Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

„Szloga” - widowisko obrzędowe. ZAPOWIEDŹ

To impreza dla każdego, kto ceni zwyczaje śląskie lub chciałby je poznać. W najbliższy piątek w Galerii Historii Miasta śląskie zespoły folklorystyczne zapraszają na widowisko obrzędowe pt. „Szloga”.  To może być ciekawe spotkanie z kulturą.

„Szloga” - widowisko obrzędowe. ZAPOWIEDŹ
Polterabend w wykonaniu Jastrzymbioków. Fot. Maciej Kanik

„Szloga” - po śląsku oznacza brama. Wiążą się z nią zwyczaje obrzędowe związane z weselem. To zwyczaj kontynuowany także na naszej ziemi. Bramy budowane są przez sąsiadów czy znajomych. Mają za zadanie zatrzymać orszak weselny będący w drodze do domu, przyszłej żony lub kościoła.

Widowisko jest przedsięwzięciem trzech grup folklorystycznych

-  Nasze widowisko to przedsięwzięcie trzech grup folklorystycznych. Zespół „Jastrzymbioki” jest odpowiedzialny za część obrzędową. Zespoły „Niezapominajki” i „Druga Młodość” uświetnią spotkanie śląskimi piosenkami i przyśpiewkami. Serdecznie zapraszamy mieszkańców do obejrzenia naszego przedstawienia - mówi Ewelina Kuśka, propagatorka kultury śląskiej.

Widowisko obrzędowe to świetna okazja, aby obcować ze zwyczajami, które już zanikają. Nierzadko nie mamy okazji, aby móc zapoznać się z nimi w naturalnym środowisku. Warto skorzystać z tej możliwości i przyjść w piątek do Galerii Historii Miasta, początek o godz. 17:00.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Antyszloga@ (188.137. * .36) 10.07.2024 16:05
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~ankA_pisankA (80.188. * .23) 10.07.2024 13:30

Dajcie spokój.
Ja przynajmniej mam odwagę przyznać, że król jest nagi.

~Anna23 (178.43. * .169) 10.07.2024 10:25

Do Anka_Pisanka

Sztuka to również folklor i zwyczaje ludowe. Proszę uzupełnić braki w edukacji, bo aż wstyd!

~Do_pisanki (46.204. * .100) 10.07.2024 10:02

Myślę, że sztuką będzie, jesli sama ruszysz cztery litery i zrobisz coś dla innych, zamiast siedzieć i krytykować, a jeśli to zrobisz mając, jak niektórzy z tych członków zespołów 80 lat, to będzie sztuka nad sztukami i żadna pisanka tej sztuce nie dorówna

~ankA_pisankA (80.188. * .23) 10.07.2024 09:04

Dlaczego ludziom na siłę jest wmawiane, że kicz musi koniecznie nazywać się sztuką?