Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ponad 3800 m kw. lustra wody i cztery zjeżdżalnie – na Śląsku trwa wielka basenowa inwestycja. Kiedy będzie można z niej skorzystać?

Nowa Fala będzie dysponować kompleksem czterech zjeżdżalni wodnych: "Anakonda", "Kamikadze", "Racer" i "Wahadło". Najdłuższa z nich będzie miała 118,5 m długości, a dwie pierwsze zostaną wyposażone w systemy "Start-Stop" z pomiarem czasu zjazdu i tablicą wyników. Generator fali będzie w stanie tworzyć fale o wysokości nawet 1,1 m. Oprócz tego będzie mógł tworzyć różne wzory.

Ponad 3800 m kw. lustra wody i cztery zjeżdżalnie – na Śląsku trwa wielka basenowa inwestycja. Kiedy będzie można z niej skorzystać?Maciej Dziąbek/ UMWS
Trwa budowa Kąpieliska Fala w Parku Śląskim

W Parku Śląskim trwa budowa kąpieliska Fala. - Historia Fali wiąże się nierozerwalnie z Parkiem Śląskim. Wszyscy spędzaliśmy tu czas albo marzyliśmy, by to robić, dlatego cieszę się, że po latach uda się ożywić to miejsce. To jeden z symboli parku i jedna z inwestycji, która odnowi wizerunek tego miejsca i będzie służyć nam wszystkim. Zainwestujemy w Park Śląski prawie 580 mln zł, po to by przywrócić mu dawny blask i by przez kolejne lata był magnesem przyciągającym mieszkańców i turystów odwiedzających nasz region - podkreśla marszałek Wojciech Saługa.

W ramach przedsięwzięcia zostały wybudowane trzy budynki: wejściowy, techniczny oraz techniczny z basenem na dachu. W budynkach znajdą się strefy socjalne, sanitarne i techniczne. Na terenie znajdą się toalety, natryski, amfiteatr z siedziskami, tarasy, miejsce na gastronomię, pomieszczenia dla ratowników, kasa oraz pomieszczenia socjalne z aneksami kuchennymi dla pracowników kąpieliska.

Na terenie obiektu znajdą się elementy małej architektury: ławki, kosze, stojaki na rowery i hulajnogi. Dostępnych będzie 13 przebieralni (wśród nich 4 dla osób niepełnosprawnych) oraz szafki depozytowe. Przy przebieralniach znajdzie się 520 szafek zamykanych, przy budynkach wejściowym oraz technicznym 440 szafek.

Odtworzony zostaje historyczny symbol Fali – wieża o wysokości 14,2 m, o charakterystycznym łukowym kształcie z atrapami ówczesnych skoczni. Skoki będą odbywać się z nowoczesnych konstrukcji stalowych o wysokościach 1 m, 3 m i 5 m do basenu o głębokości 4 m.

Z kąpieliska będą mogły skorzystać jednocześnie 2673 osoby. Sprzedaż biletów będzie realizowana przez system ESOK – elektroniczny system obsługi klienta. Powierzchnia sumaryczna lustra wody to 3800 m2. Na terenie kąpieliska znajdzie się 5 basenów – rekreacyjny, basen z falą z rzeką leniwą, basen widokowy, basen dla dzieci, basen do skoków. W basenach znajdą się takie atrakcje jak, np. kula generująca fale, wet bubble, leżanki podwodne, huśtawka wodna, zamek dla dzieci.

Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Baseny będą ogrzewane za pomocą wysokoefektywnych, sterowanych inwertorowo, powietrznych pomp ciepła. Technologia uzdatnienia wód basenowych jest w pełni zautomatyzowana, co zmniejsza liczbę osób niezbędnych do obsługi instalacji, a samo uzdatnianie będzie odbywało się za pomocą najnowszych i bezpiecznych technologii.

Wartość inwestycji to ponad 135 mln zł. Nowy obiekt ma zostać oddany do użytku w maju 2025 roku.

Budowa kąpieliska Fala jest częścią procesu modernizacji Parku Śląskiego. - Od 2018 roku trwa proces rewitalizacji Parku Śląskiego, dzięki któremu realizujemy kolejne projekty. Dziękuję za zaangażowanie władz regionu w to przedsięwzięcie, za wsparcie finansowe, dzięki czemu zakres prac przy kąpielisku Fala jest tak zaawansowany. Wierzę, że w maju 2025 roku oddamy ten obiekt do użytku i piersi użytkownicy będą mogli skorzystać z atrakcji, które będą na pewno unikalne w skali kraju i wzbogacą ofertę Parku Śląskiego - mówi Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

źródło: UMWS, oprac. (d)

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~BunkrRaus (89.64. * .118) 09.07.2024 16:08

10 lat rządów KObiety doprowadziły do totalnego zacofania miasta Jastrzębie-Zdrój.
Wszystkie inne miasta budują na POtęge tuylku u nas zacofanie i kwiatki

~Patrzactrzezwo (91.192. * .96) 08.07.2024 15:37

wybudują na listopad heh. i jest to robione pod katowice a nie dla nas. za daleko.

~AnkaBudowniczy (46.204. * .125) 08.07.2024 14:23

PO rządach Anny został jedynie basen w budowie miejscowość Chorzów

~Mskdkdk (188.146. * .2) 08.07.2024 14:09

Super informacja a do parku Śląskiego nie mamy daleko, autostrada to 75 km okolo