wołynia” - Piotr Lasota Powieść osadzona jest w kontekście dramatycznych wydarzeń na Wołyniu  (1943) i ich wpływu na kolejne pokolenia.

Przystanek Muzeum. Trudna historia polsko-ukraińska
Po spotkaniu był czas na indywidualne rozmowy. Fot KaBa

Spotkanie z autorem prowadził Andrzej Ślakowski, który z właściwą sobie swadą przybliżył zebranym realia powieści. Niełatwe, bo swoją genezą sięgają do jednego z najbardziej okrutnych wydarzeń w historii Polski - rzezi wołyńskiej (1943).

Spotkanie prowadził Andrzej Ślakowski

Skąd pomysł, aby kanwą książki uczynić rzeź wołyńską?

- W moim przekonaniu rzeź wołyńska jest jeszcze tematem tabu. Można powiedzieć, że to wydarzenie zamiatane pod dywan. Do podjęcia tego problemu skłoniły mnie bezpośrednie rozmowy  ze świadkami tamtych wydarzeń. Pamiętajmy, że jest ich coraz mniej wśród nas i warto, póki jeszcze są, rozmawiać z nimi o tym, co stało się ponad 80 lat temu  - mówił autor.

Akcja powieści dzieje się na dawnych Ziemiach Odzyskanych, przyłączonych do Polski po II wojnie światowej. Tam autor spotyka świadków wydarzeń, którzy dzielą się z nim osobistymi, dramatycznymi wspomnieniami, kiedy zamieszkiwali na Wołyniu w latach czterdziestych ubiegłego wieku.

- Nie staję po żadnej ze stron tego konfliktu. Nie jest moim celem eskalowanie napięć czy antagonizmów. Chodzi o ukazanie tego, jak było. Czego doświadczyli Polacy mieszkający w dawnym województwie wołyńskim - mówił Piotra Lasota.

Warto sięgnąć po książkę opartą na kanwie rzezi wołyńskiej. KaBa

Relacje polsko-ukraińskie wymagają przepracowania

Trudno nie zgodzić się z tym, że konflikt polsko-ukraiński z czasów II wojny światowej nie został przepracowany przez oba narody, jak to się stało w przypadku niełatwych przecież relacji polsko-niemieckich. Wymaga to otwarcia po każdej ze stron – omówienia i przyjęcia do wiadomości faktów, które się wydarzyły, ale też dogłębnego poznania ich genezy, sięgającej znacznie dalej w przeszłość niż okrutne czasy II wojny światowej.  Czy prawda rzeczywiście ma wyzwalającą moc? To pytanie, z którym autor zostawia przyszłych czytelników swojej książki. Warto po nią sięgnąć, aby podjąć trud poszukiwania odpowiedzi.

 

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wstyd_i_nedza (158.58. * .83) 27.06.2024 19:36
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Autorka_newsa (46.134. * .86) 27.06.2024 13:32

Do - Jastrzębianin
Dlatego na historię, to co się wydarzyło, nie patrzymy wyrywkowo, a całościowo. Nie ma lepszej bądź gorszej krzywdy. Tragedia zawsze jest tragedią, niezależnie jakiej narodowości dotyka.

Pozdrawiam, Katarzyna Barczyńska-Łukasik

~vbxc (188.137. * .108) 27.06.2024 13:04

Bardzo interesujące, książkę polecam.

~Jastrzębianin (87.239. * .58) 27.06.2024 09:57

Jaką gehennę przeżyli ludzie, podczas akcji Wisła? Polecam książkę "Syrop z piołunu" P. Smoleńskiego lub "Wysiedleni" K. Ziemca, ponieważ o tym się bardzo mało mówi. Tak nie postępuje się z ludźmi!