Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kosmiczna nadbudówka zniknie. Na bloku przy ulicy Północnej ruszyła rozbiórka

Blok przy ulicy Północnej w Jastrzębiu-Zdroju stał się placem budowy, a przynajmniej jeden z jego segmentów. Decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego przystąpiono do usuwania nadbudowy, znajdującej się na nim. Dodajmy, nadbudowy znanej w całej Polsce.

Kosmiczna nadbudówka zniknie. Na bloku przy ulicy Północnej ruszyła rozbiórka
Blok przy ulicy Północnej znany jest w całej Polsce. Fot. KaBa

Kosmiczna nadbudówka zniknie. Na bloku przy ulicy Północnej ruszyła rozbiórka

Jastrzębski blok przy ulicy Północnej jest doskonale znany nie tylko naszym mieszkańcom. Wielokrotnie był bohaterem różnych mediów o zasięgu ogólnopolskim i gwiazdą Internetu, w negatywnym kontekście. Zgodnie uznano, że jest po prostu brzydki i szpeci okolicę. Jednak ważniejsze są przesłanki techniczne, które wymusiły na administratorze budynku – Górniczej Spółdzielni Budownictwa Mieszkalnego z Wodzisławia Śląskiego rozbiórkę tej oryginalnej budowli.

Prace rozbiórkowe zostały rozpoczęte. Fot. KaBa

Jak wyjaśnia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Jastrzębiu-Zdroju Wojciech Długosz, konstrukcja częściowo została zbudowana bez odpowiednich zezwoleń. Poza tym w całości nadbudowy stwierdzono wady techniczne, związane z funkcjonowaniem przewodów kominowych, instalacji odgromowej i stropodachów. W związku z tym, że właściciel nie wykonał ich naprawy zapadła decyzja o rozbiórce. W segmencie, na którym wykonywane są roboty, nie ma lokatorów. Zostały im zapewnione mieszkania zastępcze. Prace wykonywane są przez robotników tylko z koniecznym użyciem narzędzi budowlanych, aby nie naruszyć konstrukcji bloku.

Przypomnijmy, że w 2014 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Jastrzębiu-Zdroju wydał decyzję o rozbiórce części nadbudowy, nakładając na spółdzielnię obowiązek jej przeprowadzenia. Później sprawa trafiła do Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Katowicach, a ostateczną decyzję wydał Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Po drodze była również nadzwyczajna sesja rady miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju w czerwcu 2019 roku.

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ruben (31.60. * .136) 07.07.2024 14:30
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Znika jedyny ciekawy budynek w Jastrzębiu. Wiem że brzydki ale unikalny i sławny na cały kraj. Teraz już w Jastrzębiu nic ciekawego nie będzie.

~wkurzony1 (46.134. * .105) 07.07.2024 08:01

Właśnie, dlaczego? Znika ciekawa architektura, bo "zgodnie uznano" (kto?), że jest brzydka. Na pewno mniej by kosztowało doprowadzenie tego do porządku i mogła być z tego atrakcja, a tak wydamy pieniądze i będzie g...

~KkRu (83.30. * .87) 06.07.2024 22:36

Dlaczego pieniądze zamiast na rozbiurkę nie trafiły na dokończenie tej niecodziennej budowli? Muzeum, restauracja... jest wiele możliwości.

~partiaOszusta (46.204. * .125) 06.07.2024 13:35
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~kot_kreskowy (46.204. * .82) 06.07.2024 10:18
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~OśmiornicaTrwaDalej (89.64. * .108) 06.07.2024 08:49

Symbol korupcji ,mafijnych układów w mieście przymykanie oczu na nielegalne budownictwo.
Nikt nic nie wiedział w UM i Spółdzielni Miszkaniowej a budowano wbrew postanowieniom budowlanym.

~zdun (188.137. * .64) 06.07.2024 08:38

Jastrzębie słynie z tego, aby to co mają atrakcyjne to zniszczyć, przykład hotelu diament, kolej, atrakcyjna willa na bloku, niszczcie dalej swoje miasto.

~Lokalny_przewodnik (185.120. * .4) 05.07.2024 19:29
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~828228 (87.239. * .206) 05.07.2024 17:00

Typ siedzi ciekawe za co ?

~kaznodzieja (89.79. * .68) 05.07.2024 12:50

Wypad z miasta wieśniaku jak się nie podoba

~Lokalny_przewodnik (91.207. * .215) 05.07.2024 11:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jedyna atrakcja turystyczna w tym zabetonowanym zadupiu która przyciągała przynajmniej ze dwie osoby w roku spoza regionu żeby zobaczyć tą niebywałą i piękną architektonicznie budowlę.