Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kulinarne lato po śląsku. Coś na ochłodę

Uff, jak gorąco! Lato daje nam popalić. Każdy więc myśli, czym ugasić pragnienie. Niekoniecznie muszą to być napoje znanych marek, w których czasami jest więcej chemii niż ożywczych, naturalnych składników. Poznajmy więc tradycyjne specjały  na upalne dni. Pochodzą one ze znanej książki  o śląskich kulinariach pt. Pełny bonclok. Tradycje kulinarne w podmiejskich dzielnicach Jastrzębia-Zdroju”, autorstwa Anny Lerch-Wójcik.

Kulinarne lato po śląsku. Coś na ochłodę
Lato na śląskiej wsi. Fot. Anna Lerch-Wójcik

Co zamiast energetycznych napojów?

Może trudno to sobie wyobrazić, ale kiedyś w upalne dni nie sięgano po napoje energetyczne i nie biegano do marketów, bo tych po prostu nie było. Jakoś jednak musiano sobie radzić. Anna Lerch-Wójcik, etnolog, pracująca na co dzień w Galerii Historii Miasta, spisała przepisy na różne śląskie potrawy, wśród nich są również i tradycyjnie wytwarzane napoje.  

- Bezcennym źródłem były moje babcie pochodzące z Bzia i Jastrzębia-Górnego oraz inne gospodynie zamieszkujące tereny naszych, jastrzębskich sołectw. Kulinaria to również ważna część tradycji śląskiej - mówi Anna Lerch-Wójcik.

Efekt swojej pracy zawarła w książce pt. Pełny bonclok. Tradycje kulinarne w podmiejskich dzielnicach Jastrzębia-Zdroju”. Jednak nie poprzestała tylko na tym i stworzyła stronę internetową poświeconą nie tylko przepisom, ale również obyczajom. To cenny zbiór dawnych i nieco już odchodzących w zapomnienie zwyczajów. Warto sięgnąć do tej skarbnicy wiedzy.

Co na ochłodę?

Współcześnie, głównie ze względu na brak czasu, coraz rzadziej Ślązacy zaprawiajom owoce w krauzach, czyli w słoikach. Kiedyś latem obowiązkowo przetwarzano owoce na marmelady (powidła ze śliwek), zofty (soki)  czy kompoty, by przez cały rok można było korzystać z dobrodziejstw smakowych i zdrowotnych darów natury. W sezonie do obiadu na bieżąco szło warzić (gotować) kompoty z dostępnych owoców: pozimek (truskawek), cześni (czereśni), malin, wieprzków (agrestu), świyntojonek (porzeczek), jabłek,firzichów(brzoskwiń), bani (dyni) czy borówek (jagód) nazbieranych w lesie. Zawsze podawano je dobrze schłodzone.

Chłodny kompot to dobry sposób na ugaszenie pragnienia. Fot. pexels.

Głównym daniem często były  ziymioki z kiszkom (ziemniaki z kwaśnym mlekiem). Kiszka to kwaśne, zsiadłe mleko o zawiesistej konsystencji miękkiej galaretki, o charakterystycznym świeżym i kwaskowatym smaku. Dziś kiszke można zastąpić dobrze schłodzoną maślanką lub kefirem. Kiszke podawano dobrze schłodzoną, gdyż przechowywano ją w bonclokach (garnkach) w zimnych piwnicach albo w studniach, więc w upalne dni ten treściwy napój idealnie gasił pragnienie i dawał orzeźwienie.

Warto zajrzeć na stronę:bonclok.pl

Kiszka z ziymiokami. Fot. Anna Lerch-Wójcik

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Mila (79.184. * .48) 08.07.2024 12:12

Ziemioki i kiszka to jodlo na 102.W lato nima lepszego łobiadu.