Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W krainie bajkowych figurek [ZDJĘCIA, ROZMOWA]

Galeria Historii Miasta pękała w szwach. Wszystko to z okazji wernisażu prac Stefanii Lachowicz, która wykonuje filcowe figurki i lalki. Każdy, kto w piątek przyszedł na wystawę, mógł poczuć się, jak w zaczarowanym świecie. Barwne i misternie wykonane prace zachwycały precyzją. Autorka opowiadała, jak znalazła pasję, która stała się jej sposobem na życie.

W krainie bajkowych figurek [ZDJĘCIA, ROZMOWA]
Wystawa zgromadziła spore grono zainteresowanych. Fot. KaBa

W krainie bajkowych figurek i lalek

Wernisaż wystawy „Mój czesankowy świat” - prace Stefanii Lachowicz, zgromadził sporą publiczność. Nieczęsto bowiem organizowane są ekspozycje, na których można oglądać figurki wykonane z wełny czesankowej. Warto podkreślić, że są one ukazane podczas najrozmaitszych aktywności i- choć to może dziwnie zabrzmieć – nie brakuje w nich emocji, ruchu, reakcji na otaczający świat.

Rozmowa z Katarzyną Gardecką z Galerii Historii Miasta i Stefanią Lachowicz.mp3

Stefania Lachowicz, która posiada wykształcenie w kierunku chemicznym, zawsze miała artystyczną duszę. Zawodowo przez wiele lat była związana ze Studiem Animacji Orange z Bielska Białej. Zawsze lubiła dziergać na drutach, szydełkować, rysować, malować.

- Kilka lat temu, szukając odskoczni od pracy, znalazłam nowe hobby – zaczęłam tworzyć filcowe figurki i lalki. Wymagają one precyzji i cierpliwości, tylko wówczas możliwy jest efekt końcowy. Ich wykonanie to wiele godzin pracy - jedna figurka nawet kilkunastu. Dzięki temu słowo nuda nie istnieje w moim słowniku - mówiła pani Stefania.

W 2023 roku Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów potwierdził wysoki poziom artystyczny prac Stefanii Lachowicz, przyznając jej „Certyfikat Rękodzieła”. W 2024 roku została stypendystką Miasta Jastrzębie-Zdrój w ramach programu propagującego twórczość artystyczną.

Stefania Lachowicz potrafi stworzyć bajkowe figurki. Fot. KaBa

Galeria Historii Miasta wspiera jastrzębskich artystów

Inicjatorką wystawy była Katarzyna Gardecka, etnolog z Galerii Historii Miasta, która zachęca jastrzębskich twórców do podzielenia się efektami swojej pasji.

- Nasza galeria od wielu lat wspiera jastrzębskich artystów. Zachęcamy ich, aby nie chowali swoich prac do przysłowiowej szuflady. Często mamy do czynienia z różnymi wspaniałymi wytworami ludzkich rąk, które jednak nie są znane szerszej publiczności. W ubiegłym roku natknęłam się w Internecie na prace pani Stefanii i wspólnie postanowiłyśmy, że nasza znajomość zaowocuje wystawą - mówiła Katarzyna Gardecka.

Warsztaty rękodzieła pod kierunkiem Stefanii Lachowicz

W październiku w Galerii Historii Miasta ruszają bezpłatne warsztaty, prowadzone przez Stefanię Lachowicz. Podczas nich uczestnicy zapoznają się z tajnikami wykonania figurek filcowych, czego efektem będą prace uczestników. Więcej informacji na ten temat można otrzymać w GHM, pod numerem telefonu: 501 476 574.

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Albo (5.184. * .54) 06.07.2024 09:12

Piękne, lipcowe popołudnie. Świat bajek w Zdroju.